Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat zasilacza stabilizowanego

marek28 26 Wrz 2006 19:45 3802 6
  • #1 26 Wrz 2006 19:45
    marek28
    Poziom 1  

schemat -> http://img110.imageshack.us/my.php?image=00003811ic4.jpg

Orientuje sie ktos moze , gdzie znajde zasade/opis dziala w/w zasilacza ?
    Lub jezeli ktos sie zna , moglby po krotce opisac jego dzialanie... specjaliscie chyba nie sprawi problemu :D

0 6
  • #2 26 Wrz 2006 19:59
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...

1
  • #3 26 Wrz 2006 20:29
    wip88wz
    Poziom 17  

to zasilacz stabilizowany z zabezpieczeniem prądowym - z pewnością był już 100 razy opisywany.

Dziwne jest to, że po kliknięciu na link który dołączyłeś pojawiają się 'wyskakujące okienka' i oferta jakichś tanich panienek...
    czy tu aby napewno chodzi o zasilacz... ?

-1
  • #4 26 Wrz 2006 21:31
    jony
    Specjalista elektronik

U mnie nie pojawiają się żadne dziewczyny tylko schemat klasycznego stabilizatora na tranzystorach z ogranicznikiem maksymalnego prądu.
    Dział to w skrócie tak:
    Tranzystory T1,T2 to element regulujący wartość napięcia wyjściowego.
    T4 to wzmacniacz błędu który porównuje napięcie na bazie z napięcie na emiterze i w zależności od napięcia na bazie steruje odpowiednio tranzystorami T1,T2
    Tranzystor T3 z rezystorem R4 tworzy ogranicznik prądu wyjściowego. Ogranicza go do wartości ok. I=0.7/R4
    Dioda zenera to źródło napięcia odniesienia a rezystor R3 zapewnia minimalny prąd tejże diody. I rezystor ten powinien być połączony do wyjścia a nie jak na schemacie do wejścia.
    Rezystor R5 zapewnia start zasilacza i zakres prądów w którym układ działa jak stabilizator.
    Napięcie wyjściowe przy pominięciu potencjometru będzie wynosić Uwy=(Uz+UbeT4)*((R1+R2)/R2) chyba się nie pomyliłem .
    Gdzie Uz to napięcie diody zenera a UbeT4 to napięcie baza-emiter T4.
    Np. jeśli napięcie wyjściowe z jakiś powodów wzrośnie od wartości ustalonej.
    Tranzystor T4 zostanie bardziej otwarty a tym samym zmaleje prąd bazy tranzystora T2,T1 co spowoduje jego przytkanie a tym samym spadek napięcia do wartości ustalonej.
    Tak samo jak napięcie wyjściowe zmaleje to tym razem nastąpi przytkanie T4 a to spowoduje ze większa część prądu R5 trafi do bazy T2 i tym samym tranzystory T1,T2 zostaną bardziej otwarte co spowoduje wzrost napięcia wyjściowego

Aha i mam pytanie czemu rezystor R4 narysowany jest według normy amerykańskiej ??

-1
  • #5 26 Wrz 2006 22:55
    młody_student
    Poziom 9  

a u mnie są panienki też:D

Dodano po 24 [sekundy]:

i schemat jes też.

-1
  • #6 26 Wrz 2006 23:28
    dwpl
    Poziom 23  

Obstawiam, że R4 jest większej mocy, to oznaczenie go wyróżnia.

-1
  • #7 27 Lis 2007 17:40
    bedone
    Poziom 9  

Witam mam pytanie odnośnie tego ogranicznika prądu wyjściowego czy mogli byście mi doradzić jaki tranzystor zastosować do tego ogranicznika?? bo muszę zrobić właśnie taki stabilizator ale nie mogę uruchomić tego zabezpieczenia

-1