Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung chassis P-58SC

17 Lip 2002 17:28 3471 25
  • Poziom 21  
    Telewizor został uszkodzony przez burze dzieki to której zrobiło sie jasno w pokoju. Po odkręceniu obudowy zauważyłem rozdarty kondensator na wzmacniaczu wizji C 906 1uf 250V na płycie uszkodzone zostały 4 kondensatory C824 C828 C307 C308 do tego dwa rezystory jeden w zasilaczu 7W5.6ohm oraz BU508AF po wymianie czesci nagrzewa sie kondensator C824 który wymieniłem ,nie ma wysokiego napiecia oraz okropnie piszczy przy właczeniu ,zastanawiam sie nad wymianą układu TDA4601
  • Poziom 15  
    mojim zdanem ne warto taki trant reporowac?
    moze po takei inwazi warto to co zostalo uzyc dlia inych tr...? :evil:
  • Poziom 29  
    życze powodzenia, jeśli zdymiły się te kondzie itp to niewiem czy jakiś scalek wytrzymał, procek itp , a jeśli tak to są tak podsmażone że szybko zdechną
  • Poziom 21  
    Witam.
    Zgadzam się z opinią poprzedników... jeśli poleciały elementy tak daleko :cry:
    Zależy jeszcze w co dostał:
    jak dostał w antenę to trzeba liczyć się z tym, że będzie się nadawał tylko do kosza. Jak w zasilacz to może są jakieś szanse.
    Ale wtym przypadku cienko to widzę.
  • Poziom 16  
    Jak koledzy napisali wcześniej tv jest najrawdopodobniej skopcony dokumntnie. Ty zastanawiasz się nad wymianą ukłdau przetwornicy, a ja bym się raczej martwił o procka i inne układy dużo droższe od TDA4601!
    Teraz pytanie czt tv jest wart takiej inwestycji? Bo bardzo często koszt naprawy tv po burzy przekracza jego wartość :D
  • Poziom 21  
    Mimo wszystko dziekuje za podtrzymanie na duchu ,praktyka czyni mistrza nawet jezeli koszt naprawy przewyrzszy wartosc telewizora chce go zrobic a przy najmniej próbowac cos sie nauczyc na temat naprawy przetwornicy czy zasilaczy co własnie siadło w tym telewizorz w mniejszosci. Opisze mniej wiecej co sie ostatnio stało po wymianie wyzej wymienionych elementów zaczełą głosno piszczec chyba tranformator od zasilacza ale zaczeła swiecic sie dioda LED tzn przy włozeniu wtyczki do kontaktu przy samym poczatku siwieci pare sekund i nasila sie pisk wtedy zaczyna sie gasic zaobserowałem tez nadmierne grzanie sie dopiero wymienionego kondensatora C824 przy trafopowielaczu jednak po wymianie jeszcze dwóch pisk pojawiał sie tylko przy właczeniu i dioda ciagle sie swieciła elektrolit przestał sie grzac jednak zauwazyłem jeszcze jeden kondensator w zasilaczu o takim oznaczeniu 222K 1KV był pękniety wymieniłem go nie zwracajac uwagi na dokładny symbol i chyba sam załatwiłem zasilacz tzn w miejsce tego kondzora dałem 222M 3kV wtedy po właczeniu do gniazdka poszedł bu508af oraz opór równiez w zasilaczu 5W5R6J teraz zastanawiam sie czy to ja go załatwiłem czy moze po włozeniu tego kondziora zadziałała dalsza czesc zasilacza która mogłabyc uszkodzona i w ten sposób zrobiło sie to .A moze jednak to była moja wina
    I jeszcze jedno czy ktos moze mi podac stronke albo jakies wiadomosci dotyczace naprawy przetwornic wiem ze jest to bardzo skaplikowane

Prosze o pomoc

Pozdrawiam cfo
  • Poziom 15  
    Przy zwykłej samo-usterce TV mażna logicznie wykluczać kolejno elementy.
    Przy usterce twojego rodzaju radzę przemieżyć część po części , przede
    wszystkim w przetwornicy, od której zależy praca całego odbiornika.
    Jak uruchomisz przetwornicę z podłączoną żarówką i odciętą linią,
    dalej uruchamiasz poziom , aż zaskoczy wysokie , po pomiaże napięcia
    na wzm, wizji poznasz czy wszystko ok z wysokim. Teraz możesz zajać
    się wizją.

Nie zaczynaj od środka jak to robiłeś, zachowaj kolejność.
    1 Zasilacz
    2 Wysokie
    3 Wizja i sterowanie jak geometria
  • Poziom 21  
    Nie znam sie dobrze na tym jak wczesniej wspomniałem czy mógłbys opisac dokładniej gdzie przyłaczyc ta zarówke i którą linie odciac poczym mam sie zorientowac wiem ze prosze o dosc duzo i nawet nie wiem czy bedziesz w stanie mi to opisac krok po kroku

"Jak uruchomisz przetwornicę z podłączoną żarówką i odciętą linią,
    dalej uruchamiasz poziom , aż zaskoczy wysokie "

Pozdrawiam cfo
  • Poziom 15  
    W pierwszy etapie uruchom zasilacz.
    Wylutuj tranzystor kluczujacy poziom , podłacz żarówkę 60W do kolektora
    i emitera w miejsce tranzystora i naprawiaj zasilacz , unikniesz dalszych uszkodzeń gdyby było coś nie tak. Dopiero jak otrzymasz prawidłowe zasilanie na kolektorze ( na żarówce) to możesz przystąpić do naprawy dalszych bloków tj.wysokiego napięcia , chociaż nie wykluczone że ruszy
    po naprawie zasilacza.

Napraw prawidłowo zasilacz , od tego zależy stabilna i długotrwała
    praca TV.
  • Poziom 21  
    Dziekuje Mrachacz za solidna podpowiedz

Pozdrawiam Cfo
  • Poziom 21  
    W zasilaczu wydaje mi sie ze jest uszkodzony transformator a dokładnie dwa odczepy, zgodnie ze schematem odczepy 9 oraz 8 maja jedno uzwojenie a po sprawdzeniu nie ma zadnej wartosci jak by były rozłaczone w srodku trafa albo przepalone zastanawiam sie tylko nad jednym dlaczego wszystki inne odczepy zgadzaja sie i moze ktos wie ile moze kosztowac taki transformator 32899-002-420 YE90 38 H to wszystko co na nim pisze

Pozdrawiam cfo
  • Poziom 15  
    Chodzi CI o uzwojenie kolektorowe.
    Sprawdż miernikiem przejście między kolektorem tranzystora
    BU (środkowa nóżka) a plusem kondensatora OK. 100uf na 400V.
    Jeśli jest przejście to uzwojenie jest ok. Na schematach czasami są błędy.
    Poszukam schematu i powiem co konkretnie robić.

nara.
  • Poziom 21  
    Chodzi mi o uzwojenie transformatora tego w zasilaczu ale po jego stronie wtórnej ,sa tam dwa odczepy oznaczone na schemacie nózkami 8 i 9 powinno byc przez nie przejscie ale go nie ma schemat znajduje sie na stronie

http://monitor.ti.ru:8101/shem/tv/more15.html
  • Poziom 15  
    Jak masz trafo wylutowane , wsztaw je i polutuj.
    Teraz wylutuj rezysto R825 lub diodę D822 i teraz zmierz połączenie 8 trafa , to jest te które zasila R825 , pomiar w stosunku do masy,
    bo 9 nóżka to masa uzwojenia.Mież trafo w płycie , bo połączenie to
    może być realizowane przez nóżkę 11, do masy.To jeśli chodzi o sprawdzenie trafa.
    Jak będzie faktycznie przerwa to trzeba trafo przewinąć lub kupić,
    narazie zrób tak jak opisałem , potem dalszy kontakt.
  • Poziom 21  
    Miałeś racje wszytko jest wporzadku z trafem narazie dziekuje i jeszcze jedno jakie ma byc napiecie na kolektorze tranzystora bu508af to znaczy z ta zarówka 60 watowa jesli bedzie wszystko w porządku to zaruwa ma sie zaswiecic ??
  • Poziom 15  
    Podłącz żarówkę na plusie kondensatora C824 220uf 160V.
    Oczywiście przed tym wylutuj tranzystor w odchylaniu poziomym.
    Napięcie powinno wynosić około 120-130V. Jak takie będzie i przetwornica przez okres 1godz. będzie pracowała stabilnie można przejść do następnego bloku tj. odchylania poziomego.
    Powodzenia, pamiętaj o tym że koszty moga być różne, ale pisałeś że
    możesz je ponieś.
    To jest jedna z najlepszych metod , aby się czegoś nauczyć.
  • Poziom 21  
    Mam jeszcze jedno pytanko jak wczesniej pisałem w zasilaczu był tam kondensator C816 który był pekniety i miał takie oznaczenie nie wiem jak to rozróznic
    222K 1kV był on pekniety zastanawiam sie czy w jego miejsce mógłbym wstawic 222M 3kV wiem napiecie moze byc wieksze ale nie wiem co do tego oznaczenia ładunku 222K albo 222M nie wiem czy to wogle ma tu jakies znaczenie czy nie do tego spotkałem sie jeszcze z takim samym kondziorem tylko na mniejsze napiecie o oznaczeniach 222Z to ja juz sam nie wiem o co w tym chodzi

Pozdrawiam cfo
  • Poziom 21  
    Odchylanie poziome który to tranzystor Q402 ?? ,ale obawiam sie jak ostatnio po właczeniu wcieło tranzystor w zasilaczu bu508af oraz opór 5,6ohm
  • Poziom 26  
    Bylo to 2,2nF pierwsze 2 cyferki sa znaczace, trzecia oznacza ilosc zer a wartosc czyta sie w pF.Literka oznacza chyba tolerancje ,co w tym wypadsku wiekszego znaczenia nie ma.
  • Poziom 21  
    Serdeczne Dzieki za podpowiedz z kondziorem. Ale jak zwykle mam jakies pytanko co do tranzystora kluczujacego poziom w zasilaczu jest to tranzystor bu508af?? jesli tak to jakie powinny byc napiecia na jego kolektorze a moze to nie on
  • Poziom 21  
    Podłaczyłem w miejsce tranzystora bu508af w zasilaczu zarówke na kolektor i emiter zarówka swieci to chyba znaczy ze zasilacz działa co musze zrobic aby sprawdzic przetwornice czy z nia wszystko ok aby nie uszkodzic zasilacza ??

Prosze o pomoc

pozdrawiam cfo
  • Poziom 15  
    Zarowke miales podlaczyc zamiast BU ale nie w zasilaczu tylko w odchylaniu .w zasilaczu bu musi zostac bo to on napedza transformator.Jak zamiast niego wstawiles zarowke to ona bedzie swiecic ale zasilacz nie bedzie pracowac.Na twoim miejscu to dla bezpieczenstwa wstawilbym druga zarowke o mocy 150W w miejsce bezpiecznika,aby przy uruchamianiu nie musiales znow wymieniac BU.
  • Poziom 21  
    Dziekuje za pomoc ale co da mi zarówka na bezpieczniku skoro zawsze pada tylko opór oraz bu bezpiecznik jest nie tkniety ale zrobie tak jescze raz serdeczne dzieki
  • Poziom 29  
    Po prostu troche miejsca na stole ,odpowiednie kable przedłużyć,pomież solidnie opory,elka wymnień,no i TDA 4601 wymianka ,tylko nierób po kolei ,tylko wszystkie czynności opisane w postach naraz(mam na myśli np.podstawka pozystora i do prądu -nie,masz schemat pomierz .tego co nie możesz pomierzyć wymień i wtedy do prądu),na pewno ruszy(zasilacz oczewiście 8) )
  • Poziom 21  
    Dzieki zasilacz działa sprawdziłem na traznzytorze odchylania po jego wylutowani i podłaczeniu zarówki do kolektora i emitera swieci oraz dioda z przodu na telewizorze zastanawiam sie co mam zrobic w nastepnej lolejnosci prosze o jakies podpowiedzi
  • Poziom 24  
    eugene napisał:
    Bylo to 2,2nF pierwsze 2 cyferki sa znaczace, trzecia oznacza ilosc zer a wartosc czyta się w pF.Literka oznacza chyba tolerancje ,co w tym wypadsku wiekszego znaczenia nie ma.

K - 10%
    M - 20%
    J - 5%
    F - 1%