Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaba modulacja w Alan 100

26 Wrz 2006 18:38 1557 5
  • Poziom 9  
    Witam!

Odbiór jest ok. Przy nadawaniu jest nośna, lecz modulacja wychodzi na mierniku ok. 20-30% (przy mocniejszym dmuchnięciu w mikrofon).
    Padł driver (wymieniony na 2SC2314) i R125, a także Q15 (zwarcie). Transformator modulujący jest dobry (podmieniany z innego radia)
    Gdzie jeszcze szukać przyczyny?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Podmień wkładke w gruszce. Ostatnio na dniach miałem 100-tke na stole i wymianka elektreta pomogła.
  • Poziom 2  
    Witam!
    To zalezy bo w oryginalnym mikrofonie bywaly wkladki dynamiczne, a one chodza tepo.
    Zawsze mozna usunac pewne elementy i wtedy modulacja jest glosniejsza.
    Zycze powodzenia w naprawie
    73 dla wszystkich zainteresowanych :)
  • Poziom 20  
    DamianCB napisał:
    Witam!
    To zalezy bo w oryginalnym mikrofonie bywaly wkladki dynamiczne, a one chodza tepo.
    Zawsze mozna usunac pewne elementy i wtedy modulacja jest glosniejsza.
    Zycze powodzenia w naprawie
    73 dla wszystkich zainteresowanych :)
    I tu sie nie zgodze z tobą bo zaczynałem na Alanie 100 i tam zawsze był elektret, podobnie 100 + . cienka Onwa. Kilka radyjek typu Alan 100 dłubałem i nie widziałem w żadnym z nich dynamika.
  • Poziom 11  
    Faktem jest ! Nigdy w 100-ce nie było wkładek dynamicznych (chyba, że mic nie był oryginalny).
  • Poziom 14  
    Nie mam przy sobie schematu bo nie jestem w pracy tylko w domu ale jak dobrze pamiętam to Q15 jest w parze z diodą zenera 9V i padają często razem więc możesz to sprawdzić.
    Ale bardziej bym obstawiał trafo modulacji. Niektórzy mogli by sie śmiać, że to nie pada ale miałem i to nie jeden przypadek (w ciągu ostatnich 3 lat to napewno ponad 10), że najpierw padała końcówka na zwacie, gdy radio nie miało bezpiecznika przez trafo i zwartą końcówkę do masy płynął taki prąd że uszkadzał trafo. Łatwo to było wykryć po tym, że przy odbiorze radio pobierało zamiast 0,18A ponad 0,5 a jak się wykręciło głos na max to nawet i 2A przy obiorze mogło ciągnąć, w zależności w jakim stopniu pozwierały się zwoje w trafie.
    Rzadziej ale też było tak, że i driver padał na zwarcie i uszkadzał te trafo też jest zasilany przez nie.
    Ile ci pobiera prądu radio przy odbiorze a ile przy nadawaniu i czy prad silnie się zmienia w zależności od siły głosu ?