Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm w mieszkaniu, instalacja centrali nisko nad podłogą?

bhtom 30 Sep 2006 09:47 1849 10
Optex
 • #1
  bhtom
  Level 38  
  Witam
  Zamierzam w niedługim czasie założyć alarm w mieszkaniu na parterze.
  Mam już centralę CA5, czujki Aqua i SPW-100.
  Moje pytanie jest następujące:
  Czy spotkaliście się z instalacją centrali, nie jak to jest przyjęte wysoko pod sufitem, tylko gdzieś nisko nad podłogą (np: za szafą).
  Gdy centrala jest zamontowana wysoko to trochę nieestetycznie to wygląda, a poza tym widać ją z daleka (po wejściu do przedpokoju czy pokoju).
  Czy instalując alarm w mieszkaniu stosuje się sygnalizatory zewnętrzne?
  Jest to chyba rzadko stosowane?
  Jeśli zrezygnuję z zastosowania sygnalizatora zewnętrznego to ile najlepiej zastosować sygnalizatorów wewnętrznych (myślałem o dwóch).
  Czekam na Wasze sugestie.
  Pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  fryzbi
  Level 15  
  Montuje się ją wysoko, żeby była trudno dostępna, zresztą jest przez to lepiej prowadzić przewody bo przeważnie puszcza się je górą przy suficie lub pod sufitem jak jest podwieszany. Zamontuj więc jak ci Ci wygodnie. Byle by nie w łazience czy kuchni ze względu na parę wodna!
  Szczerze mówiąc montażu sygnalizatora na zewnątrz w prywatnym mieszkaniu nie spotkałem się. Nie wiem jak na to reagowaliby sąsiedzi z pobliskich mieszkań jak byś testował, bo hałas jest nie do zniesienia. I nie wiem czy nie potrzebowałbyś pozwolenia od administracji.
  Sygnalizatory wewnętrzne są jak najbardziej na miejscu. Nawet jak ktoś nie powołany wejdzie to go wystraszy hałas jaki jest w mieszkaniu Sygnalizatory te nie są w cale gorsze od zewnętrznych i sąsiedzi je usłyszą. Myślałbym o zamontowaniu jednego przy drzwiach wejściowych do mieszkania - powinien wystarczyć.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  Dziadek
  Level 12  
  Sygnalizatorów w zasadzie nie musi być wogule, tylko wtedy trzeba sobie zaplacic za monitorowanie tego systemu do firmy ochroniarskiej .
  Najlepiej do w miare duzej aby miała grupę interwencyjną blisko mieszkania.
 • #5
  fryzbi
  Level 15  
  Jakby chciał mieć nadzór przez firmę ochroniarską to po co bawić się w składanie elementów systemu alarmowego i jego podłączanie - wystarczy zlecić to firmie. Prócz tych elementów co posiada należy doliczyć jeszcze moduł GSM i moduł radiowy plus oczywiście koszt samego montażu alarmu.
  Oczywiście nadzór jest płatny. Co dla mnie jest małym przeholowaniem w kosztach.
  No chyba, że kolega leży na kasie i boi się o swoje życie to może i bodygarda wynająć ;-)

  Pozdrawiam
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  nikspol
  Level 24  
  Panowie - który z Was występował o zezwolenie na powieszenie sygn.zewnętrznego i do kogo? Mysle że mieszkanie nie znajduje sie w obiekcie podlegającym konserwatorowi zabytków. Dobrze że tytuł brzmi "alarm w mieszkaniu" bo sprawy SSWiN regulują stosowne przepisy zawarte np. w PN-93. I już niektórzy martwią sie o spokój sąsiadów niebywała troska a przecież ma on głównie sygnalizowac włamanie lub napad. Oczywiście po zamontowaniu "alarmu" ubezpieczymy mieszkanko dostaniemy zniżke ale ciekawe jakie otrzymamy odszkodowanie kiedy systemik zweryfikuje biegly z firmy ubezpieczeniowej i poprosi np.o książke konserwacji.
 • #8
  fryzbi
  Level 15  
  A na czym polega konserwacja systemu??? Przedmuchanie czujek ruchowych i wystawienie odpowiedniego rachunku, ewentualnie jeżeli to jest któryś z kolei przegląd to wymiana akumulatora z centrali.
  Ma to odzwierciedlenie w książce konserwacji ale dla zwykłego zjadacza chleba, który jakoś próbuje egzystować w tym społeczeństwie alarm ma jedynie służyć odstraszaniu potencjalnych złodziei.
  Co do sąsiadów to radziłbym dbać o dobre stosunki bo czujność sąsiedzka jest lepsza niż najlepsze zabezpieczenia. Chyba, że ktoś lubi drzeć koty z sąsiadami to niech płaci za dozór i ubezpieczy mieszkanie- w końcu ktoś musi zarabiać na kimś.


  Pozdrawiam
 • #9
  pwired
  Level 12  
  strasznie głupie gadanie


  Alarm ma służyć przedewszystkim prewencji
  sygnalizator na zewnątrz powinnien być.

  w jaki sposób zwykły złodziejaszek ma wiedzieć czy tu jest alarm jak nie będzie go widać na zewnątrz????

  alarm ma odstraszyć wandali co wchodzą i niszczą więcej niż wyniosą, w przypadku włamywacza to działa tylko ubezpieczenie.

  istnieją systemy zabezpieczania pomieszczeń w sposób bardzo efektywny ale koszt zakupu takiego urządzenia jak także jego utrzymania jest bardzo wysoki.
 • #10
  fredol
  Level 12  
  Ja zamontowałem jeden z sygnalizatorów wenętrznych w skrzynce z licznikami na klatce schodowej, wcześniej zrobiono na szczęście tam przepusty do mieszkań. Biegną tamtędy kable do domofonu, telefoniczne i internetu. Skrzynka znajduje się koło drzwi wejściowych. Myślę że złodzieja hałas wyrwie z butów, zanim się tam dostanie minie parę minut, raczej powinien dać sobie spokój.
  POZDRAWIAM