Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blok wodny (chłodzenie cieczą)

EBI056 28 Wrz 2006 18:20 23277 31
  • Blok wodny (chłodzenie cieczą)
    Witam
    Chciałbym zaprezentować blok wodny, który własnoręcznie wykonałem. Blok jest z aluminium i przeznaczony jest na procesory ze złączem socket A . Mam zamiar wyciszyć sobie Komputer do minimum i mieć moiżliwośći OC. Do tego dorobiłem sobie w bardzo prosty sposób chłodnicę, która jest (może nie super wydajna ale) mała gabarytowo przystosowana do wentylatora 80x80 mm.
    Na fotkach zaznaczyłem na niebiesko wlot chłodnej wody a na czerwono wylot ciepłej z bloku. Zielony prostokąt to miejsce styku rdzenia procesora z blokiem.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    EBI056
    Poziom 15  
    Mechanika Maszyn Zambrów
    Kompleksowa regeneracja głowic.
    Kompleksowa naprawa silników.
    Naprawa ciągników rolniczych.
    Szlify wałów, bloków, cylindrów
    Usługi: tokarskie, szlifierskie, frezerskie
    I wiele innych...
    Specjalizuje się w: regeneracja głowic silnikowych
    EBI056 napisał 108 postów o ocenie 16, pomógł 10 razy. Mieszka w mieście Zambrów. Jest z nami od 2004 roku.
    antrykot
    Poziom 20  
    Sam odlałeś ten blok, czy to jakoś wyfrezowałeś ?
    Podoba mi sie -5/6 :)
    foxik000000
    Poziom 29  
    Jaka wpuścisz tam ciecz ?? Woda czy coś innego. A co konstrukcji to naprawde ciekawa rzecz ;)
    włuczykij
    Poziom 27  
    widać, że frezowane. kurcze chyba załatwie sobie taki klocek i zrobie coś podobnego. ale podłączę pod jakąś małą nagrzewnicę samochodową (jaką polecacie?).

jeszcze przydałby się termostat sterujący miniaturową pompką która wymusiłaby dobry obieg (nie powinna być zbyt głośna).

daje 5+/6
    dabu
    Poziom 32  
    polecam Ci nagrzewnice od stara a jeszcze lepiej to chłodnice :P
    Fen_
    Poziom 2  
    niestety nie będzie zbytnio wydajny....
    "kanały" powinny być węższe, żęby woda płynęła szybciej.
    jaka jest grubość "dna", jak gruba warstwa aluminium będzie oddzielać procek od cieczy?
    powerm
    Poziom 23  
    Mam pytanie a nie wystarczy w bloku wodnym wykorzystac normalny obieg grawitacyjny jak nie przymierzajac w CO domu jednorodzinnego?
    Pytanie drugie a jesliby jako ciecz chlodzaca wykorzystac alkohol (np denaturat) ze wzgledu na nizsza temperature wrzenia czy blok nie bedzie mial lepszej wydajnosci? Jesli tak to pozostaje pytanie jaka uzyc uszczelke (z czego zrobiona) miedzy blokiem a plytka taka zeby sie nie rozpuscila? Co do samego wykonania mysle ze mozna sprobowac nawiercic kilkanascie otworow obok siebie
    przemo.t
    Poziom 27  
    Frezowales to jakas domowa sprytna metoda? Wykonanie super ale z gora z plexy (nie koniecznie przezroczystej bo oklepana) bylo by jeszcze lepiej.
    No i chyba niepotrzebnie malowales, polerowane aluminium fadniej by wygladalo, daje 5/6 ;) moze byc ;??:)
    włuczykij pompka musi chodzic non stop, nie spotkalem sie z WC gdzie by byla wlaczana po przekroczeniu okreslonej temp, dosc czesto by sie musiala wlaczac. Nagrzewnica od kadeta, corsy, w sumie od wiekszosci osobowek swietnie sie nadaje.
    pozdrawiam
    EBI056
    Poziom 15  
    Witam ponownie
    Jeślichodzi o dgrubość dna to 6mm a przepustowość to prostokąt o wymiarach 14mm x10mm więc nie jest taka mała. Podłączałem to pod kran i wcale nie zmiejszała sie przepustowość wody. Pokrywa jest też z aluminium.
    Co do grawitacyjnej metody obiegu cieczy to nietety raczej niemożliwe bo kanały musiały by mieć większe przekroje i cały układ musiał by zawirać około 10l.
    Co do cieczy to myślałem o oleju transformatorowym mam go z 200l.
    Jeszcz co do wykonania .
    Blok wył frezowany na frezarce narzędziowej AVIA 25, taka mała frezareczka.
    Pozdrawiam wszystkich i proszę o ewentualne podpowiedzi.
    olinek2
    Poziom 23  
    Ciecz najlepiej borygo, moze byc np. ECO. Musi być to coś zawierające związki copalopodobne, aby nie następowała elekroliza, bo twój blok odejdzie po miesiącu użytkowania na złom :/
    Lepiej było by dno zrobić co najwyżej 2mm.
    Ja mam jeszcze bloczek w PSU ;)
    bio3y
    Poziom 11  
    powerm jako cieczy polecam plyn chlodniczy od samochodu - borygo czy cos podobnego w rozcienczeniu z woda destylowana 3do 1 ja tak mam. mialem kiedys sam glikol wlany ale pompa troszke na wydajnosci stracila. w zwyklym destylu potrafi sie zalegnac grzyb a alkocholu nie probowalem :)
    przemo.t
    Poziom 27  
    EBI056 napisał:
    Witam ponownie
    Jeślichodzi o dgrubość dna to 6mm a przepustowość to prostokąt o wymiarach 14mm x10mm więc nie jest taka mała.

Wlasnie chodzi o to ze jest za duza przepustowosc, przez co woda w bloku krazy wolniej a co za tym idzie blok ma mniejsza wydajnosc. No chyba ze masz pompe 3000l/h ;) Kanaly powinny byc takiej srednicy jak najmniejsza rurka w pompie (wylot) lub troche mniejsza aby zwiekszyc przeplyw wody. Oczywiscie nie mozna zrobic kanalow zbyt malych bo pompa nie bedzie miala cisnienia aby przepchnac okreslona ilosc wody w czasie.
    killer_89
    Poziom 11  
    co do nagrzewnicy to najlepsza od kadetta
    Zwierzak81
    Poziom 24  
    Cytat:
    Wlasnie chodzi o to ze jest za duza przepustowosc, przez co woda w bloku krazy wolniej a co za tym idzie blok ma mniejsza wydajnosc. No chyba ze masz pompe 3000l/h Wink Kanaly powinny byc takiej srednicy jak najmniejsza rurka w pompie (wylot) lub troche mniejsza aby zwiekszyc przeplyw wody. Oczywiscie nie mozna zrobic kanalow zbyt malych bo pompa nie bedzie miala cisnienia aby przepchnac okreslona ilosc wody w czasie.

Troche zamieszałeś. Im większa średnica kanałów tym większy przepływ wody, ale wtedy woda mało ciepła odbiera z bloku, dlatego że szybko przepływa przez blok ale też dlatego że mała jest jego powierzchnia. Wtedy masz szybki przepływ ale mała różnicę temperatur wody wlatującej i wylatującej z bloku. Im, większy "labirynt" w bloku tym większa powierzchnia odbierania ciepła przez wodę, ale kanały są z tego powodu ciaśniejsze co zwiększa opory przepływu. Woda płynie wolniej, ale różnica temperatur jest większa. Trzeba dostosować taki blok do reszty zestawu lub odwrotnie. Byłoby niedobrze gdyby np blok miał duży przepływ a chłodnica mały. Wtedy trzebaby coś zmienić np chłodnicę podłączyć w układ równolegle, gdyby pompka miała większą wydajność w stosunku do średnic rurek. Warto pamiętać że Q=m*c*T :)
    Najważniejsza w bloku jest powierzchnia wymiany ciepła blok-woda.
    Mniejsza średnica rurek = mniejszy przepływ, chyba że dasz mocniejszą pompkę.

Co do pompki - akwarystyczna najlepsza. Podłączyć na stale. Takie pompki są ciche i nie biorą dużo prądu. Muszę kiedyś poszukać mojego bloku jaki zrobiłem z radiatora, poxiliny i plastikowej szybki z zegara. Chłodziłem tym Pentium 200 MHz. Układ był otwarty. Węże miały 5mm śr. a najciaśniejsze były kolektory w bloku - 3mm. Wymiennikiem ciepła z otoczeniem było akwarium 5 litrowe. Woda maksymalnie miała coś 35 stopni. Pompka miała zbyt duża wydajność - 360 litrów/h. Poradziłem sobie z tym pompując tylko część wody do węża, reszta wirowała w akwarium. Jak to później sprawdziłem przez blok woda przepływała w ilości 60 litrów/h.

Daje ocene 5/6 za to malowanie aluminium.
    wader_669
    Poziom 28  
    a nie lepiej uzyc miedzi ? fajna sprawa blok miedziany tez chcialem kiedys zrobic ale stwierdzilem ze nie bede sie w to bawil za duzo roboty. A co sadzicie o ogniwach peltiera
    airbag
    Poziom 13  
    Ogniwa Peltiera są bardzo wydajne ale pochłaniają masę energi - nie polecam
    przemo.t
    Poziom 27  
    Zwierzak8 napisał:

Troche zamieszałeś. Im większa średnica kanałów tym większy przepływ wody, ale wtedy woda mało ciepła odbiera z bloku, dlatego że szybko przepływa przez blok ale też dlatego że mała jest jego powierzchnia.

Nie zgodze sie z tym zdaniem. Duza pojemnosc bloku (duze kanaly tak jak w tym przypadku) wcale nie znaczy ze woda plynie tam szybciej. Starczy ze gdzies w ukladzie bedzie wezsza rurka niz owe kanaly i woda w bloku poplynie napewno wolniej. Chyba ze tak jak mowilem ktos ma super wydajna pompe.
    To ze woda odbiera malo ciepla z bloku dlatego ze szybko przeplywa to tez nie jest prawda.Im wody w ukladzie jest mniej tym krotszy jest czas jej nagrzewania i schladzania. Kiedy woda plynie szybko przez blok, nie zdazy sie az tak nagrzac pzez co chlodnica nie musi jej mocno schladzac i do bloku wpada znow zimniejsza.
    Zwierzak81
    Poziom 24  
    przemo.t to ile woda odbierze ciepła z bloku zależy od jakości bloku. To czy woda płynie w układzie szybciej czy wolniej ma wpływ na różnicę temperatur miedzy wodą wpływającą a wypływającą z bloku. Q=m*c*dt Możesz zmienić m lub dt by dobrać to właściwie do swojej chłodnicy, ale Q będzie zawsze zbliżone bo zależy od sprawności bloku.

Owszem najmniejsza średnica rurki w układzie ma wpływ na przepływ wody, ale zawsze możesz np podłączyć chłodnicę równolegle jeśli to ona ma najmniejszą średnicę rurek i wtedy ten problem rozwiązujesz, a pojawia się inny czy w takim układzie wydajność chłodnicy będzie odpowiednia.

Cytat:
    Im mniej wody w układzie tym szybciej się schładza ?
    To zależy tylko od chłodnicy. Jeśli układ jest mały (czyli małą pojemność cieplną) to wtedy będą duże skoki temperatury między pracą pod obciążeniem procesora, a pracą procesora na luzie. Wyobraź sobie olbrzymią ilość wody w układzie abstrakcyjnie 1m^3, wtedy raczej nie trzeba by chłodnicy bo zanim woda wróciłaby do bloku to cały system rurek działałby jak chłodnica. Dlatego im układ mniejszy tym trzeba wydajniejszą chłodnicę, bo są mniejsze straty ciepła na rurkach.

Cytat:
    Kiedy woda plynie szybko przez blok, nie zdazy sie az tak nagrzac pzez co chlodnica nie musi jej mocno schladzac i do bloku wpada znow zimniejsza.yż jest ich mniej).

Wtedy różnica temperatur jest mała między wodą w chłodnicy a powietrzem przez co bardzo utrudniona jest wymiana ciepła, woda przepłynie przez blok więcej razy mniej zmieniając temperaturę, a temperatura wody ustabilizuje się zależnie od wydajności chłodnicy i to ma największy wpływ na temperaturę wody w układzie a nie prędkość przepływu.

http://www.realitynet.pl/e107_plugins/content/content.php?content.152
    Bardzo ciekawy artykuł o prawie wszystkim co wiąże się z chłodzeniem wodnym. Miałem kiedyś link do zagranicznegp forum gdzie było umieszczone chyba kilkadziesiąt różnych konstrukcji bloków...niestety gdzieś zgubiłem :(
    vankej
    Poziom 16  
    zrobilem sobie projekt takiej zabawki moim zdaniem takie rozwiazanie bylo by lepsze od przedstawionego wyrzej

1- frez na uszczelke
    2- frezy laczace dwa otwory
    3- otwor do skrecenia
    włuczykij
    Poziom 27  
    dabu napisał:
    polecam Ci nagrzewnice od stara a jeszcze lepiej to cłodnice :P

co sie smiejesz. serio mowie. ale nie wiem czy takie male nagrzewnice idzie dostać. wręcz powiedziałbym bardzo małe
    Fen_
    Poziom 2  
    EBI056 napisał:
    Witam ponownie
    Jeślichodzi o dgrubość dna to 6mm a przepustowość to prostokąt o wymiarach 14mm x10mm więc nie jest taka mała. Podłączałem to pod kran i wcale nie zmiejszała sie przepustowość wody. Pokrywa jest też z aluminium.
    Co do grawitacyjnej metody obiegu cieczy to nietety raczej niemożliwe bo kanały musiały by mieć większe przekroje i cały układ musiał by zawirać około 10l.

dno powinno być jak najcieńsze!!

co do szerokości kanałów to bardzo źle się zrozumieliśmy!
    powinny być wąskie, a nie jak najszersze.

chodzi o to żeby woda płynęła dość szybko.
    szeroki kanał stwarza jeszce jeden provlem związany z lepkością wody.
    chodzi o to że woda płynie najdszybciej środkiem, a bokami znacznie wolniej. powoduje to że nagrzana wpda przy ściankach nie jest prawidłowo odprowadzana.

naprawdę musisz jeszcze nad tym popracować.

w takim stanie jak jest teraz osiągnąłbyś prawdopodobnie wyniki gorsze nież przy dobrym chłodzeniu pasywnym :(
    EBI056
    Poziom 15  
    Witam
    Znalazłem sposób na zwiększenie powierzchni oddawania ciepła przez dno bloku. Mam zamiar ponawiercać otwory w dnie na 3mm i powciskać tam miedziane pręciki, które będą wystawały aż do pokrywy. Myślę, że wtedy zwiększę wydajnośc o jakieś 25%.
    Co wy na to? Czy to dobry pomysł?
    Jeśi chodzi o chłodnicę to znalazłem fajną na allegro
    http://www.allegro.pl/item130280065_parownik_ag_1.html
    Jak myślicie będzie się nadawać?
    Dzięki dla Zwierzak81 za wyczerpujące wyjaśnienia i porady.
    Pozdrawiam
    arcichowski
    Poziom 11  
    Lepiej bedzie jak nie będzesz mieszał miedzi i aluminium, jak jedno to nie drugie.
    shadow03
    Poziom 14  
    Ten bloczek nie będzie szczytem wydajności. Powinieneś go wykonać z miedzi. I wyfrezować małe piny o które powinna obijać się płynąca woda. Dno powinno być jak najcieńsze. Oto moja ocena:
    Wykonanie 4/6
    Wydajność 2/6
    anilion
    Poziom 14  
    a moja koncepcja bloku wodnego jest taka:
    kilka metrów rurki miedzianej o średnicy 3-4mm wepchane do puszki podobnej jak na fotach na początku tematu, wyprowadzone końce, całość zalana cyną. Co sądzicie o takim rozwiązaniu ?
    przemo.t
    Poziom 27  
    Przez te otwoki 3-4 mm woda slabo poplynie, chyba ze dasz po 2-3 rurki rownolegle. Nie wiem jak chcesz upchnac kilka metrow rurek w tak malej puszki?
    Snikers
    Poziom 24  
    zawsze trudniej jest przekazac energie z jednego ciala na drugie a tak nalezy traktowac miedz i spoiwo lutownicze. najlepszym rozwiazaniem jest jednolity blok. jak nie masz dostepu do freza to lepiej bedzie do plyty miedzianej przylutowac boki

ps. jak wykonane jest zagiecie rurki miedzianej w srodku chlodnicy? nalales wody, zamroziles i gioles? chodzi mi o to czy nie jest za waska w zgieciu
    wojto15-05
    Poziom 18  
    witam! bardzo fajny pomysl :D wykonanie na 5 ale co do wydajnosci mam zastrzezenia! miedz byla bo o wiele lepsza! pozdro