Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odwieczny problem domowego wykonania PCB

Jasiex 17 Lis 2006 15:14 7839 38
    grabek_radek
    Poziom 21  
    Cytat:
    nitro zmywa bezbłędnie - tyle sprawdziłem już z tej technologii. (...........), ale efekt naprawdę bardzo dobry.

jesli chodzi o zmywanie z plytki ja uzywam acetonu

metoda domowa ;)
  • PCBway
    Stan Borys
    Poziom 11  
    Ja wytrawiłem może 3 płytki, nie były to skomplikowane projekty. Na dodatek stosowałem trochę przedziwną technikę, tj. projektowałem układ w eaglu, drukowałem na folii, wycinałem z niej ścieżki, folie kładłem na laminat, wycięte miejsca malowałem markerem, ścieżki przeniesione w postaci markera poprawiałem lakierem... zabawy, co niemiara, sami przyznacie. Dlatego też zabiorę się za metodę termotransferową. Mam natomiast problem natury technicznej... mam dosyć łamiących się wierteł 1mm. Nie mam statywu do wiertarki (sąsiedzi też nie mają), więc jak sobie wy z tym dajecie radę (niektórzy robią własne statywy do wiertarek, ale szukam prostszego sposobu)? Ja swego czasu bardzo głęboko osadzałem wiertło w wiertarce, ale skubane potrafiło się złamać przy wystawaniu 4 mm. Myślałem o zamocowaniu na stałe wiertarki do czegoś, a podnoszeniu płytki w stronę wiertła np za pomocą długiego ramienia dźwigni. Pewnie wszystko i tak w kij dmuchał, ale lepsze to nic... chyba.
  • PCBway
    qrdel
    Poziom 28  
    Zawsze pomiędzy pająkiem a dedykowaną płytką jest jeszcze płytka uniwersalna.
    Ma gotowe dziurki, nieco ścieżek, czasem nawet pady pod SMD.
    Zapewnia większą trwałość niż pająk.
    Niestety daje szansę na większe sprzężenia niż na dobrze zaprojektowanej płytce dedykowanej.
    Stan Borys
    Poziom 11  
    Tak... ale czasem trzeba się nieco namęczyć z 15 (albo więcej) jumperami, podczas gdy dla zaprojektowanych płytek tego problemu nie ma. Ja osobiście używam płytek uniwersalnych do mniejszych projektów. Dla większych nie wygląda to już za dobrze. Ale to tylko moja prywatna opinia.
    qrdel
    Poziom 28  
    Oczywiście że do dużych projektów to nawet próbny montaż warto zrobić na dedykowanej płytce.
    Ale do szybkich prób z 5 elementami, jak znalazł.
    janek1815
    Poziom 38  
    ja trzymam wiertarke w reku co prawda to jest to taka made in china zasilana na 12v kupiona gdzies na bazarze za 10zl jednak slyzy mi jakies 8 lat co prawda to wymienilem silnik z jakiegos starego video. Jej mankament to to ze nie wejdzie wieksze wiertlo niz 1,5mm choc najczesciej wierce 0.8mm
    pierzchan
    Poziom 16  
    Stan Borys napisał:
    Mam natomiast problem natury technicznej... mam dosyć łamiących się wierteł 1mm. Nie mam statywu do wiertarki (sąsiedzi też nie mają), więc jak sobie wy z tym dajecie radę (niektórzy robią własne statywy do wiertarek, ale szukam prostszego sposobu)? Ja swego czasu bardzo głęboko osadzałem wiertło w wiertarce, ale skubane potrafiło się złamać przy wystawaniu 4 mm.

też złamałem nie jedno kiedy zaczynałem.... zasada jest prosta, trzeba trzymać wiertarkę prostopadle do płytki, największe prawdopodobieństwo złamania jest w momencie gdy wiertło sie przegryzie, a my nadal silnie dociskamy wiertarką, zwykle zmienia sie jej kąt nachylanie i bach...

teraz kiedy wiercę opieram dłoń w której trzyma wiertareczkę o płytkę (w końcu i tak jeszcze raz do szlifowania) i w momencie kiedy czuje że zaraz sie przebije zmniejszam nacisk, 2000 otworów na jednym wiertle

(mam miniszlifierkę na 12V, ale zasilanie 18V daje lepszy efekt, dodatkowo włączanie oraz płynna regulacja obrotów lub skokowa ustalona dowolnie za pomocą dwóch potków odbywa sie za pomocą regulatora na kształt pedału gazu :)

wersja robocza :)
    SteveY
    Poziom 11  
    Trochę odgrzewane ale temat się zgooglał, więc mam nadzieję, że nikt nie będzie miał nic przeciwko. Zbieram się już od jakiegoś czasu do tego, żeby spróbować samemu jakąś płytkę wyrzeźbić. Mam jednak kilka oporów i niepewności.

Numer jeden to wiertarka. Nie chcę wydawać dużo kasy, na coś, z czego nie wiem czy będę korzystał. Z tego co widzę jednak to nie da się uciec od wydatku rzędu kilkuset złotych jak się chce mieć wiertarkę ze statywem. na TME widziałem miniaturowe wiertarki firmy Donau, do których można dokupić statyw i to wyjdzie niecałe 200PLN ale zasilacz do wiertarki kosztuje drugie tyle, co trochę już mija się z celem.

Macie może jakieś propozycje?
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat bez własności dydaktycznej.