Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

powielacze w radiotelefonach Radmor

Piter K. 28 Sep 2006 12:24 4781 39
  • #1
    Piter K.
    Level 23  
    mam przenosny(nie znam dokladnego typu) radiotelefon firmy Radmor na okolo 300MHz, na pewno nie jest to 318(plaski, obudowa czerwona, jeden z tych typow gdzie uzyte sa chybrydy). nie mam do niego kwarcow i dlatego nie wiem ilokrotne jest tam powielenie. chcialbym zamiast istniejacego tam generatora zastosowac przestrajany. na probe w pasmie, a docelowo jesli sie uda(i tu pytanie do wszystkich znajacych temat- czy sie uda?) na 900MHz. przerobke ograniczam tylko do toru odbiorczego bo kwestia nadawania na tych czestotliwosciach nie interesuje mnie ze zrozumialych wzgledow.
    chcialbym tez zapytac jakie jest w innych radmorach(murzyn i inni) zastosowane powielenie i ciekawi minie sprawa mieszaczy.
    Piter
  • #2
    SQ5IRH
    Level 17  
    Witam.
    Trudno mi coś powiedzieć na temat modelu który posiadasz, ale skoro pytasz o "murzynka" i podobne typy to głównie dla pasma VHF stosuje się w odbiorniku powielanie x4, następnie po mieszaczu odfiltrowywana jest różnica między częstotliwością odbiornika a częstotliwością oscylatora (po powieleniu) czyli pierwsza pośrednia 10,7 Mhz, następnie sygnał jest mieszany z sygnałem drugiego oscylatora 11,165 MHz i otrzymujemy drugą pośrednią 465 kHz. Dalej już tylko detektor FM i wzmacniacz m.cz.
  • #3
    darczar
    Level 24  
    Witam!
    Zapewne posiadasz którąś z wersji radiotelefonu 3102-330.
    Było 8 wykonań tego radia i w każdej z wersji powielanie w nadajniku
    było 24x, a w odbiorniku 4x. Częstotliwość heterodyny poniżej odbiorczej.
    Jeśli chodzi o mieszacz w tym radiu, jest to hybryda HLY1183R zawierająca
    jeden tranzystor.
  • #4
    sp7dau
    Level 12  
    witam!
    będzie "trochę" roboty obwody wejściowe i tor heterodyny
    trzeba przestroić
    nie wiem czy hybrydy będą pracować tak wysoko
    x-tale były na częstotliwość ok.70MHz w tych z którymi miałem
    do czynienia (150MHz) uwaga na trymery przy kwarcach
    powodzenia!
  • #5
    Piter K.
    Level 23  
    po pierwsze mowie o radiu UHF a nie VHF. powielenie 4X(napewno?)...czyli czestotliwosc okolo 80MHz...OK a nie orientujecie sie Koledzy jak jest powiedzmy to z "przekladnia", czyli jak bedzie jesli bede wchodzic na powielacz zmienna czestotliwoscia, to jaka bedzie wyjsciowa czestotliwosc heterodyny, poprostu X4?
    co do mieszacza to chodzilo mi jak wysoko miksuje i to pytanie tyczy sie powielacza bo jak mu przyloze 235MHz to czy powieli do prawie 1GHz i czy mieszacz tez nie "spuchnie". mieszacz moge (probowac)wymienic ale z powielaczem nie dam sobie rady...
    nie mam zamiaru jak widac z powyzszej wypowiedzi bawic sie z przestrajaniem oryginalnego generatora, jesli bedzie zabawa to z wejsciem, na filtrach helikalnych, ale mam generator i moge sie zabawic.
    Piter
  • #6
    pukury
    Level 35  
    witam !! rozbierałem kilka podobnych radiotelefonów i odnoszę wrażenie że powielanie ( przynajmniej częściowo ) odbywało się na diodzie pojemnościowej mocy - waraktorze . pozdrawiam !!
  • #7
    Piter K.
    Level 23  
    i jaki mozna wysnuc wniosek z tego ze na waraktorze?
  • #8
    darczar
    Level 24  
    Nie sądzę, aby ten mieszacz chodził aż tak wysoko. Hybryda powielacza
    pewnie też nie. Z pewnością pójdzie na 450 MHz, bo Radmor robił radia
    3102-450, gdzie schemat był podobny, tylko powielanie w odbiorniku 6x,
    a w nadajniku 36x. Jeśli chodzi o waraktory, to nie spotkałem ich nigdy
    w przenośnych Radmorach.
  • #9
    serwis
    Level 37  
    pukury wrote:
    witam !! rozbierałem kilka podobnych radiotelefonów i odnoszę wrażenie że powielanie ( przynajmniej częściowo ) odbywało się na diodzie pojemnościowej mocy - waraktorze . pozdrawiam !!


    Waraktory to Radmor stosował m.in w 3001, a nie w przenośnych. Tam "obróbka" odbywała się na tranzystorach.


    Quote:
    że powielanie ( przynajmniej częściowo ) odbywało się na diodzie pojemnościowej mocy - waraktorze


    Jakie częsciowe powielanie ? Może bardziej mi rozjaśnisz, co to za wynalazek ?
  • #10
    Piter K.
    Level 23  
    dziwne bo znajomy mowil mi ze siedzialy tam kwarce okolo 14MHz czyli pasowalo by 24X. jesli chodzi o powielacz i mieszacz to okolo 930MHz( na koncu) to napewno zbyt duzo. tak wiec zadowole sie odbiornikiem na TPsa(no to sie wydalo<lol>). pozostanie mi zestrojenie helikali ale jak mowilem mam generatorek wiec bede miec sygnal wzrocowy do zestrojenia obwodow wejsciowych.
    dobrze, a czy ktos moze mi podac ceche hybrydy powielacza i mieszacza i ewentualnie opis ich wyprowadzen?
  • #11
    pukury
    Level 35  
    witam !! do Kol. Serwis - przecież dobrze wiesz o co chodzi - ( nadajnik ma podobno powielanie 24 razy a odbiornik 8 razy ) . pewnie były to inne radiotelefony niż posiada Kol. , w tych które rozbierałem w osobnym ekranie były obwody strojone /filtry i dioda . nawiasem mówiąc hybrydy też tam ( w tych radiotelefonach ) występowały . mam nadzieję że już jest jasne o co mi chodziło . pozdrawiam !!
  • Helpful post
    #13
    darczar
    Level 24  
    U dołu: oscylator i podwajacz HLY1185R i obwody K127 (Fkw) i K129 (Fkwx2)
    Powyżej: podwajacz HLY1183R (pod ekranem) i helikal L105 (Fkw x4).
    Pod tą małą blaszką powyżej helikala jest mieszacz HLY1184R
    powielacze w radiotelefonach Radmor
  • #14
    serwis
    Level 37  
    Jeżeli chodzi o mieszacz( nie wiem dlaczego ma taką szumną nazwę) HLY1184R- jest to prosty 1- tranzystorowy wzmacniacz- nawet bardzo łatwy do naprawy :D ). Jeżeli bedziesz chciał go trochę " przeciągnąć", to może wystarczy zmienić sam tranzystor.

    Podwajacz HLY1185R: nie wiem czym się różni od HLY1184R- może parametrami samego tranzystora. Od strony elektrycznej ( schemat , wartości elementów i wyprowadzenia) obydwa są identyczne.

    1- C tranzystora (wyjście, oddzielone przez 1n)
    2-zasilanie
    4- masa
    5- E tranzystora (wyjście- wtórnik)
    6- wejście (oddzielone przez 1n)

    Dane podwajacza HLY1183R w tej chwili nie pamiętam, ale jak Cię to interesuje to na jutro przyniosę z warsztatu.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Piter K. wrote:
    ..... pozostanie mi zestrojenie helikali ale jak mowilem mam generatorek wiec bede miec sygnal wzrocowy do zestrojenia obwodow wejsciowych.........


    Helikale bardzo ładnie stroi się wobulatorem ( jeżeli oczywiście posiadasz)
  • #15
    Piter K.
    Level 23  
    nie mam wobulatora, ale mam GDO ktore pracuje do 1GHz. zamierzam to zrobic "jak moj dziadek" czyli podam sygnal w.cz. i dlubiac w helikalach przeprowadze pomiar na m.cz.
    oczywiscie wszytkie mozliwie dostepne informacje bardzo mile widziane.
    Piter
  • Helpful post
    #16
    serwis
    Level 37  
    GDO przy helikalach niewiele pomoże.
    Obwody te stroją bardzo ostro ( Q w przedziale 1500÷5000).

    Możesz spróbować stroić na max sygnału, ale wtedy musisz miec uruchomiony i poprawnie zestrojony generator kwarcowy, który ma pracowac w urządzeniu, oraz podać na wejście właściwy sygnał.
    ( oczywiście dotyczy to odbiornika)

    Z nadajnikiem jest podobna sprawa- ale o tyle łatwiejsza, ze dokładnie musi byc zestrojony generator kwarcowy, natomiast powielacze stroisz na max. sygnału- a helikale na max. mocy oddanej do obciążenia.
  • #17
    Piter K.
    Level 23  
    wlasnie chcialem na max sygnalu. poprostu puscic sygnal z GDO i krecic. oczywiscie mierzac czestotliwosc VFO a na mierniku wychylowym podlaczonym do m.cz. lapac pike. poto pytalem o powielenie zeby zastosowac generator przestrajany. strojenie nadajnika mnie nie interesuje bo nie interesuje mnie nadawanie.
    jeszcze jedno, czy skok o grubo ponad 150MHz w gore nie bedzie sie wiazal z przycinaniem uzwojen na helikalach? nie mam praktyki z tego rodzajem filtru.
    no i jeszcze jedno, jesli ten filtr tak ostro stroi to nie wiem czy nadaje sie na wejscie odbiornika, ktory ma miec 20MHz szerokie pasmo. wydaje mi sie ze jest zbyt waskopasmowy.
  • #18
    sq6ade
    Level 40  
    Piter K. wrote:
    wlasnie chcialem na max sygnalu. po prostu puscic sygnal z GDO i krecic. oczywiscie mierzac czestotliwosc VFO a na mierniku wychylowym podlaczonym do m.cz. lapac pike.

    Tak sie nie uda. Mierz sondą w.cz. sygnał na wyjściu helikali które trzeba troche odwinąć z drutu. W Poradniku UKFowca był opis jak policzyć ilość zwojów.
  • #19
    Piter K.
    Level 23  
    troche mnie zmartwiles...mam miernik ale cos chyba jest z nim nie tak. czas sie za to zabrac...
    czyli sprawa moze nie upadla ale sie potknela...
  • #20
    sp7mfu
    Level 20  
    Czy przypadkiem ktoś z kolegów nie ma linku do schematu Radmorka przedstawionego na fotografii? A może skany z serwisówki?
  • #22
    Piter K.
    Level 23  
    ja tez bym poprosil, zalezy mi na czesci odbiorczej- glowica, posrednia.oczywiscie VHF i UHF, jesli nie bedszie probemu.
  • #23
    sp7mfu
    Level 20  
    Najbardziej interesuje mnie schemat wraz z "zawartością" hybrydowych scalaków i ewentualnie położenie głównych elementów strojeniowych (regulacyjnych). Z góry dziękuję
  • #25
    zbyszek44
    Level 14  
    Przy przestrojeniu o 150 Mhz trzeba ciąć helikale- do tego przydałaby się instrukcja od 3151(na 440 Mhz).
    Pasmo takiej głowicy nie było większe niż 10 Mhz, bo inaczej odbiornik nie spełniałby warunków odporności na sygnały lustrzane.
    Z pozdrowieniami Zbyszek44
  • #27
    sp7mfu
    Level 20  
    Pięknie dziękuję, teraz powalczę ze swoim. Rzeczywiście tor nadawczy stroi się bardzo ostro na max. mocy, a z helikalami w torze odbiornika trzeba przy pomocy stabilnego generatora i woltomierza w.cz.
    Pozdrawiam
  • #28
    Piter K.
    Level 23  
    tak, wiem juz o tym ale moj miernik produkcji CCCP niedomaga pozatym ma sonde do 300MHz wiec dam soboie spokoj i odloze radmorka na lepsze czasy.
  • #29
    sq6ade
    Level 40  
    Jasne - kolesie z forum się gimnastykują a ty poddajesz się z błachych powodów. Idź na piwo lepiej zamiast zaczynać takie dyskusje co i ja uczynię :D
  • #30
    Piter K.
    Level 23  
    na piwo mowisz...mam taka zasade ze jesli nie mam odpowiednich narzedzi to nie zabieram sie do roboty. takiego podejscia nauczyl mnie kolejny, skopany sprzet. postanowilem od tej pory odkladac urzadenia "na lepsze czasy". moge pomiaru dokonac jezykiem ale nie sadze ze mam az tak czuly(byc moze to od piwa).
    pewnym rozwiazaniem jest zastapienie helikali innymi obwodami na wejsciu, ale pomiar musi byc. miernik jest mi potrzebny i chyba przyszedl czas aby sie rozprawic z dziadem. faktycznie pomiar na m.cz. byl dobry 60 lat temu ale i tu myslalem ze da sie to tak zrobic, polegac jednak bede na zdaniu fachowcow. latwo jest rozjarmolic radio a pozniej opijac smutki przy piwie. jak mowi stare przyslowie"latwiej kijek jest pocienic niz go pozniej pogrubasic".
    tymczasem z nudow rozebralem pagera(motorola advisor), wyciagnolem odbiornik i pastwie sie nadnim:)
    teraz oddaje sie w objecia Morfeusa bo od jutra w nowej firmie...
    Piter