Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń ferrytowy - kilka pytań

29 Wrz 2006 22:24 2102 4
  • Poziom 20  
    Rozebrałem monitor samsung`a i znalazłem okazały rdzeń o symbolu na jednej połówce -27- G7 (lub -27- 67, niewyraźny napis). Ale na drugiej połówce pisze już wyrażnie -27- G0, wiec na pierwszej jest raczej -27- G7.
    Jego wymiary to 43mm/43mm/15mm. Jaka może on mieć orientacyjnie moc?
    Zamieszczam kilka fotek, niewyraźne bo telefonem wykonane, ale zawsze coś.
    Dla porównania z trafkien z zasilacza ATX.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 40  
    Witam
    Orientacyjnie to widzę że będzie miał większą moc od tego mniejszego. Podaj przekrój środkowej kolumny.
  • Poziom 20  
    No że będzie miał wiekszą moc to ja też wiem :D Z ustaleniem przekroju jest wlasnie problem, zmierzyłem obwód i wynosi 55mm, tyle tylko ze to obwód razem z karkasem :/ Musiał bym rozebrać rdzeń i to własnie moje pytanie numer 2. Czy da sie go jakimiś domowymi metodami rozdzielić? Myślałem już nad gotowaniem go w wodzie, ale nie jestewm pewien jakiego kleju użyto, bo jeżeli termoutwardzalnego to raczej lipa :/
  • Poziom 42  
    Z dużym prawdopodobieństwem jest to rdzeń ze szczeliną. Przydatny w przetwornicach flyback. Przetwornicy do zasilania wzmacniacza w samochodzie raczej z niego nie zrobisz.
  • Poziom 20  
    Wiem ze tak moze być, sie okaze jak go rozdziele, ale nadal nie wiem jak to zrobić :/

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

W końcu stwierdziłem że coś trzeba z tym zrobić. Włozylem go do garnka i gotowałem w wodzie. Po ok. trzech minutach wyjołem go, założyłem 2 wkrętaki i lekkim, łagodnym ruchem udało mi sie go rozdzielić. Tyle tylko że jedna z połówek (które nie były przytrzymywne) spadła na kuchenną podłoge z kafelek i poprostu pękła na 3 kawałki :( Pierwsze reakcja: wiadomo: Kur... mać. Ale po chwili i tak sie uspokoiłem, bo tak jak -RoMan- napisałeś, rdzeń ten miał szczelinę ok 1mm, wiec i tak by sie nie nadał. Ale przynajmniej już wiem że gotowanie takiego rdzenia w wodzie to dobry sposób na jego rozdzielenie. Tyle tylko, że trzeba uwazać by nie spadł.
    Dzięki za zainteresowanie, temat zamykam, pozdrawiam.