Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zwiększający czułość mikrofonu elektretowego

Prostyownik 29 Wrz 2006 17:03 5027 3
  • #1 29 Wrz 2006 17:03
    Prostyownik
    Poziom 9  

Witam. Poszukuje układu zwiekszającego czułość mikrofonu elektretowego. Nie wiem czy się dobrze wyraziłem. Chodzi mi o układ który sprawi, że mikrofon elektretowy będzie "słyszał" dźwięki z dalszej odległości (zadowoli mnie 20cm). Teraz jak rozmawiam przez mikrofon (przez skyp`a) muszę miec usta przyłożone maksymalnie do mikrofonu. Myślałem że osiągne taki efekt dzięki wzmacniaczowi mikrofonowemu (który wykonałem w oparciu o scalak NE5532) ale jak się okazało on tylko przystosowuje sygnał z mikrofonu, tak żeby możliwe było podłączenie go do wzmacniacza mocy, a nie zwiększa czułości mikrofonu (a może się mylę ???). Robiłem kiedyś mikrofon kierunkowy na scalaku LM358 i tam mikrofon "słyszał" dźwięki nawet z 20m (ale co za tym idzie i szumy były dość mocne). Chodziło by mi właśnie o coś takiego, tylko o mniejszej czułości i zarazem o mniejszych szumach. Zaprojektował bym to sam...ale niestety nie jestem jeszcze taki dobry :D. Ma może ktoś gotowy schemat "takiego czegoś" ??? Z góry dzięki za jakie kolwiek propozycje.

0 3
  • #3 29 Wrz 2006 19:51
    velsper
    Poziom 29  

Prostyownik napisał:
    (...) Teraz jak rozmawiam przez mikrofon (przez skyp`a) muszę miec usta przyłożone maksymalnie do mikrofonu. (...)

Jaką masz kartę dzwiękową, może wystarczy włączyć "Mic Boost", bez potrzeby kombinowania ze wzmacniaczmi do mikrofonu ?

0
  • #4 29 Wrz 2006 23:41
    Prostyownik
    Poziom 9  

Bonkot napisał:

Aby mikrofon słyszał dźwięki z dalszej odległości potrzebny jest wzmacniacz mikrofonowy

Ale właśnie zrobiłem wzmacniacz mikrofonowy, a czułość mikrofonu pozostaje taka sama, daje on tylko to że zwiększa się tylko sygnał z mikrofonu tak że mogę podłączyć go prosto do wzmacniacza mocy.

velsper napisał:
    może wystarczy włączyć "Mic Boost"

Że też wcześniej na to nie wpadłem :D. Zapomniałem wogóle o tej opcji. Rzeczywiście po jej włączeniu mogę już w miare normalnie rozmawiać. Dzięki za radę.
    To właściwie mam już to czego chciałem, ale chciałbym też (chociażby dla zaspokojenia swojej wiedzy) znaleźć układ który spełniałby taką funkcję, więc jak ktoś ma schemat układu za pomocą którego można zwiększyć czułość mikrofonu to poszę o zaprezentowanie go. Z góry thanks.

0