Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stwórzmy ranking najtrafniejszych kolumn DIY z elektrody

TTOM 26 Wrz 2006 21:38 1972 8
  • #1 26 Wrz 2006 21:38
    TTOM
    Poziom 11  

W zw z planem zbudowania kolumn na wlasne potrzeby prosiilbym o opinie - jaki kolumny /chodzi mi o te naprawdę przemyślane pod kątem osiągów, niekoniecznie wyglądu/ proponowalibyscie jako starzy wyjadacze audio do zasilenia zestawu kina domowego.

Z tym, że bedzie on w wersji 2+1 a dopiero później /jak żonka się przekona że takie meble nie są jedynie potykaczami / rozrośnie się do większego formatu.
    Czyli proponuję głosowanie - czyje konstrukcje pokazane na elektrodzie w dziale DIY są najlepszym rozwiązaniem jako 2+1 - muszą dobrze sprawdzać się jako kino odmowe /filmy sci fiction z wybuchami i mordowaniem potworów i jednocześnie jako zestaw muzyczny do sluchania i śpiewania w trybie pijanym do telewizora kawałków Maryli Rodowicz na full przez stado koleżanek żonki - jak popiją wieczorkiem/.

Oczywiście wiem, że nie da sie miec wszystkiego - dlatego nie liczę że jednocześnie taki zestaw będzie super hiper w obydwu kategoriach - dlatego jesli to nie problem dajcie 2 zdania opisu - np.

kolumny Gibbona - 5 /skala 1 do 5/ w kinie domowym -
    3,5 w sluchaniu muzy - bo.........../2 zdanka uzasadnienia/

Będe głeboko wdzieczny za pomoc, a jednocześnie mysle że wielu osobom taki ranking sie przyda poniewaz w mnogości projektów jakie sie tutaj już pojawiły nie tylko ja ale i inni już chyba sie troche gubimy - dzięki za opinie.

a i oczywiscie gdzie beda grac - pomieszczenie salonu 25 m2 połączonego z jadalnia w domku jednorodzinnym - czyli zestaw musi sobie poradzić z powierzchnią w sumie ok 60 m2 - wzmacniacza ani reszty audio jeszcze nie ma - więc nie ogranicza waszej inwencji :)

0 8
  • #2 27 Wrz 2006 09:31
    Yuppy
    Poziom 15  

a jaki prog cenowy nas ogranicza? czy moze tu tez bez ograniczenia? :)

0
  • #3 27 Wrz 2006 20:38
    TTOM
    Poziom 11  

w sumie pokazane projekty nie sa kosmicznie drogie - chodzi mi o najlepsze pod kątem własności -jeśli któraś z konstrukcji wybija się cenowo ponad resztę to zwykle przebija je też jakosciowo - więc nie patrzmy na cenę.

0
  • #4 28 Wrz 2006 05:11
    Yuppy
    Poziom 15  

skoro nie patrzmy na cene, to po co sugerowac sie wiekszosciami projektow, ktore jednak byly robione najtanszym, czy umiarkowanym kosztem? jesli Cie stac... zrob cos lepszego. zainwestuj w kolumne na samych przetwornikow visatona czy beymy. wyjdzie wtedy jakies 2000zl za kolumne. tu naprawde wszystko zalezy od tego, ile jestes w stanie wydac. tanim dobrym zestawem sa 2xARN 226, ARP 150 i ARV 104 (jakies 150zl na kolumne za glosniki), jeszcze tanszym moze byc caly zestaw STX. jesli ma byc ladnie wykonczona, to czesto drugie 150zl idzie na fornir, przerozne elementy wykonczeniowe typu obrecze, metalowe dodatki, itp. kolejne 50-100zl zazwyczaj idzie na jedna zwrotnice. poprostu napisz ile jestes w stanie dac, a cos poradzimy, bo to tak jak sam napisales, projekty mozna posegregowac wedlug ceny i w 90% zgra sie z tym jakosc.

0
  • #5 28 Wrz 2006 07:08
    md
    Poziom 39  

Mam trochę inne zdanie. Wiele zestawów głośnikowych przeszło przez moje ręce, wiele miałem okazję słuchać i wiem, że każdy zestaw ma swe specyficzne brzmienie. To co podoba się jednym, wcale nie musi się podobać innym. Na forum przeważają STX-y i Tesle - o pierwszych mam wyrobioną opinie (złą), drugie, z kilkoma wyjątkami, są dla mnie mało atrakcyjne. Osobiście wolę Beymę, Tonsila, Visatony - z tańszych firmówek.
    Taki ranking to karkołomne zadanie, oprócz autorów, nikt nie miał okazji odsłuchać zmontowanye kolumny, a już pisałem o subiektywnej ocenie brzmienia. Znaczna część konstrukcji jest niewłaśiwa pod względem doboru głośników (zarówno pod względem parametrów jak i wyglądu), podziału zastosowanych zwrotnic itp.
    Wybór komplikuje fakt, że do kina domowego wybiera się inne głośniki niż do grania dynamicznej i głośnej muzyki.
    Aby rankig miał jakikikolwiek sens, trzeba by przeliczyć wszystkie konstrukcje DIY i sprawdzić poprawność doboru komponentów, podziału zwrotnic, a najlepiej - posłuchać ich w identycznych warunkach odsłuchowych, co jest nierealne.

0
  • #6 28 Wrz 2006 10:25
    Yuppy
    Poziom 15  

Zgadzam sie z Toba md, jednak gdy ktos wyda troche wiecej pieniazkow na glosniki, przykladowo Visatona, to jego konstrukcja (no chyba ze bedzie bardzo nieudana pod wzgledem technicznym) zagra zazwyczaj lepiej, niz tego, co oprze swoja na tanszych przetwornikach. Tu tez jest tak, ze jak ktos wydaje przykladowo te 1000zl na glosniki, bardziej stara sie zrobic do nich odpowiednia obudowe i nie robi tego na odwal. Takze wiekszosc konstrukcji mozna jakosciowo posegregowac patrzac na cene.

Ale chyba podzielasz moje zdanie, zeby pytajacy podal najpierw kwote, ktora chce przeznaczyc na kolumny. Obejdzie sie bez zbednych rankingow, a bedzie mozna doradzic jak najlepszy zestaw.

0
  • #7 28 Wrz 2006 20:38
    TTOM
    Poziom 11  

ale się nakręciliście :)

dobra - jeśli chodzi o cenę to powiedzmy, że za glośniki i zwrotnice kwota max za 1 kolumnę to 700 zł /to zaznaczam totalny max/
    - subwoofer zostawmy w spokoju.

co do zdania, że muza a filmy = inne głośniki - przecież napisałem że wiem o tym - dlatego wybierzmy "złoty środek"

jednak chyba z 75 % użytkowników kin domowych i tak słucha na nich muzy na imprezach prowadzonych w domu - widze to po wszystkich znajomych - i znajomych znajomych - nie ma się co oszukiwać że ktoś bedzie kupować lub budowac 2 zestawy do odzielnych zastosowań :) - gdzie to wszystko postawić ?

pozdrówka

0
  • #8 28 Wrz 2006 21:25
    Yuppy
    Poziom 15  

przy takiej sumce do wydania zdecydowalbym sie chyba na Beyme. wlasciwy dobor glosnikow pozostawie komus bardziej doswiadczonemu, ja sugerujac sie jedynie oznaczeniami moge zaproponowac cos takiego:
    - niskotonowy: 12BR70 (239zl)
    - sredniotonowy: 10AG/T (138zl)
    - wysokotonowy: SMC2012/N (119zl)
    razem 496zl
    reszta na zwrotnice, w 700zl powinienes sie zmiescic. Beyma ma w swojej ofercie kilka 3-droznych w okolicach 200zl, ewentualnie mozna zrobic samemu.

EDIT: ceny bralem z www.elmuz.com.pl, znajdziesz tam rowniez wszystkie parametry tych glosnikow.

0
  • #9 01 Paź 2006 14:27
    hirogen
    Poziom 33  

Inaczej dla kolumny 4 omowej 2 szt 10BR60 plus T2030 uklad dwudrozny z podzialem 2,5kilo cenowo podobnie do ukladu 3 droznego z 12" wersja basowego przy czym znacznie prostsza konstrukcja i nie powstaje kobyla typu altus 140

0
  Szukaj w 5mln produktów