Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna 2 drożna jak podpiąc głośnki ? czy nikt niewie ???

26 Wrz 2006 22:33 873 9
  • Poziom 20  
    Witam mam takie pytanko zbudowałem kolumne na 2x stx 17-80-4-SC i ARV 104-04/8 ! Moje pytanie jest następujące jak podpiąc głosniki z tymi kondensatorami (narazie brakło mi pieniędzy na zwrotnice i chcę narazie podpiąc bez zwrotnicy ale niewiem jak )zamieszczam rysunek ! Proszę o pomoc :cry:
  • Poziom 25  
    a kto ci tak powiedział że ma byc podłączony , narysowałem ci najprościej jak można z filtrem na ARVke żeby nie uległą spaleniu ...

po co zakłądasz nastepny temat skoro jeden już jest ?
  • Poziom 20  
    Witam !
    Chciałbym coś dodać swojego , takie 3 grosze....Wydaje mi się że takie podłączenie nie gwarantuje 8Ω tylko coś koło 4Ω (teoretycznie to 4) Ja zaproponowałbym odcięcie wysokich częstotliwości dla 2 głośików niskotonowych (te typy nie są średniotonowe), i częstotliwości niskich dla gwizdka , tweetera czy tam jak zwał tak zwał :) i tysunek wygladałby tak.
    Pozdrawiam serdecznie!
    PS. Lepiej jakby kondensatory miały tą samą pojemnność , bo w tym przypadku część pasma się pokryje, co nie musi przyznam szczególnie oddziaływać na jakość dźwięku.[/img]
  • Poziom 36  
    Nieee no tak jak wyżej to nie wolno robić, dla wyższych częstotliwości to przecież zwarcie dla wysokich tonów, grozi uszkodzeniem wzmacniacza. Przed tym 4,7uF musiałaby być szeregowo cewka. I to razem nie będzie miało 4 omów tylko 8. W ogóle bym to zrobił inaczej, niskotonowe w wersji 8ohm równolegle co da 4 omy i do tego ten ARV, bardziej by się to zgrało, bo tak to musisz dać tłumik na ARV.
  • Poziom 20  
    Witam ponownie!
    Cewki owszem powinny być, ale kolega ich nie ma fizycznie.Ja tam nie widzę żadnego zwarcia na gwizdku.Pamiętajmy że kolega wcześniej narysował + i - tam jest żródło dźwięku, troszkę wyobraźni i to będzie mieć 4 ohmy (nie licząc kondensatorów, bo w ten sposób "na sucho" to na pewno nie będzie) . U mnie działa i ma się świetnie od 4 lat :)
    Pozdrawiam!

Dodano po 11 [minuty]:

Nie mogę przeboleć i muszę dołączyć odpowiednie materiały zaczerpnięte z innych forów.U nas nie ma rezystora i cewek ale reszta zostaje, no i przedstawiam dowód na to żę mam rację że to będą 4 ohmy...
    http://felektr.katalogi.pl/temat8591/
  • Poziom 20  
    Przeczytałem i proszę o zwócenie uwagi na to co napisałem w nawiasie.Oczywiście że impedancja się zmieni.Napisałem że bez dodatkowych elementów takie podłączenie głośników da 4 ohmy nie 8. Tego się nie da sprawdzić na sucho "bez dźwięku" bo wyjdą głupoty. Jak działa filtr wiem również i proszę nie wprowadzajmy chłopaka w obłęd!!
    Pozdrawiam serdecznie!!