Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z konfiguracją sieci

Sharky 02 Oct 2006 08:27 1353 5
    Sharky
    Level 13  
    Mając dwa komputery, tzn. stacjonarny podpięty do routera kablem i laptop połączony z tym samym routerem po WiFi postanowiłem przenieść trochę plików między tymi komputerami.
    Router jest skonfigurowany, że nadaje IP dynamicznie.
    Połączenia z internetem na obydwu PC funkcjonują bez zastrzeżeń i nie ma się czego czepiać.

Oba komputery mają system Win XP, z tym że na stacjonarnym jest wersją Pro, a na laptopie wersja HE.
    Również oba pracują w jednej grupie i mają nazwy komp1 i komp2.
    W konfiguracji kart sieciowych wszędzie zaznaczyłem klient sieci Microsoft Networks, Udostępnianie plików i drukarek oraz protokół internetowy TCP/IP.
    I teraz mam problem:
    - w Microsoft Windows Network widzę tylko samego siebie wraz z udostępnionymi plikami (dotyczy stacjonarnego PC z Win XP Pro)
    - jw. na laptopie widzę oba komputery, z czego widać udostępnione pliki z tego PC, natomiast podczas próby połączenia się z drugim komputerem pojawia się komunikat - \\komp1 nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem tego serwera, aby uzyskać uprawnienia dostępu. Nie można odnaleźć ścieżki sieciowej.

W obu komputerach skorzystałem z kreatora konfiguracji sieci i wszystko ustawiałem tak samo.
    Nic to nie dało

Sprawdziłem również, konto Gościa było wyłączone.
    Po włączeniu kompletnie nic się nie zmieniło

W obu komputerach zapora systemu windows jest ustawiona, aby zapewnić usługę udostępniania plików i drukarek. Nawet jej wyłaczenie nic nie daje.

Zaznaczyłem opcję: Włącz system NetBIOS przez TCP/IP oraz sprawdziłem czy Przeglądarka komputera jest uruchomiona - w obu komputerach była.

Również na "sztywno" przydzieliłem adresy IP, maskę i DNSy - też nic się nie poprawiło.
    Co ciekawe pingi przechodzą między maszynami.

Dodatkowo w Narzedzia - Opcje folderow odznaczyłem Użyj prostego udostępniania

Sprawdziłem również połączenie bezpośrednie skrętką skrosowaną - efekt identyczny, Z tego wniosek, że to nie wina routera.

Siedzę ciągle i próbuję dziesiątki różnych ustawień i nic to nie daje - czy połączenie bezpośrednie, kablowe, czy bezprzewodowe ciągle występuje ten sam problem.

Czy ktoś ma pomysł, jak sobie z tym problemem poradzić?
    siwy44
    Level 12  
    jezeli pngujesz oba kompy na wzajem to pingi odpowiadają???
    kriku
    Level 11  
    no to może jakaś usługa lokalna?
    panel ster, narzędzia administracyjne, usługi
    Sharky
    Level 13  
    > jezeli pngujesz oba kompy na wzajem to pingi odpowiadają???

Tak, pingi w obu kierunkach odpowiadają i to zawsze poniżej 1 ms.
    mulat
    Level 17  
    Moze masz jakiegos firewalla wgranego innego
    ja ostanio tez nie moglem wejsc .firewalle powylaczalem. dopiero usuniecie ZONE alarm pomoglo
    Sharky
    Level 13  
    Na stacjonarnym mam antywirusa ArcaVir, a na laptopie Norton AntiVirus. Dodatkowo w obu są windowsowe zapory.
    W ramach prób wyłączyłem obie zapory i Nortona, a w ArcaVir wyłączyłem Firewalla.
    Jak na razie to nic nie pomogło.
    Może spróbuję jeszcze w trybie awaryjnym z obsługą sieci, bo kto wie, czy mimo dezaktywacji tych programów nie pozostają jakieś resztki skutecznie blokujące dostęp do zasobów obu komputerów.