Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera laserowa. Szukam schematu odbiornika. Sterowanie przekaźnikiem.

wxw 29 Wrz 2006 22:30 6721 7
 • #1 29 Wrz 2006 22:30
  wxw
  Poziom 14  

  szukam schematu odbiornika na jakimś fotorezystoże który by sterował przekaźnikiem jakby strumień lasera został przerwany

  jako laser chce użyć coś takiego
  Bariera laserowa. Szukam schematu odbiornika. Sterowanie przekaźnikiem.

  0 7
 • #2 29 Wrz 2006 22:45
  tomaha1
  Poziom 19  

  Jeśli zbierasz EdW to był tam kiedyś (bodajże w 2003 roku) projekt lewitacji magnetycznej i wiązka laserowa (właśnie takiego lasera) pełniła rolę bariery (ograniczała lub zwiększała prąd kierowany na cewkę) dla przyciąganego przez elektromagnes przedmiotu. Zastosowany był właśnie zwykły fotorezystor. Mogę poszukać tego numeru u siebie jakby co i przesłać fotki układu tej lewitacji. Pozdrawiam.

  0
 • #3 29 Wrz 2006 23:08
  hefid
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...

  0
 • #4 29 Wrz 2006 23:21
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Z tą lewitacją, to nie było takie najprostsze rozwiązanie, bo tamten układ był nieco rozbudowany. Tu wystarczy coś bardzo prostego dosłownie na dwóch tranzystorach, przekaźniku i kilku elementach.

  0
 • #5 30 Wrz 2006 12:37
  tomaha1
  Poziom 19  

  No tak, tylko autor tematu prosi o schemat a do tej lewitacji akurat mam.

  0
 • #6 30 Wrz 2006 13:38
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Pokaże przykładowy schemat przekaźnika fotoelektrycznego z fotodiodą.
  Układ może słuzyć np. do zlicznia przedmiotów na taśmie. W tym przypadku przekaźnik stale jest przyciągniety, a zwalnia, gdy jest chwilowo zasłonięty, czyli przerwany strumień światła. Ukaład działający odwrotnie, jest bardzo łatwo zaprojektować. Osobiście (jak wspomniałem) wolałbym dać chociaż 2 tranzystory i jako fotoelement niekoniecznie fotodiodę, mógłby to być np. fotorezystor lub fototranzystor.

  0
 • #7 30 Wrz 2006 14:05
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  A co się stanie gdy fotorezystor zostanie oświetlony przez słońce albo latarkę? Układ musi być odporny na oświetlenie zewnętrzne. Światło lasera musi być modulowane np. 36kHz i po drugiej stronie stosuję się odbiorniki zdalnego sterowania na 36kHz. W takiej sytuacji układ staje się bardziej odporny na światło zewnętrzne.

  0
 • #8 30 Wrz 2006 14:42
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Fotoelement można zamontować w tulei, i dać jeszcze jakiś ciemny filtr. Zresztą nie wiadomo dokładnie, gdzie to ma być zastosowane. Byc może w piwnicy, albo w jakimś innym ciemnym magazynie. A może tylko ma służyć do zabawy, do prezentacji działania wiązki laserowej.
  Poza tym jak układ jest mało czuły (jak ten), a światło lasera wpadnie do wspomnianej tulei, to każde przerwanie tej wiązki, np. przez przechodzącą osobę spowoduje zadziałanie układu. Właśnie ze względu na małą czułość, która zresztą możemy celowo osłabić, aby nie było reakcji na zwykłe światło dzienne, czy latarki, padające przypadkowo na fotoelement.

  Tak na marginesie dodam, że wspomniany układ lewitacji z EDW, ma laser zasilany z zasilacza stabilizowanego tylko przez rezytor. Nie ma tam więc żadnej modulacji lasera.

  Tu na Elektrodzie są dwa schematy barier na podczerwieni.
  http://www.elektroda.net/dla_domu/index.html

  0
  Szukaj w 5mln produktów