Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobieranie głośniczka (bass) do samochodu

spigo3 02 Oct 2006 11:34 3564 33
    spigo3
    Level 14  
    Myślę o subwoferku do autka, i wzmacniacz już wybrałem będzie to tda1562... ta końcówka ma przy THD 10% jakieś 70W. i tutaj zaczyna się mój problem... nie wiem jaki do tego gośnik wybrać... jakaś średnica 20 nie wystarczy chyba (za mała wytrzymałość mocowa i mała skuteczność)... a z 25 to obudowa będzie dużo zajmować w bagażniku...

Jaki wybrać głośniczek, taki w miarę w cenie, a dobry... Stx od razu mówie że odpada, bo miałem z kilkoma głośnikami tej firmy do czynienia i to szmelc jest, (mają duże wychylenie ale bassu to prawie nie ma)
    qscgu
    Level 34  
    to zalezy ile masz na to pieniedzy, ten twoj TDA to ma moze 30W bez takiego gigantycznego THD... jak jeszcze nie kupiles to proponuje ci albo solinga SL109 albo boschmanna Q9000 obaj mają okolo 130W - przetwornica za 135zl, uzywke i taniej kupisz. do tego zaden inny glosniczek niz 20-25 max sie nie nada moze jesli cie stac to za 170zl jest BSW 10" MKI, BSW zadowoli się taką mocą, ale to nie jest glosnik do wiejskich dyskotek, to juz jest dobry jakościowo glosnik czyli zestawik za 300zl to będzie
    crazy_88
    Level 42  
    szukaj glosniczka bsw 10'' nawet napedzajac go nie wielkim wzmakiem mozna uzyskac przyzwoity bass cena nowego wacha sie okolo 180 zloty na allegro:)mysle ze warto rozwazyc ta propozycje:)
    spigo3
    Level 14  
    kurcze same drogie propozycje... a wmacniacza nie będę zmianiał bo wybrałem i jestem na niego zdecydowany... te 10%THD w bagażniku będzie słabo rozpoznawane wewnątrz auta... a większa moc mi nie potrzebna

Głośnik chyba wybiorę jakiś 25, nadal się rozglądam (tak cena 100zeta to maksimum)

Dodano po 2 [minuty]:

zależy mi bardziej na dobrej skuteczności basu, niż jakości
    qscgu
    Level 34  
    to juz lepiej zrobisz jak wezmiesz STX 27-300-4SS, kazdy inny w tej cenie bedzie gorszy chyba ze uzywka... a co do glosnikow STXa to malo miales z nimi do czynienia... malo glosnikow moze sie z nimi rownac w tej cenie, a przy seri 300 za taką cene ŻADEN glosnik nie ma szans
    powalla
    Moderator of CarAudio
    spigo3 wrote:
    miałem stx 17-80, 22-120, 27-150, i obydwie wersje SC i SS 32-150, w porównaniu z innymi to badziewie do n-tej potęgi, mam już dosyć stx!

Twoim problemem nie jest ,to ,że STX źle grają(nie wiem co ty masz do 27/150/4) lecz po prostu kijowy wzmak(przesterowujesz go podkręcając na maxa).Kup coś lepszego i wtedy zobaczysz jak grają STX-y (wcale nie mówię ,że to mistrzostwo świata ,ale uwzględniając cenę to nie są takie beznadziejne i przynajmniej wiesz czego się spodziewać po dość dokładnych parametrach).Tym twoim wzmakiem to da radę napędzić jakieś 16 i to nie najmocniejsze ,a ty chcesz nim pędzić suba na 10"?
    spigo3
    Level 14  
    będę się męczył aż coś znajdę...

Dodano po 4 [minuty]:

powalla - poruszyło mnie to co napisałeś... jeżeli głośnik jest dobrej jakości to wydobywać z siebie dobray dzwięk pomimo małej mocy wzmacniacza.... A tak naprawde mam dużo konstrukcji wzmacniaczy na koncie...
    qscgu
    Level 34  
    "jeżeli głośnik jest dobrej jakości to wydobywać z siebie dobray dzwięk pomimo małej mocy wzmacniacza.... "
    do pewnej glosnosci tak, pozniej juz nie.
    nie miales zadnej z seri 300 o ktorej mowie wiec G. wiesz o STXach, seria 300 jest 10 razy lepsza od seri 150... wiec nie mow ze masz dosc jak miales tylko 4 glosniki z czego jeden jest porażka a reszte pewnie zle zaaplikowales do BR? zgadza sie? wsadziles je do obudowy BR? bo do takiej nadaje sie tylko wersja 300...
    spigo3
    Level 14  
    próbowałem w różnych obudowach, bo raczej parametrom stx nie można wierzyć... Zrobiłeś jednego suba i się podniecasz... pewnie nawet nie wiesz jak brzmią lepsze projekty
    powalla
    Moderator of CarAudio
    spigo3 wrote:
    próbowałem w różnych obudowach, bo raczej parametrom stx nie można wierzyć... Zrobiłeś jednego suba i się podniecasz... pewnie nawet nie wiesz jak brzmią lepsze projekty

Panie kolego SPIGO3 to po co pytasz ?(na temat pomiarów stx i zgodności z prawdą już było setki razy ,a wniosek jeden.......są w miarę poprawne )

Można nawet podpiąć suba do radia(ok 20w rms też jest) ale jak to gra?
    Sądzę ,że podobnie jak twój wzmak i 27/150/4 (budę oczywiście liczyłeś?).Jak jesteś takim specjalistą to zrób sobie coś mocniejszego(jakiś mostek tda7294?) + GDN20/80/2 (jeśli masz urazę do stx i wcale nie twierdzę ,że to są najlepsze głośniki ,ale za 66zł ciężko dostać coś lepszego niż 27/150/4).
    crazy_88
    Level 42  
    kolega powyzej wszystko ci ladnie wytlumaczyl polecam monoblocka solinga do napedzania suba kosztuje okolo 140 zloty wraz z stxem tworzy bardzo tani i konkretny zestaw stosunek cena/jakosc
    qscgu
    Level 34  
    jednego suba?? ja robie to na zamowienie i czesto wybieram glosniki STXa ze wzgledu na ograniczenia finansowe klienkow... na koncie mam i kino domowe na 18-120-6SW, a 32-300-4SC jest wprost idealny jak za tą cene która mozna go kupic, wg mnie jako glosnik domowy jest wart okolo 200zl... w roznych obudowach mogles probowac ale napewno zadnej nie zrobiles poprawnie, chyba ze zasilales to jakims szajsem dwudziesto watowym to nie ma sie co dziwic ze zle ci to gralo... a te 20W Rmsu [70 przy maxymalnym thd ktorego sie nie da sluchac] wsadz sobie w buty a nie buduj pseudo subwoofera do samochodu... nie umiesz robic przetwornic do samochodu to nie bierz sie za konstrukcje wzmacniacza bo to to bedzie mialo moc nie wiekszą niz radio, masz malo kasy to wybierz tani monoblock q9000 albo solinga. dobry glosnik 25cm i tani to jedynie 27-300, zreszta zapytaj bartheza [pracownik tonsila] co o nim sądzi.

a najbardziej rozbawilo mnie to:
    "(mają duże wychylenie ale bassu to prawie nie ma)"
    te glosniki mają najlepszy bas w przeciwienstwie do srednicy i wysokich tonow, jak sie nie umie dobrze zaaplikowac glosnika i zapodać mu odpowiedniej mocy to pozniej mowi sie ze basu niema
    spigo3
    Level 14  
    nie bedę qscgu robił przetwornicy bo po pierwsze dodatkowa zabawa z projektem, a po drugie dodatkowe koszta, po trzecie wystarczy mi moc 55W! Radyjka samochodowe, nawet te sony (które posiadam) mają moc 4x 50 ale dla przebiegu prostokątnego! a kolejnym argumentem jest że na subie chce miec bas a nie cały zakres czestotliwości, więc zastosuje sobie filtr przed tda1562...

Teraz zacząłem się zastanawiać ponownie nad Tesla 226 07... Może mi ktoś powiedzieć jaką moc wytrzyma mechanizm w obudowie 30l? (qscgu - Tobie już dziękuje, nie musisz się wypowiadać)
    qscgu
    Level 34  
    nikt ci nie odpowie na glupie pytania jakie zadajesz, od kiedy to moc sie mierzy dla przebiegu prostokątnego? 55W bedziesz mial z THD 5% przynajmniej, jak chcesz suba to zrob pasywnego bo i tak NIE bedzie roznicy miedzy radiem a tym wzmacniaczem ktory zrobisz...

Quote:
    (qscgu - Tobie już dziękuje, nie musisz się wypowiadać)

nie obchodzi mnie to czy chcesz czy nie chcesz bede sie wypowiadał.

Tesla dobra ale wzmacniacz zbędny sam filtr by wystarczył i koszta bylyby znacznie mniejsze.
    SzelagPaul
    Level 11  
    heh... denerwujacy strasznie jestes... po co sie pytasz skoro i tak najlepiej wiesz wszystko i nie przyjmujesz zadnej rady ? skoro wiesz co i jak robic to to zrob a nie pytaj sie glupio i nie wypisuj bredni ze stx jest do dupy!
    spigo3
    Level 14  
    kurde... może uzbierałbym sobie kaske i kupił głośniczek sony?
    zaje... mi się podoba!
    http://www.sony.pl/view/ShowProduct.action?pr..._PL&pageType=Overview&category=ICA+Subwoofers
    (na allegro widziałem nówke za 209pln)

Wzmacniacz Tda 1562 już złożyłem... były małe problemy z sygnałem gdy zasilałem całość w domu z transformatora... ale dałem po 10k od obu pinów wejścia do masy i już jest wszystko w porządku...

kolejnym problemem jest filtr... myślałem o TL072
    tylko nie jestem pewny i chciałbym się spytać czy może być zasilany z tego samego źródła co wzmacniacz? (czyli z akumulatora)
    chico
    Level 18  
    spigo3 wrote:
    kurde... może uzbierałbym sobie kaske i kupił głośniczek sony?
    zaje... mi się podoba!
    http://www.sony.pl/view/ShowProduct.action?pr..._PL&pageType=Overview&category=ICA+Subwoofers
    (na allegro widziałem nówke za 209pln)

Faktycznie jest piekny, jakby to okreslic taki... wybajerowany, kolorowy i ma super parametry :)

Quote:

# Głośnik basowy o średnicy 25 cm w obudowie
    # Pięciokątny kształt zapewniający wysoką moc oraz trwałość
    # Zawieszenie z gumy ze stabilizatorem drgań
    # szczytowa moc 1200 W
    # Moc znamionowa 330 W

P.S.
    Na powaznie to daj sobie z nim spokoj ;)
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Ty chcesz 330w(rms) 25cm głośnik napędzać 55 wzmacniaczem?Nie widzę tego,a w zasadzie nie słyszę.
    opis też daje do myślenia "Pięciokątny kształt zapewniający wysoką moc oraz trwałość" dobre :-)
    herdi
    Level 23  
    powalla wrote:
    Ty chcesz 330w(rms) 25cm głośnik napędzać 55 wzmacniaczem?Nie widzę tego,a w zasadzie nie słyszę.
    opis też daje do myślenia "Pięciokątny kształt zapewniający wysoką moc oraz trwałość" dobre :-)

KOlega ma nadzieję że głośnik się chociaż z kurzu otrząśnie :D
    spigo3
    Level 14  
    ten głośniczek podoba mi się ze względu na jakość jak i wygląd... A pozatym nie wierze żeby firma sony zawodziła...
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    no super specjalisto;)teraz to będzie trzęsienie ziemi:)buuuuhaha!ale jazda.opisz wrażenia;)
    herdi
    Level 23  
    spigo3 wrote:
    ten głośniczek podoba mi się ze względu na jakość jak i wygląd... A pozatym nie wierze żeby firma sony zawodziła...

Dlamnie Sony to dobre plazmy robi i tyle no i jeszcze PS2 im się udała :)
    chico
    Level 18  
    Cudow z tego glosnika nie bedzie jak juz pisalismy, odpusc go. Moim zdaniem(i pewnie nie tylko moim) to strata pieniedzy.
    spigo3
    Level 14  
    nie no coś jest nie tak z tym TDA1562... idzie wycisnąć z niego tylko 30W, po przekroczeniu tej mocy zaczyna się coraz częściej przytykać... dziwna sprawa... pierwszy raz takie coś słysze...

Miał ktoś takie problemy?
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    no i wszystko jasne!ojej nie posłuchałem i zdziwiłem się?
    spigo3
    Level 14  
    a może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest? czy ktoś tu doradza czy tylko wszyscy z wszystkich zbijają tutaj?
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Bo to tylko 12V -sprawa jasna(pisaliśmy ci od początku,że to nie ma sensu)
    qscgu
    Level 34  
    jezus... mistrzu nie sluchales mnie ze to jest maxymalna moc dla 12V? to teraz siedz sobie ze swoim super potęznym wzmacniaczem i ciesz sie jego niesamowitą mocą z THD ponizej 0,001%...
    patrz drugi post: "ten twoj TDA to ma moze 30W bez takiego gigantycznego THD... "
    wszyscy ci to mowili ze ten wzmacniacz to porażka a ty nie sluchales dlatego zbijamy sie z ciebie jak to sam nazwales. JESTES MĄDRZEJSZY?- NIE PYTAJ!!