Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poraz kolejny SEPARATOR ANTENOWY!

teodo_r 02 Oct 2006 15:50 6581 10
    teodo_r
    Level 11  
    Witam
    Mam następujący problem:
    Jestem posiadaczem POLO z 2001 roku, założyłem nieoryginalne radyjko, które strasznie kiepsko odbiera, gubi fale, znajduje mało stcji. W aucie jest już załopżony separator i jest zasilony, mimo to radio kiepsko odbiera. Może separator jest walnięty a może wzmacniacz antenowy. Wolałbym żeby to pierwsze! Jak sprawdzić czy separator dzaiła poprawnie? Jakie napięcie powinno być na antenie(to które wychodzi z separatora i zasila wzmacniacz)?
    Moze macie jeszcze jakieś inne sugestje jak to zbadac?
    teodo_r
    Level 11  
    c_4 wrote:
    jaki to model/firma radia

PIONEER DEH 2800
  • Helpful post
    SlaweK
    Level 43  
    Taki separator to tylko cewka i kondensator, nie wpływa na napięcie, więc na jego wyjściu powinno być takie napięcie jakie mu podasz na tym osobnym przewodzie. Napięcie sterujace anteną automatyczną, tj 12V 100mA w zupełności wystarcza do zasilania wzmacniacz. Wzmacniacz jak zamoknie to przestaje działać i różne rzeczy się w nim dzieją ale nim go usuniesz to zmierz to napieci i niech to potwierdzi ktoś kto ma w tym wprawę.

SławeK
    teodo_r
    Level 11  
    Zmierzyłem napięcie na antenie na zasilanym separatorze wskazuje 3,4V raczej za małe żeby zasilić wzmacnacz? Nasuwa mi się jedna odpowiedz "uszkodzony separator"
  • Helpful post
    SlaweK
    Level 43  
    Niekoniecznie, a zmierzyłeś jakie napięcie do niego wchodzi bez podłączonej anteny i z podłączoną anteną ? I jaki prąd płynie w obwodzie zasilania separatora ? Może być za mało ze źródła, może być za duże obciążenie , może być upływ (przebicie na separatorze), może być zgniły wzmacniacz i woda lub śniedź w nim przewodzi... Jak widziesz jest wiele możliwości i dlatego najpierw należy pomyśleć, potem zrobić kilka rozsądnych prostych pomiarów i dopiero będziesz miał jasność co jest przyczyną bo na razie to nic z tego co napisałeś nie wynika poza tym że coś jest nie tak. A po co kupować nowy separator skoro nie on może być winny. Prędzej uszkodzony kabel lub wzmacniacz w antenie.

SławeK
    teodo_r
    Level 11  
    teodo_r wrote:
    Zmierzyłem napięcie na antenie na zasilanym separatorze wskazuje 3,4V raczej za małe żeby zasilić wzmacnacz? Nasuwa mi się jedna odpowiedz "uszkodzony separator"

Źle napisałem. Napięcie zmierzyłem na kablu bez anteny a napieciecie które do separatora wchodzi jest 12V, więc to chyba wina separatora?
  • Helpful post
    SlaweK
    Level 43  
    A czy przypadkiem po podłączeniu anteny to napięcie nie spada ?

Elektronika wymaga dokładności. Ludzie z wprawnymi rękami i zdolnościami technicznymi zwykle rozbieraja taki separator by się przekonać czy nie da się go w prosty sposób naprawić , w końcu w środku poza cewką i kondensatorem których wartości nie są krytyczne nic nie powinno być wiecej.

SławeK
    teodo_r
    Level 11  
    W więc jest tak: Jak podłączam miernik do kabla antenowego ale bez anteny to na początku wskazuje 15V a potem w ciągu kilku sekund spada do 3,4V i tak już sie utrzymuje. Pomiaru dokonałem na kablu antenowym za separatorem z odłączoną anteną
    pozdrawiam
  • Helpful post
    SlaweK
    Level 43  
    Jeśli pełne zasilanie utrzymuje się cały czas na wejściu zasilania tego separatora to jest oczywiste że jest on uszkodzony. Tylko dziwne że powoli spada n ajego wyjściu, jakby jakiś kondensator trzymał a przecież w nim nie powinno czegoś takiego być. Zwykle albo przepuszcza zasilanie albo nie.

SławeK
    teodo_r
    Level 11  
    Uszkodzony był separator. Zamykam temat.