Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o szybką pomoc-Nawijarka

Cooki13 26 Wrz 2006 17:55 1086 1
 • #1 26 Wrz 2006 17:55
  Cooki13
  Poziom 21  

  Witam zwracam sie do wszystkich o szybką pomoc ponieważ mam problem z nawiajarką kodów kreskowych a jutro musze je drukowac...problem jest z czujnikiem zamknięcia(nie jest to czujnik mechaniczny prawdopodobnie jakaś fotodioda lub fototranzystor...fotki po niżej wogóle przestał ragować i nie moge drukować...czym moge go zastąpić??wychodzą od niego 3 przewody.Będe wdzieczny za jakąkolwiek pomoc...

  0 1
 • Pomocny post
  #2 26 Wrz 2006 21:31
  qrdel
  Poziom 28  

  Wygląda na to, że na płytce siedzą dwa rezystorki i małe czarne coś.

  Małe czarne jest prawdopodobnie czujnikiem optycznym, czymś takim jak transoptor, tylko że otwartym, i prawdopodobnie refleksyjnym (znaczy swieci sobie sam i patrzy co się odbiło).

  No chyba że jest to tylko fototranzystor/fotodioda.

  W odpowiednich przypadkach (PRAWDOPODOBNIE - TO SĄ DOMYSŁY):
  1. jeden przewód to masa (prawdopodobnie czarny), drugi to plus zasilania (prawdopodobnie czerwony), a trzeci to sygnał wyjściowy (prawdopodobnie biały {albo może biały/czerwony odwrotnie}).
  Dioda LED zasilana jest przez jeden z rezystorów (+ rezystor dioda masa, albo + dioda rezystor masa), światło wylatuje przez szczelinę odbija się mniej lub bardziej i wraca do fototranzystora (lub fotodiody).
  Fototranzystor jest również "zasilany" przez drugi rezystor (+ rezystor fototranzystor masa, lub + fototranzystor rezystor masa – w przypadku pierwszym sygnał niski przy oświetleniu, a drugim wysoki przy oświetleniu). Sygnał wyjściowy jest odbierany z połączenia między rezystorem a fototranzystorem.

  2. W tym wypadku to samo co poprzedni tylko brak diody LED (oświetlacz jest gdzie indziej) i nie wiem jaka jest rola jednego rezystora.

  Tak mogłoby działać. Ale co mogło się zepsuć?

  Mógł się zepsuć układ pokazany na zdjęciach, ale mógł się też zepsuć ten układ który odbiera z niego sygnał.

  Jak sprawdzać?

  W miarę możliwości zidentyfikować rolę przewodów.
  Zasilanie i masa powinny mieć grube ścieżki na głównej płytce, masa wręcz duże powierzchnie miedzi, mogą być opisane na płytce, czasem można prześledzić ścieżki do zasilacza, albo do oczywistych punktów zasilania znanych scalaków. Można sprawdzić czy jest dobry kontakt między główną płytką i tą czujnikową.
  Uruchomić urzadzenie doprowadzając do takiego stanu gdy czujnik jest zasilany (moga oszczędzać prąd i włączać go czasami).
  Sprawdzić czy zasilanie dochodzi do płytki czujnika.
  Trudno jest sprawdzić czy dioda świeci (jeśli jest podczerwona) ale czasem można ją (światło) zobaczyć w kamerze wideo.
  Podsuwając białe i czarne (matowe) obiekty można testować czy czujnik generuje sygnał. Jeśli nie (szczególnie gdy nie wiemy czy dioda świeci) to można spróbować oświetlić czujnik silną latarką/lampą. Jeśli sygnał jest generowany prawidłowo to czujnik jest OK i trzeba jeszcze prześledzić jego drogę do kolejnych układów. Jak sygnał jest dobry na nóżce "odbierającego" układu scalonego na płytce głównej to problem jest gdzieś indziej. Można jeszcze sprawdzić drogę sygnału optycznego, czy coś się gdzieś nie przyczepiło i nie zasłania.

  Jak znajdzie się uszkodzenie trzeba zastąpić wadliwe elementy, można nawet nieco innymi i montowanymi gdzie indziej, tylko sam przetwornik optyczny musi być na swoim miejscu, rezystory np. mogą być wlutowane na pająka na płycie głównej. W razie uszkodzenia przetwornika/czujnika trzeba szukać podobnego (jak się nie da tego samego) i ew. coś rzeźbić.

  Można jeszcze rozważać stworzenie układu generującego "sztuczny" sygnał jeśli nie jest on zbyt ważny (ten prawdziwy) dla użytkownika, a jego brak blokuje działanie całego urządzenia.

  0
  Szukaj w 5mln produktów