Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy robił ktoś programator USBasp ???

26 Wrz 2006 17:55 2522 18
  • Poziom 11  
    Witam! Mam problem z w/w programatorem. Schemat i wszystko inne znajduje się na stronie: http://www.fischl.de/usbasp/

Patrząc na schemat i opis układu wydawać by się mogło, że to nie może niedziałać. A jednak... Według autora po podpięciu układzika do USB Windows XP powinien go wykryć i zapytać o sterownik. W moim przypadku WinXP informuje mnie, "jedno z urządzeń USB ma awarię" i wogóle nie pyta o sterownik.

Czy ktoś z Was miał podobny problem?
  • Poziom 30  
    Zamienione kable D+ D- lub niewłaściwie wybrane opcje oscylatora uC.
    Ale to tylko część mozliwych problemów - moze być cała masa zwarć, wadliwych rezystorów i inyych elementów, złego zasilania itd.
  • Poziom 11  
    Płytkę to ze 100 razy sprawdzałem... Nie ma zwarć, ale zamienione D- i D+ to może być to... Bo nigdzie nie mogłem zbaleźć opisu wyprowadzień gniazda USB B. I drogą dedukcji jakoś do tego doszedłem... Zailanie i masa są wpożądku.

Dla pewności:

|--------|
    |..........|
    |..........|
    |1 o o 2|
    |3 o o 4|
    |--------|

(widok z dołu)

1-D+
    2-GND
    3-D-
    4-VCC
  • Poziom 11  
    No to jest dobrze. Jakieś inne sugestie???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Rezystor 1,5KOhma jest prawidłowo podłączony?
  • Poziom 16  
    McRancor dobrze prawi - sprawdz czy masz miedzy -D a Vcc rezystor 1.5k Jak go nie ma to dostajemy komunikat, ze urzadzenie USB ma awarie - sam sprawdzilem. Jesli dostaniesz kokunikat: "Nie rozpoznano urzadzenia USB" znaczy ze jest problem z AVRem - zle wgrany program lub zle ustawione Fuse Bity
  • Poziom 11  
    Rezystorek 1K5 jest przylutowany poprawnie.

AVR jest czysty. Jak mam wgrać do niego program firmware, jeżeli mi go WinXP nie wykrywa. Próbowałem poprzez AVRDude, ale on też nie widzi programatora...
  • Poziom 30  
    Hmm.
    Czysty?
    To znaczy że nie czytałeś instrukcji postępowania na tej stronie?
    Zajrzyj do kumpla z jakimkolwiek programatorem i niech ci zaprogramuje uC i poustawia odpowiednio fusy.
  • Poziom 11  
    Nie czytałem?

"Flash "bin/firmware/usbasp.xxxx-xx-xx.hex" to the ATMega8 with a working
    programmer (e.g. with avrdude, uisp, ...)."

Jeżeli nie chodziło, o ten programator to o jaki? O żadnym innym w instrukcji słowa nie ma. No chyba, że sie mylę...
  • Poziom 12  
    jak sądzicie będzie ten programatorek pracował w bascomem avr ??
    Sorka jeśli sie wtrącam :)
    Wsadziłeś czysty procek który steruje programatorem i chcesz go nim zaprogramować? To tak jakbyś chciał autem bez silnika pojechać po silnik do niego.

Nie będzie działał z bascomem.
  • Poziom 12  
    hmm szkoda:/
    a jest jakiś programator pod bascoma avr lecz na usb .
    oczywiście do zbudowania:)
    raczej kupno mnie nie interesuje.....
    posiadam programator pod lpt lecz kabel o takiej grubości nie jest zbyt wygodny.:/
    Poszukaj na google, nie gryzie
  • Poziom 30  
    Co do tego działania bąć nie działania z bascomem to o co dokładnie wam chodzi? To już któraś osoba o to pyta i nie bardzo rozumiem problem. Czy uważacie że ten interfejs który jest w bascomie jest lepszy od tego co wymyślił producent programatora.

Proponuje poczytać oi takzwanych ustawieniach external w ustawieniach programatora w bascom. Prosze sobiue popatrzeć na jakiś przykłąd (jest ich tam kilka) i są tam takie magiczne {file} które daje do myślenia.

Trzeba podać ścieżkę do programu programatora a za nim wpisać {file} i jak producent jest inteligentny to napewno zadziała właściwie.
    W ten sposób zyskujemy dość dużą elastyczność.
    Wtedy jak damy F4 to pojawia sie okienko programu który dostarczony był z programatorem i powinien mieć już załadowany plik. Niektóre programy samodzielnie zaczną programowanie z weryfikacją, inteligentne mają dodatkowe opcje z lini poleceń.

Polecam lekturę help'a do którego kolwiek bascoma - tylko proszę czytać a nie przeglądać.

Uwagi tyczą sie nowych użytkowników bascom, "starzy" już powinni znać je na pamięć.
  • Poziom 11  
    Hahahaha!!! Ale się uśmiałem. PabloSSS ja myślałem, że ty z tym pająkiem to w WIELKIEJ przenośni mówiłeś. A tu proszę... Dzięki za linka :D

Dzisiaj spróbuję zaprogramować tego uC przez "pająkowy" programator. :D
  • Poziom 16  
    Heh mam nadzieję, ze programator smiga. Mnie ruszyl zlozony na uniwersalce, po zaprogramowaniu AVRa rzecz jasna :)
  • Poziom 11  
    Oczywiście, że śmiga. :D Ale co ja nerwów straciłem, żeby zaprogramować tego ATmega...

Dziękuję wszystkim za pomoc!