Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ibiza 1,4 SE +LPG Silnik gaśnie i jest mułowaty na benzynie

szymon79_sp 26 Sep 2006 20:52 3672 6
Relpol
    szymon79_sp
    Level 11  
    Witam
    Mam Ibize 1,4i SE z '98 z LPG sekwencja.
    Od samego poczatku zakupu autka mialem problemy z wolnymi obrotami, falowaly a czasem przy dojezdzaniu do skrzyzowania silnik zgasł. Po wyczyszczeniu przepustnicy zazwyczaj pomagalo i bylo OK.
    Niedawno dollozylem LPG i zaczely sie problemy. Silnik jak jest zimny rano to po odpaleniu:
    1. OD razu zgasnie i trzeba go zapalic jeszcze raz.
    2. Po 2 odpaleniu dziala ale jak dodam gazu to obroty spadaja i gasnie.
    3. Po 3 odpaleniu czasami zgasnie jeszcze raz a czasami ju zdiala ok

Natomiast silnik jest mułowaty na benzynie(szczegolnie jak jest zimny) i przerywa, zysuje wiecej mocy dopiero powyzej 2600 obr i nagle dostaje dopalania. Generalnie jak dodam gazu to najpierw obroty siaga w dól a potem rosna tyle ze mułowato. Jak sie rozgrzeje to jest lepiej ale dalej mułek. Przed gazem tego nie było. Na gazie chodzi super!

Oto co było robione juz:
    1. WYczyszczona przepustnica i adaptacja VAGiem
    2. Wymieniony czujnik temp oraz termostat

Sonda lambda podlaczona jest caly czas ale komputer gazowy z niej nie korzysta. Gaz podlaczony na zasadzie: Na LPG przelacza sie automatycznie po osiagnieciu 1500 obr oraz teperaturze silnika >30 stopni.
    Nie wiem co jest grane, Od gazu gosciu tłumaczyl mi ze to wina LAMBDA zze ma odczyty z gazu i jak wlaczam na benzynie to ma zly sklad mieszanki. I zebym oidlaczyl sonde na dobre lub zalozył przekaznik zeby nie dzialala na gazie a tylko na benzynie.
    Myslalem tez czy silniczek krokowy ale jak auto jest na gazie lub jest rozgrzane to chodzi fajnie. Zreszta rozbieralem jzu i wszystko bylo czyste.

Wg gaziarza LPG nie ingeruje w komp pokladowy, ma swoj komp i jedynie jest zczytywany sygnal z wtrysków. Jezel;i chodzi o gasniecie to pierwszys raz mi sie tak dzieje, przed gazem nie bylo takich probvlemow, co najwyzej falowanie oborotow ale czyszczenie zaltwialo sprawe.

Prosze o pomoc .
    Pozdrawiam Szymon
  • Relpol
    Jacek79
    Level 37  
    nastąpiła samoadaptacja gazu do źle ustawionej instalacji gazowej,
    co zrobić? jeździć przez ok tydzień wyłącznie na benzynie !!!
  • Relpol
    szymon79_sp
    Level 11  
    Instalacja:

Reduktor - AG
    Zbiornik - 34l w kole
    Wielozawór - Tomasseto
    Zawór tankowania - Tomasseto
    Przełacznik centralka - Lecko
    Ukłąd elektroniczny - STAG

Pytalem przed chwila gaziarza i powiedzial ze instalcja nie potrzebuje sondy.
    Wczoraj jak dolaczylem sonde to na benzynie zwariowal calkowicie, zero mocy a na gazie dzialalo OK tak jak z sonda podpietą.
    Ktoś wie w koncu jak to jest bo juz nie chce do niego dzwonic non stop?

Zalecił wstawienie przekaznika ktory odłacza czarny kabel sondy podczas dzialania na gazie.
    szymon79_sp
    Level 11  
    Dla mnie to juz nie jest do smiechu...

Chociaż przyznam sie szczerze , to śmiać mi sie chce już z tego ...
    wozniak.j
    Level 17  
    Potwierdzam mozliwość samoadaptacji sterownika zwłaszcza że jak pisze kolega szymon79_sp na gazie jeździł z odłączoną sondą lambda. Teraz są dwa wyjścia :1 wgrać nowy soft do sterownika, 2 jeździć przez jakiś czas tylko na benzynie niestety ten drugi sposób jest długotrwały (nie potrafię powiedziec jak długi).
    szymon79_sp
    Level 11  
    Witam

Zamontowanie przekaźnika rozwiązało problem

Odłączylem akumlator na noc, następnego dnia zamontowałem przekaźnik, który rozwiera czarny kabel sondy Lambda w momencie pojawienia sie anpięcia na reduktorze gazu czyli w momencie przełączenia na gaz. Zapaliłem silnik na benzynie, na początku miał problemy z adaptacją, ale silnik nie zgasł. po 2-3im uruchomieniu przegoniłem samochód pare kilometrów i nastąpiła adaptacja. Po przełączeniu na gaz i spowrotem na benzyne praktycznie na wolnych obrotach ani na wyższych wskazówka obrotomierza ani drgnie.
    Nie gaśnie, nei ma problemu z zapalaniem rano. Komputer ma dane TYLKO z sondy LAMBDA podczas jazdy na benzynie.

Ale takie rzeczy gaziarz powienin wiedziec i zamontować od razu...

W koncu dostał za to kase. Coż, kolejny dowód na to ze jak chcesz cos zrobic, zrob to sam

Dziekuję za pomoc, myśle ze to moze przydać sie innym osobom w razie takich problemów. Oczywiscie na druga strone rpzekaznika mozna podłaczyc emulator sondy do gazu i wtedy kazde zasilanie korzysta ze swojej sondy. W moim przypadku nei ma takiej potrzeby, silnik dziala bez zarzutu, jedynie bede chcial ograniczyc spalanie gazu z 8,8 do ok 8,5 l, na benzynie palił 7,5

Pozdrawiam
    Szymon