Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onwa No 2 tylko szum

HenioGd 10 Paź 2006 19:49 6793 41
 • #31
  HenioGd
  Poziom 12  
  Nie pomyślałem o zamianie.
  Tranzystor wymieniony radio działa czyli kolejna podróba. Dziękuję za kolejne pokierowanie w naprawie radia. Diody od poziomu mocy zapalają się na sześć okienek. Miernik mocy wychodzi poza skalę. Jutro jadę do sklepu zwrócić tranzystor, zapłaciłem za niego 6,50 zł. Osobiście jaki inny byś polecił ? Ściągnąłem sobie noty 2 SC2075, 2SC2078, 2SC2312, 2 SC1969 oraz 2SC2166. Najbardziej obiecująco to wygląda 2SC2078 firmy Semiconductor, gdyż wzmocnienie min 100 a max 200 w porównaniu do innych.

  Dodałem w środę 11.10.2006 r. godz. 13.30

  Tranzystor wymieniony na C2078. Oba radia pracują. Na kolektorze Q24 jest 12,81 przy nasłuchu a przy nadawaniu 12,15 V. Za cewką L7 przy nadawaniu 18,57 V. Poza tym, z radia pożyczonego od znajomego nawiązałem dzisiaj rozmowę z innym użytkownikiem CB. Zapewnił mnie , że słychać mnie było czysto i wyraźnie. Mam nadzieję, że nic więcej już mi się z nim nie przytrafi.
  Wracam do radia naprawianego. Znalazłem jakąś usterkę. Urwany był kabel kolory szarego wychodzący z okolic większego transformatorka (są dwa w tylnej części, jeden większy a drugi mniejszy). Przewód ten idzie do małej płytki zamocowanej do lewej ścianki, drukiem do góry w okolicach TDA 2003. Zapewne urwałem go jak ruszałem płytką aby dostać się do BA 4558. Oznakowanie punktów wyprowadzeń tego przewodu to "W" ale na schemacie nie widzę takich punków. Kabel wlutowałem ale radio dalej odbiera bardzo cicho na AM. Po przełączeniu na FM membrana głośnika chce wyskoczyć z obudowy, tak głośno pracuje. Ponadto przy nadawaniu głos w drugim radiu jest zaszumiony. Radio pracuje teraz na odbiorze i słucham rozmów. Występuje coś takiego jak "falowanie natężenia dźwięku", tak jak by się oddalał i przybliżał. Co może być ?
  Znalazłem kolejny defekt. Cewka oznaczona na płytce T1 na rozkruszony i wepchnięty do środka rdzeń. Co mogę z tym zrobić ?
  To była ta cewka, po wymianie rdzenia radio na AM-ie szumigłosno i wyrażnie i odbieram rozmowy.
  Czyli wygląda na to, że radio pod względem elektrycznym jest sprawne. Pozostało tylko strojenie radia, czy dobrze rozumuję ?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #32
  M. S.
  Poziom 34  
  Wygląda na to, że jesteśmy w domu. Skoro rdzeń cewki 1 był uszkodzony to znaczy, że ktoś nim kręcił. Zatem inne też mogą być rozstrojone. I tu dochodzimy do zewnętrznego generatora kwarcowego małej mocy np. na 1 tranzystorze, który będzie niezbędny do przynajmniej zgrubnego wystojenia radia. Najlepiej jeśli będzie miał częstotliwość odpowiadającą w przybliżeniu środkowi zakresu CB. Może być ostatecznie 27000 lub 27120kHz. Nie kupuj kwarcu 27140 lub 27145 bo to jest dziura kanałowa i nic z tego nie będzie (jest jeszcze kilka takuch dziur). Uruchomiwszy taki generatorek podłączamy radio z anteną na odbiorze na kanał odpowiadający częstotliwości kwarcu, a do pr'ka znajdującego się na środku płytki podłączamy woltomierz (na końcówkę gdzie napięcie jest najwieksze. Teraz delikatnie kręcimy rdzeniami cewek obserwując wskazania miernika. Dostrajamy je na największe napięcie. Czynność tą najlepiej powtórzyć. Po zestrojeniu pozostaje pokręcić trymerem w okolicy kwarcu, lub rdzeniem cewki przestrajającej radio z "5" w "0" też na największe wskazanie woltomierza. To pozwoli na zgrubne, lecz raczej wystarczające dostrojenie radia do częstotliwości. Dostrojenie automatycznie wplynie na prawidłowość częstotliwości nadawania.

  Nieszczęsną cewkę nr 1 najlepiej podstroić słuchając radia na żywo gdyż ona ma inne znaczenie - blokuje odbiór wyższych częstotliwości.

  Tym sposobem można uzyskać dość dobre zestrojenie.

  Na koniec uwaga dotycząca generatorka. Powinien zawierać obwód rezonansowy, który spowoduje pracę kwarcu na 3 harmonicznej. Inaczej kwarc opisany jako np. 27000kHz będzie sie najprawdopodobniej wzbudzał na 9000kHz. Więc samo radio bedzie musiało wyłowić sobie 3 harmoniczną.
 • #33
  HenioGd
  Poziom 12  
  Dziękuję za kolejne wskazówki.
  Odnośnie PR to chyba masz na myśli VR5 bo jest on na środku ale względem boków obudowy. Natomiast względem przodu i tyłu to jest on bliżej przedniej ścianki a dokładniej to prawie pośrodku pomiędzy otworem na głośnik a przednim panelem z wyświetlaczem i pokrętłami (czyli coś około 1/4). Ze schematu wynika, że jest on podpięty do emitera tranzystora Q7 - ostatniego w torze odbioru (chyba to jest tor odbioru), z niego poziom napięcia wychodzi między innymi na "linijkę świetlną" - diody poziomu sygnału. Czy to ten potencjometr ?
  I drugie pytanie gdzie podłączyć generator ? Na wejście antenowe, dotknąć wyjściem generatora do anteny czy na wyjście generatora dać kawałek kabelka, który będzie robił za antenę?
  Generator który zrobiłem to ten: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic336001.html a zastosowany kwarc to 27,000 MHz.
  I trzecie pytanie czy mam kręcić wszystkimi cewkami czy tylko tymi przy tranzystorach od Q1 do Q7 ?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #34
  M. S.
  Poziom 34  
  To ten pr'ek. Generator wyposaż tylko w antenkę. Stroisz cewki tylko w torze odbiorczym - jak napisałeś. Jak bedziesz stroił nadajnik do regulacja będzie dotyczyła cewek nadajnika (nie ruszaj cewek nie strojonych, chyba że są uszkodzone lub zniekształcone), podłącz na wyjście miernik mocy i strój na max na włączonym nadajniku - oczywiście pod obciażeniem), później cewką na wyjściu zmniejsz moc o ok. 5 - 10% wkręcając rdzeń. Sprawdź stabilność włączaczania nadajnika.
  Generator nr 2 powinien być dobry. Powinna pojawić się w odbiorniku cisza bez gwizdów, szumów itp. W ten sposób w miarę przyzwoicie, bez przyrządów zestroisz całość.
  Ja miałem na myśli taki:

  Cewka ok 10 zw. drutem ok. 0,3-0,4 mm na typowym karkasie radiowym, kondenastor 47-56pF. Obwód zestrojony na częstotliwość kwarcu.

  Pamiętaj o specyfice cewki pierwszej.
 • #35
  HenioGd
  Poziom 12  
  Dzięki za schemat. Jak jest sprawdzony to go robię. Odezwę się ponownie jak zakończę strojenie :D albo będę miał nowe problemy :cry:
 • Pomocny post
  #36
  M. S.
  Poziom 34  
  Nadajnik pochodzi z aparatury do zdalnego sterowania modeli. Jego zaletą jest wzbudzanie kwarcu na 3 harmonicznej. Decyduje o tym obwód rezonansowy. Później całość stabilizowana jest kwarcem.
 • #37
  HenioGd
  Poziom 12  
  Dziękuję za schemat nadajnika. Ten overtonowy samodzielnie nie pracował. Dopiero dołożenie sond miernika do masy i wyjścia powodowało, że generator startował. Ten podany przez Kolegę M. S. zadziałał od razu.
  Co do strojenia, to tor odbioru był całkowicie rozregulowany i musiałem kręcić wszystkimi cewkami. Również trymerkiem przy kwarcu. Tor odbioru chyba nie był ruszany, gdyż aby osiągnąć maksymalne wychylenie miernika musiałem minimalnie poruszać cewkami. Moc zmniejszyłem o około 5%. Pozostałych cewek nie ruszałem.
  Przez radio udało mi się nawiązać rozmowę ale jak stwierdził rozmówca bardzo słabo było mnie słychać i głos był zaszumiony.
  Myślę, że przy moim doświadczeniu z w.cz. i bez przyrządów osiągnąłem maxa chyba, że się mylę i mogę jeszcze poprawić działanie tego radia. A to co one jest teraz warte to wyjdzie w codziennym używaniu. Jeśli są jeszcze jakieś sposoby na poprawę pracy tego radia to proszę mi pomóc. Jeśli nic więcej nie będę mógł osiągnąć to temat zamknę.

  Gorące podziękowania dla osób które mi doradzały a szczególnie dla M. S., który prowadził mnie jak przedszkolaka za rączkę i dzięki niemu radio pracuje.
 • #38
  M. S.
  Poziom 34  
  Radio można ulepszyć przez podłączenie dobrej i zestrojonej anteny. Jeśli kolega słyszał cię z szumami a ty jego dobrze to albo z twojej anteny nie wychodzi pełna moc, albo on ma niezbyt czuły odbiornik. Porozmawiaj z innymi, wtedy będzie jasne co jest grane. Zasada jest taka: po pierwsze dobra antena, po drugie dobre radio. Lepsza jest dobra antena i gorsze radio niż marna antena i super radio. Co do strojenia anteny to najlepszy jest miernik SWR. Jak chcesz ustalić moc radia to podłącz antenę sztuczną (mocny bezindukcyjny rezystor 50 ohm) na wyjście i zmierz na nim napięcie za pomocą detektora w układzie podwajacza (dwie diody detekcyjne i dwa kondensatory). Podziel kwadrat napięcia miedzyszczytowego wcz. (bez modulacji) przez 400. Wynik będzie w watach. Zatem jeśli napięcie międzyszczytowe osiagnie na rezystorze 50ohm 40V to moc wydzielana na tym rezystorze (docelowo antenie) będzie wynosiła 4W. (40*40=1600; 1600/400=4W). Jeśli nie będzie tyle to już wiesz co może być grane.
 • #39
  HenioGd
  Poziom 12  
  Niestety , ja też słyszałem go bardzo słabo, prawdę mówiąc łapałem pojedyncze słowa w szumie. A radio pracowało na antenie Eagle 1000 (kupiłem ją w 1992 roku, długość 1,5 m) na podstawce magnesowej dostrojonej do innego radia. Pomiarem mocy zajmę się jutro. Dziękuję za kolejną praktyczną wskazówkę.
 • #40
  M. S.
  Poziom 34  
  No to dobrze. Daleko był. Gorzej byłoby gdyby były znaczne dysproporcje w odbiorze. To one swiadczą o jakichś niedociągnięciach. Spróbuj pogadać z innymi.
 • #41
  HenioGd
  Poziom 12  
  Aby próby były miarodajne umówiłem się na przyszłą sobotę ze znajomym i będziemy próbować w terenie z samochodów. O wynikach poinformuję.
 • #42
  HenioGd
  Poziom 12  
  Serdecznie Witam po tygodniowej przerwie !

  Jak pisałem wcześniej próby były robione z pomocą dwóch samochodów. Radyjko pracuje bez problemów. W terenie zabudowanym uzyskałem max. zasięg około 4 km. Przy zwiększeniu odległości do 4,5 km zanika łączność. Po wjechaniu na wzniesienia przy tej odległości łączność jest idealna, bez zakłóceń i zniekształceń. Najgorzej było z łącznością, gdy jechałem pod liniami zasilającymi trolejbusy.

  Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla osób, które pomogły mi w przywróceniu do życia posiadanego radyjka.