Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

miernik częstotliwości w ZPFM3

green33 01 Oct 2006 10:35 3321 8
Tespol
    green33

Level 31  
    Witam, może mi ktoś podać czym układowo różni się miernik częstotliwości wbudowany w ZPFM3 mierzący do 25 Mhz od tego co mierzy do 30 Mhz ??

Bo mam dokumentacje ale od tego do 25 Mhz... a chciałbym go pociągnąć aby mierzył na 30 Mhz.

Pozdrawiam Marcin
  • Tespol
    GREBSON
    Level 20  
    Zasadniczo ten do 25MHz mierzy z gniazd bnc po lewej stronie , natomiast ten do 30MHz i dalej mierzy z wkładek . Poniżej 30MHz jest dla pierwszej wkładki , powyżej 30MHz dla kolejnychwkładek.

Przed chwilą sprawdziłem mojego ZPFM'a. Mierzy poprawnie z wejść bnc do 34MHz przy czułości ok. 30-50mV.
  • Tespol
    green33

Level 31  
    No nie do końca... bo mam w pracy takiego co z gniazd BNC - tych przy wyświetlaczu mierzy do 30 Mhz... a ten co mam w domu do 25 Mhz...
    nie interesuje mnie pomiar częstotliwości wytwarzanej przez wkładki, ale podawanej na wejścia samego miernika poprzez gniazda A i B.

No a ten co mam mierzy do 22 Mhz, a potem wariactwo, podaję mu silny sygnał ale już nie chce mierzyć, wymienię pierwszego 7400 na HCT i zobaczę co będzie.

Marcin
    cyruss
    Level 30  
    Nie znam wprawdzie konstrukcji ZPFM-a ale mój częstościomierz własnej roboty z pierwszym licznikiem na 74LS196 i bramką na 74S00 chodzi do około 80 MHz.
    sq6ade
    Level 40  
    Nie mam takiego cudaka ale pasmo hercmiarki jest ograniczone:
    -wzmacniaczem formującym
    -pierwszymi funktorami logicznymi
    -pierwszym licznikiem cyfrowym
    Łatwo sprawdzić gdzie jest dławiony sygnał nawet bez schematu - wystarczy źródło sygnału i oscyloskop z odpowiednim pasmem.
    Takiego starucha można unowocześnić nowymi kompatybilnymi komponentami których kiedyś nie było.
    serwis
    Level 37  
    sq6ade wrote:
    ....
    Takiego starucha można unowocześnić nowymi kompatybilnymi komponentami których kiedyś nie było.

ZPFM 3 od ZPFM 4 jest zaledwie starszy o pół roku, oczywiście chodzi o projekt , a nie o rok produkcji :D

Quote:
    może mi ktoś podać czym układowo różni się miernik częstotliwości wbudowany w ZPFM3 mierzący do 25 Mhz od tego co mierzy do 30 Mhz ??

Miernik wbudowany jest przystosowany do pomiaru f metodą "bezpośrednią", czyli jako niezależne urządzenie.(oczywiście, po wciśnięciu odpowiednich isostatów)

Natomiast, jeżeli chcesz mierzyć f wiekszą od 25 MHz, to pomiar jest za pomocą "heterodyny"- czyli musisz mieć podstawowy sygnał wejściowy, np. z nadajnika ( oczywiście, o odpowiednim poziomie) i wtedy, po "wymieszaniu" otrzymujesz f różnicową, którą to odczytujesz ze wskaźnika.

Druga metoda pomiaru to metoda "zdudnieniowa", polegająca na porównaniu f nadajnika z f generatora testera.
    Oczywiście, w tym przypadku jest wyświetlana różnica f ,oraz dodatkowo jest słyszalny ton tej róznicy częstotliwości.
    sq6ade
    Level 40  
    serwis wrote:
    sq6ade wrote:
    ....

ZPFM 3 od ZPFM 4 jest zaledwie starszy o pół roku, oczywiście chodzi o projekt , a nie o rok produkcji :D

Nie chodzi o różnice wiekową między modelami ale o to że prawdopodobnie można tą hercmiarkę w tym urządzeniu pociągnąć w górę przez modyfikacje.Przecież to leciwe konstrukcje.
    serwis
    Level 37  
    sq6ade wrote:
    serwis wrote:
    sq6ade wrote:
    ....

Nie chodzi o różnice wiekową między modelami ale o to że prawdopodobnie można tą hercmiarkę w tym urządzeniu pociągnąć w górę przez modyfikacje.Przecież to leciwe konstrukcje.

Nie bardzo jest sens przeciągania w góre zakresu.

Swego czasu Meratronik opracował całkiem nową konstrukcję samego licznika mierzącą do 1 GHz. Jest to konstrukcja mechaniczna oparta na istniejącym module.

To ,że konstrukcje są wiekowe, wiadomo,- ale jak do tej pory spełniają należycie swoje zadanie ( bynajmniej w moim przypadku).Nie każdego stać na Schomandla, czy innego "Rudego Szwarca" :D

Awaryjność praktycznie zerowa( oczywiście po wcześniejszej wymianie wszystkich potencjometrów wieloobrotowych na porządne Helitrimy)- jedyne co należy korygować co jakiś czas wzorzec GWM. I to wszystko.
    wip88wz
    Level 18  
    green33 wrote:
    No nie do końca... bo mam w pracy takiego co z gniazd BNC - tych przy wyświetlaczu mierzy do 30 Mhz... a ten co mam w domu do 25 Mhz...
    nie interesuje mnie pomiar częstotliwości wytwarzanej przez wkładki, ale podawanej na wejścia samego miernika poprzez gniazda A i B.

No a ten co mam mierzy do 22 Mhz, a potem wariactwo, podaję mu silny sygnał ale już nie chce mierzyć, wymienię pierwszego 7400 na HCT i zobaczę co będzie.

Marcin

Witam Kolegę.
    ... chciałbym dołożyć 2 słowa do dyskusji...
    (zakładam że nie jesteś zainteresowany zrobieniem nowego wejścia.)
    1.) w oryginale jako pierwsza bramka jest użyty 74H00 (później 74H53 i licznik 74192- który ma w katalogu Cemi 25 MHz...) - więc o ile zasadniczo wymiana ma sens, to 74H00 na 74F00, a nie HCT.
    Następnie 74192 (tu nie ma wiele do wyboru, bo nie było wersji szybkich) - pozostaje więc 74192 ale innego producenta np. TI albo National Semiconductor - powinny pracować >30 MHz.
    2.) Jak zerkniesz okiem na schemat wzmacniacza wejściowego to jako drugi tranzystor (T17) pracuje tam BCP177 - zamień go na coś z serii BF - nawet BF440 spisze się tam lepiej...

ps. mój (z napisem 25MHz) pracuje ok. do ~33 MHz.
    ... i polecam wymianę kondensatorów - zwłaszcza elektrolitów.