Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt mocnych kolumn do domu/imprezy

30 Wrz 2006 00:21 2112 20
  • Poziom 15  
    temat właściwie czysto teoretyczny, gdyż narazie nic nie robię, ale od kiedy wziąłem się za remont moich kolumn ogromnie się zainteresowałem akustyką
    otóż przyszła mi do głowy myśl, aby zrobić mocne kolumny
    założenia(duuużo mocy, zastosowanie-dom, małe imprezy);
    myślałem nad:
    2 kolumny

2x ARA-312-00/4 o skuteczności 98 dB
    1x GDWT 9/80/5F,8 /lub w miarę możliwości GDWT 12-19/150,8 (tonsil)

lub

1xARA-312-00/8 o skuteczności 98 dB
    1x GDWT 9/80/5F,8 (tonsil)
    plus jakiś sub do tego
    tańsza wersja

albo najtaniej
    1x ARZ 6608 i pokombinować z obudowami tubowymi, lub jakieś wymyślne BR, BP

generalnie chodzi mi o skuteczność/cena, na drugim miejscu jakość dźwięku, są to teoretyczne rozważania póki co, chociaż w razie ew. budowy kolumn, w ciągu najbliższego roku, nie będę w stanie przeznaczyć więcej niż tysiąc zł.(totalny max)

dobrze myśle, jaka koncepcja jest najbardziej opłacalna, proszę też o uwzględnienie kosztów ew. wzmacniacza do zestawu, gdyż póki co dysponuje toscą 303

pozdrawiam
  • Poziom 35  
    15 + tweeter, a co pomiędzy? Poza tym taki projekt (2*15" + "reszta"), to już nie imprezaa domowa, tylko estrada.
    Ja bym proponował do domu dać np. 28 stx gdn 27/150, podział zrobić nisko, następnie w paśmie 400Hz....5000Hz dać np. 2 Visatony w130s i następnie GDWT. To by było takie "duże domowe hi-fi"
    Rozumiem, że chcesz trafić w tą lukę pomiędzy sprzętem domowym a estradowym. Łatwo by ci było, gdybyś zdecydował się na zakup aktywnej zwrotnicy (takiej estradowej, w obudowie 19") Wyedy można się pobawić (np. subwoofer na stxie + satelity na arz zasilane toscą).

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 36  
    Troche przesadzasz, 2x15 na kolumne? Nawet za pomoca tej Tosci moglbys wybic sobie szyby :D
    Mysle do domu czegos takiego nie potrzebujesz (ten glosnik w polsce jest dosc drogi, a empire go nie sprowadza).

Moze po kolumnie na
    1xARA 312 (mniejsza, 30-tka) + te GDWT 150. Na pewno starczy w zupelnosci, a koszty 3xmniejsze.
  • Poziom 15  
    wiem, że to trochę chory pomysł, no, ale chciałbym zrobić coś niecodziennego, co by naprawdę posiadało kopa

przepraszam najmocniej, wkradła się pomyłka, zaraz to zedytuje, chodziło mi, o ARA 312 (98dB, cena 190zł), z opisu głośnika skopiowałem nie tą nazwe co trzeba :)

a co do dziury w paśmie, wydaje mi się, że nie powinno jej być, ARA przenosi do 5kHz, zaś wysokotonówki tonsila grają ponoć już od 2kHz

SzokalML:
    a co powiesz na 1x ARA 312 + 1x GDWT 9/80

skuteczność podobna, tylko mocą się znacząco różnią
  • Poziom 35  
    Jak patrzę na ch-ki tych ARA (na stronie TVM), to w sumie 15" wygląda też bardzo ładnie. Tzn. lepsza od dołu, a od góry też spokojnie sięga 4,5khz i nie jest tak poszarpana jak 12".
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=86&catit=115&catg=30
    4Ω 150W na domowe imprezy w sam raz (nie będzie strasznych problemów ze znalezieniem wzmacniacza).
    Jako góra mogłoby być GDWT, ale obowiązkowo ten więksyz model (z prostokątną tubą - GDWT 12-19/100 lub 150). Podział wyszedł by na 4,5kHz, na początek może nie być zwrotnicy przy niskotonowym.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 15  
    ale 15" nie widziałem w polsce, no i pewnie droższa jest, jeśli bym wybrał opcje 1x ARA 1x GDWT, to wtedy 8 Ohm wydaje mi się rozsądniej
  • Poziom 33  
    a moze wyrwac na allegro gds 30/30 lub gd 30/50 i do kupic GDWT 9/80/5F?
  • Poziom 33  
    A moze tak normalnie gamma 15 + jakies driver od biedy GDWT 12-19/150
  • Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    a moze wyrwac na allegro gds 30/30 lub gd 30/50 i do kupic GDWT 9/80/5F?

no niewątpliwie by to ładnie grało, ale myślę, że zestaw który proponowałem(np. 1x ARA 312 + 1x GDWT 9/80 -patrzę na skuteczność) jest jakieś 4 x głośniejszy

co do gammy, nie mogę nigdzie znaleść cen tego głośnika, ale z tego co wiem, to chyba ciutkę za drogi, ARA ma tą samą skuteczność, a głośniki tesli przecież nie są złe
  • Poziom 35  
    Trochę poszperałem - ARA 15 calowa kosztuje majątek (w zależności od wersji od 500zł do 600zł - to dużo jak na taką moc, ale wróży, że to porządny głośnik). Waży 10kg, czyli z nowu plus. Ogólnie aż bym chciał to usłyszeć, co z tego, że tylko 150W:P
    Gamma kosztuje 350zł, ale przy arze wygląda, hmm... kiepsko;)
    Może warto spróbować, tvm wygląda nieźle... 4Ω czy 8Ω, to już zależy od wzmacniacza bardziej.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Co do zestawu GD30/50 + GDWT 9/80/5F, to mam taki (GD regenerowany przez DSpeaker, GDWT też regenerat, kupiłem je po 10zł). Gra nieźle, ale bas jest raczej twardy i nieczo buczy. Wokal ostry, ale dobry (mocno estradowy, jest dosyć duże złudzenie słuchania na żywo). GDWT trzeba tłumić koniecznie! Inaczej dźwięk będzie ostry (np.wokal będzie się wydawał suchy. po odpowiednim stłumieniu gwizdka wokal staje się cieplejszy, milszy i jakby "dojrzalszy").
  • Poziom 15  
    nie zrozumieliśmy się, mi chodzi o ARA 12 cali(312), 15 odpada właśnie ze wzgl finansowych :)
  • Poziom 33  
    hefajstos: moj znajomy ma zestaw na GD 30/50 (oryginal) i jakichs dwoch GDWT (leciwa konstruckja). ladnie glosno gra - z 97dB bedzie mialo z wata. bas, moze niezbyt niski, ale przyjemny i na pewno nie buczacy. moze pokombinuj u siebuie z wytlumieniem?
  • Poziom 33  
    Ara 312 i ara 390 to glosniki nieprozumienie za drogie na swoje mozliwosci chodz brzmienie nielze jednak jak by kosztowaly polowe swojej ceny to mozna by sie zastanowic mam nadzieje ze nie patrzycie na parametry ara 312 wg strony empiere bo sa blednie podane (podane parametry sa wlasnie dla ara 390) poodnie jest wlasnie estradowkami tonsila niezle ale nie za te pieniadze juz lepiej wychodzi kupic ich gotowe kolumny.....

gamma kosztue okolo 300-350zł w reku i na papierze wyglada cienko ale w rzeczywistosci mimo blaszanej konstrukcji i polowy wagi jest w stanie dac z siebie wiecej od tonsilowskiego GD 38/200 nasuwa sie porownanie Dawid-Goliat
  • Poziom 43  
    Wszyskto zalezy jakie chcesz napedzac imprezki, jesli w domu no to zrob kolumny domowe, duzo lepiej zagrają niż estradowe w domu z barokowo nawalonymi do wielkich skrzyn głosnikami z calego świata. Jesli do domu to domowe, powiedzmy 2 fronty podobne do kinowych, i subwoofer powiedzmy ARN 312

I powinno starczyć na imprezę domową.

na impreze w plenerze ogródku, w większej sali, no to niestety nie nadają się domówki. Po prostu wydaje isę że bas znika w nich.

Poszukaj Selenium na nadstawki jesli się chces zbawic w plenerki. Ktos tu tez podawal inne glosniki z westsounda.
  • Poziom 16  
    Pomysł z selenium nie jest najlepszy.
    Charakterystyka wydaje się byc bardzo poszarpana, poprostu nie ładna i moze być taki efekt jak z gd30/30 tonsila który jest strasznie głośny kosztem jakości dźwięku :/
    Ja bym proponował coś z Celestiona Truvox mają fajne głośniczki 10" 150w rms 100dB na stronce monacora.
    Głośniki wydają sie być bardzo dobre względem ceny.
    Moc wystarczająca efektywnośc bardzo wysoka z zachowaniem dobrej liniowości.
    Do tego jakiś gwizdek konkretniejszy np Beyma CP09 która idzie dorwać na allegro czasami nawet za 200zł / kpl.
    Taki zestawik zrobił by dużo hałasu co najważniejsze na poziomie.
    Ewentualnie przydałyby się jakies basy ale to już większa inwestycja bo suby by musiały mieć minimum te 101 dB z wata żeby nie brakowało basu.
  • Poziom 15  
    ciekawa propozycja, ale za drogo, ja nie mam zamiaru na tym zarabiać, więc inwestować zbyt dużo pieniędzy nie widzę sensu

przyszło mi tez do głowy zbudować suba i do tego 2 satelitki mocniejsze, tylko nie wiem co by miało grać średnie tony, ciężko mi coś konkretnego wybrać, gdyż mam niewielkie rozeznanie

co do głośników stx, to poza subami jakoś ich nie widze, ze względu na słabą skuteczność, a dużą moc(drogi i prądożerny wzmacniacz), no chyba, że w jakiejś tubie

generalnie chodzi mi o coś takiego, co grało by na codzień w domu, a od święta w jakimś plenerze, no i tanio ;)
  • Poziom 43  
    Suby to przy 100dB nadstawek szłoby zrobić tubowe, w zaleznosci od wielkosci sali nagłasnianej.

W plenerze to potrzebowałbys przynajmniej 20 takich na strone i z 5 subów/stronę... może na 100 osob by starczyło.
  • Poziom 15  
    no dobra, ten plener to odwołuję, no ale chyba wiadomo o co mi chodzi ;)

poprostu coś na wyrost, trochę mocniejsze niż altusy, na wzór zeusów tonsilowskich, do domu, ale z zapasem mocy, na coś więcej

znalazłem taki głośnik estradowy, parametrowo by mi odpowiadał, cena też jeszcze ujdzie, faktycznie ten ARA 312 to pomyłka(opis od innego głośnika(patrzyłem na empire)

a chodzi mi o SELENIUM 10 PW3-SLF cena 189 zł
  • Poziom 35  
    Ok, tylko z góry ostrzegam - nie sugeruj się tymi 98dB podanymi w parametrach, zawsze patrz na wykres.
    Tzn. owszem, przy 3...4kHz głośnik tyle ma, ale to jest raczej zjawisko negatywne, do wycięcia korektorem. Średnio ten głośnik ma ok. 93dB, co widać na wykresie i co jest dobrym wynikiem dla 10" (kolumna na dwóch będzie miała jakieś 95...96dB - to już bardzo ok:) )

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Na tej zasadzie LDMy 2*15" mają podane 104dB skuteczności, a np. Zecki Chorus Line "tylko" 98,5dB. Po prostu jest tyle sposobów pomiaru ile producentów.
    Czasami spotyka się normę pomiaru "średnia od 100 do 500Hz" i chyba taka opcja jest najbliższa prawdy.
  • Poziom 16  
    jeśli myślisz coś tańszego typu 2.1 to ja bym szczerze polecał system 2.2
    Czasami mamy doczynienia z takimi pomieszczeniami do nagłośnienia że sub gra tylko 1/4 sali z na reszcie nie ma basu ja już miałem kilka takich przypadków i wtedy poprostu najlepiej mieć 2 suby słabsze.
    No ale wracając do sedna tematu można by zrobić coś na beymach dokładnie model 6MI90 - ma 100wrms ciągnie do 8khz z spl na poziomie 98dB do tego można by dołożyć dwa gwizdki tubowe STX co by dało 100dB w sopranie i jakieś subbasy o SPL minimum 98dB.
    Można by to podłączyć pod jeden wzmak jako zestaw 3-drożny z podziałem 300/5000 i tak powinno być fajnie.

Co do subów to miałbym propozycję również z oferty stxa a dokładnie 38-300-X AE w obudowie BP6th mój znajomy wsadził to do takiej paki i mówił że to gra głośno (ok 99dB) a bas typowo estradowy czyli częstotliwości 60-80hz.

W domu grałoby to max na 30% a na imprez na jakiejś sali to myślę że do 100 metrów to by sobie bez żadnych problemów radziło :D

Wzmacniacz można by kupić np Dap-700 (2x350wrms/4ohm) urzywany idzie dorwać nawet za 500zł.

Pozdrawiam DJ Eliot
  • Poziom 35  
    A jeszcze pamiętam, że kiedyś Toadi budował kolumny na Hanssenach - są na forum DIY. Kolumna była na dwóch HH 25/40, całość miała (uczciwie podając) 93dB/1W/1m i 200W RMS. Hannseny były bez zwrotnicy, górka GDWT 12-19/100 lub 150 albo 3 szt STXów (gorsza opcja - nie powinno być kilku gwizdków). Dwie takie kolumny i do tego jakiś sub i było by ok do domu i na małe imprezy (zakładam, że jak da się zrobić imprezę na dobrych kolumnach estradowych, ale słabym domowym wzmacniaczu, to na takich półestradowych kolumnach zasilanych odpowiednią elektroniką też będzie ok).
    Do Hanssenów nadawał by się wzmacniacz mosfet z altrona (trafo 2*35V 300...400VA)

--
    pozdrawiam
    Hefi