Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silniki krokowe- zasada działania i sterowanie

bogdan_p 02 Feb 2009 20:37 103065 36
Computer Controls
    MichalEm8
    Level 9  
    Witam, a co ze sprawą dopasowania częstotliwości. W popularnych silnikach do drukarek działają one na określonej częst. silnika krokowego ok 250 Hz przy drukarce lexmark 3200. przy innych częstotliwościach silnik zaczyna harczeć ( jeżeli jest obciążenie ). ?

Pozdrawiam
    Michał
  • Computer Controls
    MAAKX
    Level 13  
    Te silniki do drukarek to w ogóle inna konstrukcja silnika krokowego, wygniatanego na prasie
    Tak opracowane aby było tanie w wykonaniu, nie nadają się do napędu cnc gdzie występują zmienne szybkości tylko raczej do stałej
  • Computer Controls
    diodaab
    Level 1  
    Witam mam taki problem jak dobrać parametry (moc, moment) silnika krokowego do obrotu stołu o 180 stopni. Cała konstrukcja stołu waży ok 600 kg. Jakieś proste wzory do obliczenia tego?

Silniki krokowe- zasada działania i sterowanie

Na rysunku jest silnik przechodzący przez środek konstrukcji który jest odpowiedzialny za obrót tego stołu.

Pozdrawiam i z góry
    Hyper44
    Level 15  
    Jakość skanu płytki pcb w artykule z pierwszego postu - sterownik silnika krokowego opartego na L297/L298 - jest bardzo słaba i raczej nie da się go bezpośrednio wykorzystać do wykonania płytki. Załączam poprawioną przeze mnie wersję w rozdzielczości 600dpi (format MS Word), dodatkowo w widoku lustrzanym odpowiednim do termotransferu (oryginał był nieodwrócony).
    ALFMAP
    Level 11  
    witam
    Nie jestem za bardzo oblatany w silnikach krokowych a zostalem zmuszony do zastosowania takiego silnika i drecza mnie pewne sprawy zwiazane z tym tematem.
    Mam silnik typ KH56KM2U004B firmy JAPAN SERVO
    Prąd 2,1 A
    Napięcie 1,6 V DC
    1,8/step
    połączenie 6 przewodowe
    Zmontowalem sterownik z zestawu AVT1314, do tego mam zasilacz 12V o wydajnosci pradowej 3A.
    podłaczylem to wszystko i silnik pracuje ale strasznie nie rowno, szarpie, potrafi sie zatrzymac. Ale do tego tranzystory buz11 w sterowniku grzeja sie jak h!!!!a i tak samo jest z zasilaczem grzeje sie.
    Nie bardzo wiem o co chodzi z tym napieciem na silniku 1,6v dlaczego jest takie male.
    Zreszta wiekszosc silnikow made in ALLEGRO ma napiecia z przedzialu 1,6 2,5 3,6 5,2V czyli niskie napiecia o co z tym chodzi??.
    Co zrobic zeby ten mój uklad chodzil poprawnie i nie grzal sie tak??
    Prosze doradzcie.
    hobbyelektronik
    Level 27  
    Zastosuj silnik na 12V i po kłopocie, albo dostosuj sterownik z zasilaczem do silnika który masz i to wszystko. W tej chwili około 10V masz za dużo i dlatego zagotowałeś BUZ-y.

powodzenia................