Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

koder BA1404..problem

29 Wrz 2006 01:53 1704 12
  • Poziom 20  
    Witam wykonałem koder na scalaku ba1404 i co się okazuje. Sygnał ładny czyste stereo ale co z tego jak nie słychać dźwięku. Dochodzi do wejścia pierwszego scalaka lm386 ale na jego wyjściu już go nie ma i w ten sposób nie dociera do ba1404. Może ktoś ma jakiś pomysł co to może być????
    Poniżej link do schematu kodera.
    http://www.pira.cz/stk.htm
    pozdrawiam.
  • Tektronix
  • Poziom 24  
    Napisz dokladnie czy sygnal przechodzi przez IC1 i IC2 ,czy dochodza te sygnaly na wejscie IC3 itd.Jezeli sygnaly dochodza na wejscie IC3 a niewychodzi z nieo to problem w galezi IC3 lub w nim samym.Pozdrawiam Arek
  • Tektronix
  • Poziom 10  
    czyli do nozki nr 2 w lm386 sygnal dochodzi ?a na 5 juz go niema ?

a jesli odlaczysz R7 (R17) takze niema sygnalu na wyjsciu?

sprawdz jescze napiecie na wyjsciu - czyli pin 5 LM386
  • Poziom 24  
    OK chodzi mi o to czy na obydwu wejsciach masz to samo (po stronie L i po stronie P) - na obydwu scalakach na IC1 i IC2.Sprawdz oscyloskopem sygnal ne wejsciu scalakow i na wyjsciu.Pozdrawiam Arek
  • Poziom 20  
    Na wejściach mam taki sam sygnał. W obu lewym i prawym dochodzi do nóżki 2 ic1 i ic2 ale już na wyjściu tych operacyjnych nie ma już sygnału. Ic3 i ic4 działają dobrze bo sygnał stereo jest i jak podam dźwięk na wej ic3 to jest na wyjściu ic4.
  • Poziom 37  
    LUDZIE róbcie to dobrze!!!!! BA1404 do nadajników sie nie nadaje czy nie umiecie czytać a sami sie wypowiadacie na temat kodera w tym poście wiec zróbcie coś dobrze czemu nie można mieć dobrego kodera mało tego profesjonalnego kodera. Jak już piracić to z klasą a nie z kupą. Odsyłam do https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic200745.html

Dodano po 6 [minuty]:

albo tu jest konkretniej http://www.ukf.pl/index.php/topic,158.0.html
  • Poziom 20  
    Pewnie najlepiej odesłać do innego linku...heheh... a ja chcę właśnie to uruchomić gdyż sygnał pilota jest ok. czysty i nie szumi ani nie piszczy.
    Problem jest tylko w tym że coś nie dostaje sygnału m.cz nie mam pojęcia z jakiego powodu. Nic nie pomaga odłączenie rezystora. Nie wiem co mu jest.
  • Poziom 18  
    a skąd wiesz że sygnał mpx jest czysty nanalizowałeś to oscyloskopem
  • Poziom 20  
    Nie ale w porównaniu do poprzednich koderów to od razu było słychać jakieś niepożądane efekty a tu nic cisza. Problem tylko tkwi w doprowadzeniu sygnału m.cz i nie wiem dlaczego go nie ma. Dopiero jak sygnał doprowadzę będzie można coś stwierdzić bynajmniej na słuch.
  • Poziom 21  
    BA1404 to troszku mniejsze zło wobec wszechobecnego złomu. To, że od razu nie słychać, nie znaczy, że jest dobrze.

Ten "limiter" co tam niby jest, nawet jeśli go uruchomisz, to będzie zniekształcał.

Tor MCZ ma wyglądać tak:

Źródło dźwięku np. komputer z programem emisyjnym, który będzie pełnił funkcje kompresji dynamiki dźwięku, aby zawsze było w miarę głośno, ale bez przesady, nie tak jak robią to niektóre stacje komercyjne. W tym programie emisyjnym używamy funkcji preemfazy, oraz filtru dolnoprzepustowego 15 KHz. Karta dźwiękowa nie puści dźwięku głośniej niż 0dB, więc taki sygnał możemy wprost podać na koder stereo.

Inne rozwiązanie to takie, gdy chcemy preemfaze mieć sprzętową, i mikrofon poza komputerem.

Sumator sumujący dźwięk z programu emisyjnego, oraz kompresora do mikrofonu, za tym preemfaza, za preemfazą ogranicznik amplitudy (ponieważ preemfaza podbija wysokie tony, i może w ekstremalnych przypadkach spowodować przester o poziomie ponad 10 dB co się bezpośrednio przekłada na nośną rozwaloną na 1,5MHz) a za ogranicznikiem muszą być filtry dolnoprzepustowe na 15KHz, które wygładzą to co ogranicznik poobcinał. Brzmi to może w tekście strasznie, ale w efekcie tego ogranicznika prawie nie słychać. Do poprawnego ustawienia ogranicznika oscyloskop prawie niezbędny, chociaż można się pokusić o ustawianie go nagrywając tony kartą dźwiękową i oglądając przebiegi.
    Za ogranicznikiem koder…

Pozdrawiam!
  • Poziom 37  
    Djbpm dalej chce ci się to pisać ?? Daj sobie spokój i tak nikt nie zrobi ogranicznika ani diodowego ani wykożystując zdolnosci NE5532. Ja już nie bede wspominał o programie emisyjnym to już wogóle niewiadomo o co chodzi zapewnwe :-) Nawet jak dasz ludziom gotowe PCB idealnie dobrane elementy tak że nie cza będzie oscyla do uruchomienia będziesz sprzedawał już nastawione odpowiednio trymery :-D to i tak nikt tego nie zrobi no może jedna osoba a ty się bedziesz pocił. Pozdrawiam
    PS przerzuć sie na serwis OTVC bez kitu mnie to cieszy bardziej niż te ssące nadajniki mimo iż niedochodowe ale daje satysfakcje (samsung już nie posysa wogóle)
  • Poziom 19  
    nie wspominajac o tym ze okropnie szumi ten LM386, ale czego oczekiwac od wzmacniacza zaprojektowanego w latach 70 , czy poczatku 80 tych

zmontuj lepiej taki limiter koder BA1404..problem(z fotorezystorami bedzie napewno klopot, ale moze mieszkasz w warszawie to znajdziesz , sa to takie specjalne do limiterow - w jednej obudowie z dioda swiecącą,mozesz sprobowac sam takie zrobic stosujc dwa identyczne fotorezystory i dwie diody swiecace rowniez identyczne-liczy sie oczywiscie precyzja wykonania a wzmacniacze operacyjne mozesz wstawic inne)
  • Poziom 20  
    Może mi ktoś sensownie wytłumaczyć działanie tego limitera????Jak to połączyć z koderem? Albo czegoś nie widzę albo nie rozumiem... :O

czy te wszystkie punkty B mają być ze sobą połączone??