Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ricoh ft 4022 - blade kopie

remik80 26 Sep 2006 15:58 3001 29
lampy.pl
 • #1
  remik80
  Level 14  
  witam. problem polega na tym ze kopiarka robiła blade kopie - beben miał już 100 tyś - tak wiec wymieniłem beben listwe i developer zgodnie z procedurą wg serwisówki. poczatkowo było wszytko super kopie wyrażnie o ostre. po wykonaniu 600 kopii obraz zrobił sie bardzo blady, toner i developer oryginały , beben katun. prosze o pomoc - pozdrawiam
 • lampy.pl
 • #2
  myniek4
  Level 13  
  prawdopodobnie masz problem z dozowaniem toneru i po zainstalowaniu i odpaleniu wszystkich inicjacji pomogło tylko na czas toneru w developerze, sprawdź kodem 3-103 poziom toneru w developerze a później kodem 2-207 dodozuj toner i sprawdzisz czy Ci jakość kopii się poprawiła i czy kręci Ci tubą z tonerem. Możesz mieć również przestawione dozowanie w kodzie 2-208 ma być 3
 • #3
  salut
  Level 20  
  sprawdź dozowanie toneru, czy toner wsypuje się do wywoływaczki, doprowadź kopie do porządku i wykonaj całą procedurę po wymianie materiałów
 • #4
  sitek
  Level 11  
  Tak na szybko proponuję sprawdzić czy złączka od wywoływaczki została prawidłowo podłączona, czy podłączony jest czujnik obecności toneru (nie mylić z TD), oraz czy zębatki wywoływaczki nie są wytarte. Pozdrawiam.
 • lampy.pl
 • #5
  Calculus
  Level 25  
  Napisz, jakie masz napięcie Vsp, Vsg w normie? VT, VTREF. Sprawdź napęd nieszadła tonera w dozowniku (to, którego ślimak widać przez prostokątny otwór) miałem kilka takich przypadków, że obracało się kółko zębate a nie kręciło mieszadłem. Czy maszyna ma ustawione Detect Supply Mode?
 • #6
  cefram
  Level 30  
  Witam
  Tak jak napisał Calculus ale sprawdz jeszcze czy czujnik końca tonera jest czyszczony drucikiem - potrafi on pęknąć i brudny czujnik pokazuje że toner jest w zbiorniczku przejściowym.
 • #7
  remik80
  Level 14  
  witam wszytkich- a wiec tak:
  1. w kodach 3-103-001 = 0 , 3-103-002 = 0
  2. w kodzie 2-208 = 3
  3. przy dodozowywaniu czyli 2-207 tuba sie kreci
  4. wszystkie złączki podłączone prawidłowo
  5. zebatki wywoływaczki i holder toner są ok - wszytko sie kreci jak powinno
  6. po kilkakrotnym dodozowaniu tonera 2-207 kopie wracają od narmy - ale na jak długo to wystarczy??
 • #8
  suchy22
  Level 20  
  Sprawdź na 2-215 czy wartość jest bliska 2,5V. Jeżeli wyższa to dosyp tonera a jeżeli niższa to oddozuj. Jeżeli będzie już ok to inicjuj 2-214 (trochę długo). Wyczyść dobrze sekcję tonera, sitko i dozownik. Bywa że stary toner się okleja i maszyna nie dozuje ile ma.
 • #9
  Calculus
  Level 25  
  odczyty z ID sensora wskazują na to, że maszyna jest raczej przedozowana albo uszkodzony ID sensor (mało prawdopodobne) albo nie zrobiona inicjacja ID sensora. Vsg musi być około 4V. Sprawdź, czy się toner nie wysypuje z wywoływaczki. Maszyna mogła się przedozować i podnieść światło ekspozycji i robić blade kopie. Poza tym sprawdź, czy działa sprzęgło transferu i czy transfer jest dobrze podłączony - też potrafi robić bardzo blade kopie jak w środku wałka nie podłączysz albo nie ma styku. I jakie masz 2-215-001?
 • #10
  remik80
  Level 14  
  dodozowałem toner do idealnej kopii i wartość 2-215-001 wskazuje 0,54 - a powinno być 2,5 tak wiec robiłem czarne kopie zrobiłem ich klkadziesiat po czym 2-215-001 wskazuje 1.08 - a obraz już traci na czerni - co dalej??
 • #12
  martinkrys
  Photocopiers specialist
  generalnie to ona ma tendencje do całkowitego wyjałowienia, czy po prostu poziom toneru spada nisko i tak sie utrzymuje?
 • #13
  remik80
  Level 14  
  wydaje mi sie ze poziom toneru spada do niskiego i tak go utrzymuje
 • #14
  suchy22
  Level 20  
  Podstaw inny czujnik TD i sprawdź, jaki będzie odczyt. Na uszkodzenie TD sensora wskazują twoje odczyty. Co do tonera to zobacz jeszcze, co będzie się działo po podstawieniu sprzęgła dozowania tonera. Miałem już taki problem, że sprzęgło ślizgało się i nie dozowało dostatecznej ilości. Ta maszyna jest tak idiotycznie wymyślona, że nie kontroluje żadnych czujników a jedynie dosypuje, co jakiś czas toner. Zależnie od kodu 2-208 i 2-222 gdzie ustawia się, jakie zaczernienie ma strona. Cała reszta parametrów jej nie interesuje... Brak tonera pokazuje dopiero jak nie ma tonera na czujniku tonera a nie w przypadku zbyt małej ilości w sekcji developera.
 • #15
  Calculus
  Level 25  
  A sprawdzałeś, czy wywoływaczka wysypuje toner?

  Jeżeli masz Vsg=0V i Vt=0,54 to maszyna ma za dużo tonera w developerze i wina jest po stronie biasu, transferu, światła albo czegoś innego przy bębnie.

  Chyba, że masz wielkiego pecha i padły na raz ID i TD sensor

  Możliwe, że nie ma napięcia na wałku magnetycznym
  A sprawdzałeś ładowanie bębna - napięcie na wałku ładującym, np. 2-001 powinno być standardowo ustawione na 16.
  czy 2-003 jest też 16? Ile pokazuje napięcia na lampie ekspozycji pod 4-002?
 • #16
  clip7
  Level 23  
  Powiem tak. Jeszcze nigdy w tej maszynce nie zawiodłem się na wskazaniach TD sensora. A więc należałoby mu zaufać. Wskazanie 2-215 na 0,5 a nawet 1,0 świadczy o tym, że w hoperze jest bardzo dużo tonera. Standard to 2,5. Skoro na ID sensorze pokazuje Vsp i Vsg 0, to świadczy to o nienormalnych odczytach z ID. Najbardziej prawdopodobne uszkodzenia:
  1. Koło na mieszadle w hopperze urwane. Wyciągnij wywoływaczkę i pociągnij lekko kółko od mieszadła hoppera. Jak jest peknięte na osi to zostanie ci w ręku.
  2. Sprzęgło wałka magnetycznego. Przy otwartej klapie frontowej widać kawałek srebrnej osi od mieszadła wywoływaczki które jest sprzeżone przez koła zębate z wałkiem magnetycznym. Sprawdź czy się obraca przy kopii.
  3. Sprzęgło dozowania tonera. Ściągnij obudowę plastykową z prawej strony podajnika ręcznego i puść kilka szwarcungów i sprawdź czy sprzęgło działa, czy napędza mieszadło w hopperze.

  A przede wszystkim to dosyp ręcznie tonera z hoppera do wywoływaczki, do nośnika i puść kilka kopii (więcej niż 10) i zrób 3-001 (inicjacja ID sensora) i sprawdź czy odczyty się zmienią.

  W tych maszynkach raczej z ładowaniem nie było problemów a transfer nie ma nic wspólnego z odczytami ID sensora.
  pozdrawiam
 • #17
  Calculus
  Level 25  
  Quote:
  W tych maszynkach raczej z ładowaniem nie było problemów a transfer nie ma nic wspólnego z odczytami ID sensora.
  pozdrawiam

  ale może mieć dużo wspólnego z bladymi kopiami,
  odczyty z sensorów świadczą że tonera nie jest za mało, ale za dużo

  a 2-215 0,5V wskazuje że tonera jest dużo w developerze a nie w hopperze
  w twoim przypadku maszyna musiała przejść z oryginalnego tonera na katun - mogła sobie z tym nie poradzić i się przedozować.

  Przede wszystkim maszynę trzeba rozdozować tak, żeby przy inicjacji ID sensora dostać 4V, albo zrób prosty test odłącz napęd wywoływaczko albo ją wyciągnij, zainicjuj ID sensor i sprawdź, czy Vsg wraca do normy 4V

  Quote:
  W tych maszynkach raczej z ładowaniem nie było problemów

  chyba, że ktoś zjechał w dół z napięciem, żeby rozjaśnić kopię przy starym bębnie
  Quote:
  ...a transfer nie ma nic wspólnego z odczytami ID sensora.

  Ma, zobacz co się będzie działo jak maszyna nie będzie opuszczała transferu przy odczycie z ID sensora
 • #18
  cefram
  Level 30  
  Witam
  Jeśli chodzi o przedozowaną wywoływaczke to wystarczy zobaczyć czy nie sypie tonerem spod wałka magnetycznego - przy takich odczytach musi - chyba że odczyty są błędne. Jaka jest kopia po dosypaniu tonera do wywoływaczki?
 • #19
  clip7
  Level 23  
  Drogi Calculus.
  Rozumiem, ze masz na myśli to, że przy wywoływaniu plamy, jeżeli pas nie jest opuszczany, następuje lekkie jej ścieranie przez pas i plama po dotarciu do ID sensora jest słabsza. W takim przypadku zazwyczaj wywala sc 405 (sprzęgło pasa transferowego).
  Oprócz tego ktoś na forum opisał przypadek, w którym zdemontował cały mechanizm odciagania pasa od bębna i maszynka chodzi bardzo długo bez zarzutu z pasem przy bębnie. Dlatego osobiście eliminuję transfer.
  Ale cóż, człowiek jest omylny i z chęcią poczekam na wynik "śledztwa" prowadzonego przez remik80.
  pozdrawiam
 • #20
  Calculus
  Level 25  
  Być może, nie próbowałem w feniksie, natomiast ja kiedyś miałem Aficio 400 bez sprzęgła transferu i dostała odczyty Vsg=0V, Vsp=0V maszyna się przedozowała, a na czerni były jakby drobne białe nitki, ogólnie czerń była słabsza. Po założeniu sprzęgła kopia idealna.

  Zapomniałem dodać, że jeżeli ID sensor albo czujnik temperatury wałka ładującego ma błąd - w twoim przypadku to pierwsze, to maszyna automatycznie zmienia sposób dozowania na Fixed Supply Mode lub TD Supply (przy błędzie termistora)
 • #21
  remik80
  Level 14  
  mechanicznie jest wszytko OK - problem polega na tym ze sa bledne odczyty z TD sensora - a moze zresetowac calkowicie maszyne - ale najlepiej jakim kodem ??
 • #23
  Calculus
  Level 25  
  Calculus wrote:

  Jeżeli maz Vsg=0V i Vt=0,54 to maszyna ma za dużo tonera w develpoerze i wina jest po stronie biasu, transferu, światła albo czegoś innego przy bębnie.


  Przepraszam Clip7 to był skrót myślowy. Miałem na myśli że blade kopie - wina jest po stronie biasu, transferu, światła albo czegoś innego przy bębnie a nie odczyty z czujników.

  Remik80 powtarzam: jest mało prawdzopodobne żebyś miał nagle złe odczyty z ID i TD sensora
 • #24
  remik80
  Level 14  
  witam. a wiec tak - zasięgnąłem opinii bardziej doświadczonego serwisanta i jednoznacznie stwierdził, że jest do wymiany developer (nie bardzo sie z tym zgadzałem ) ale zaryzykowaliśmy , i wymieniśliśmy developer po czym wszytkie odczyty wróciły do normy i jak narazie po 1000 kopii jest wszycho OK. co dalej sie bedzie działo bede informował - dzieki za podpowiedzi i pozdrawiam
 • #25
  clip7
  Level 23  
  Dziwny jest taki post, w którym piszesz, że wymieniłeś bęben, listwę i developer a tu ktoś ci mówi, że znów developer do wymiany i pomogło.
  Nie wiem co można źle zrobić przy wymianie dewelopera, (nawet bez inicjacji będzie hulał)? Może nie piszesz nam całej prawdy albo ten developer który wymieniłeś na początku, kupiłeś na stadionie 10-lecia?
  Oczywiście taki żarcik.
  pozdrawiam
 • #26
  remik80
  Level 14  
  no własnie w tym cały problem - stary developer inicowałem po raz drugi i odczyt 3-103 był zero - natomist po wsypaniu nowego developera i inicjalizacji odczyt był prawidłowy. sam nie wiem jak to wytłumaczyć - ten pierwszy developer zakupiłem w arbiko (oczywiście jako OEM) - wiem ze wygląda to wszystko dziwnie ale w tej chwili maszyna działą OK.
 • #27
  tygellin
  Level 22  
  Normalnie jak czytam takie posty , to ręce mi opadają. Ludzie przestańcie psuć te markę. Fenixy to bardzo fajne kopiarki i jeżeli się ma o nich wiedzę, to spisują się znakomicie. Jak ktos kupuje nośnik w worku 5 kg i jest zdziwiony że ma słaba kopię to powinien się zabrać za naprawy czajników elektrycznych. Szkoda nawet dawać rady takim amatorom.
 • #28
  Calculus
  Level 25  
  Nie wierzę że problem tkwił w samym developerze, osobiście nigdy nie zawiodłem się na oryginale, a może omyłkowo nie był to developer do feniksa tylko do cyfrówki?
 • #29
  remik80
  Level 14  
  rewelacja !!! developer z worka 5 kg - rewelacja!! - niestey był to oryginalny develpoper do feniksa z oryginalnego opakowania . i nie uwazam ze feniksy to złomy - prawda jest taka ze po zasypaniu nowym odczyt 3-103 wskoczył na prawidłowy - sam to widziałem i nie ma tu żadnej ściemy.
 • #30
  ToJaPb
  Level 12  
  W moim przypadku pomogła manipulacja wartości 2-001 powinno być standardowo ustawione na 16, miałem na 10, ustawiłem na 25 i kopie wychodzą wyśmienite.