Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taśma do nawijania traf impulsowych

SaYruS1 02 Oct 2006 19:40 2474 9
 • #1
  SaYruS1
  Level 23  
  Witam

  Posiadam kilka nawiniętych karkasów transformatorów impulsowych (rdzenie się posypały, nie dało się rozkleić :) ) niektóre są nawinięte tylko taśmą, lecz nie jest to taśma miedziana tylko taka jakaś aluminoowa, wygląda jak sreberko od czekolady (z jednej strony się błyszczy a z drógiej jest matowa), tylko dużo wytrzymalsza na rozciąganie więc aluminium to nie jest, jest grubości ok 0,05mm jak cienka kartka papieru oraz szerokości 15mm.
  Czy można takiej taśmy użyć do przetwornic impulsowych? Albo nawet złożyć kilka plasterków? Czy taki inny materiał niż miedz nadaje się do dużych prądów?
 • Helpful post
  #2
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Taka jedna tasiemka bez problemu wytrzyma 3A i jest zrobiona z miedzi albo stopu tego metalu z innym i jest posrebrzona. Jak najbardziej nadaje się do robienia dławików i transformatorów. Ale czy ma izolację na sobie, bo jak nie to musisz rozebrać jakiś kondensator styrofleksowy na przekładki.
 • #3
  SaYruS1
  Level 23  
  Taśma nie ma na sobie izolacji tylko między taśmy była owinięta cieniutka folia którą również zachowałem. Czyli mam liczyć ok 3A na taśmę? I jeszcze jedno prawie wszystkie trafa impulsowe są nawinięte na ok 3/4 lub nawet mniej wysokości karkasu, czy również próbować tak nawijać? Bo w takiej sytuacji wypełnienie okna rdzenia miedzą się zmiejszy i co za tym idzie moc się zmiejszy. Jaka jest różnica pomiędzy nawinięciem na całej wysokości karkasu czy tylko na środkowej części?
 • #4
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Możesz wykorzystywać całe okno, w ten sposób można uzyskać więcej mocy z trafa.
 • #5
  SaYruS1
  Level 23  
  aAczemu firmowe transformatory są nawijane tylko na środkowej części rdzenia?
 • #6
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Nie rozumiem pytania. Może narysuj jak to jest na firmowych nawijane.
 • #7
  trol.six
  Level 31  
  SaYruS1 wrote:
  aAczemu firmowe transformatory są nawijane tylko na środkowej części rdzenia?

  Nie zawsze, zależy to od bardzo wielu czynników, podejżewam że od ilości uzwojeń az do możliwości pracy z dużym zapasem napięcia przebicia międzyuzwojeniowego. Nawija sie wtedy z małym marginesem.
 • #8
  SaYruS1
  Level 23  
  Rysunek dla Dar.El przekrój rdzenia
  Czerwone to zwoje
  Czarne to karkas i taśma izolacyjna między zwojami
  Żółte to grubsza taśma grubości drutu nawojowego aby nie powstał dołek przy krawędziach karkasu .
  Osobiście taki układ widziałem na trafach od zasilaczy od komputera lepszych i gorszych firm oraz w monitorach.
  Wyżej wspomiana taśma o szerokości (wysokości)15mm była nawinięta na rdzeń wysokości 30mm
  Nawet w temacie o przetwornicy gregora ktoś napisał aby nawinoł karkas na 3/4 jego wysokości
 • Helpful post
  #9
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Gdy nawijasz transformator sieciowy to dla bezpieczeństwa druty muszą być oddalone od siebie na tyle aby przejść test na przebicie przy kilku kilowoltach. Są to różne normy, między innymi CE i firmy produkujące urządzenia zasilane z sieci muszą to przestrzegać. Może też być to dławik rezonansowy na którym wychodzi 50v/zw i też dla niego trzeba robić duże przerwy przy karkasie. Jak chcesz nawinąć transformator do przetwornicy samochodowej, możesz wypełnić całe okno, napięcia tam są dość niskie. Ale jak będziesz robił trafo do przetwornicy sieciowej to lepiej zrób po 3mm nie wykorzystanej przerwy. W cewkach anodowych trafopowielaczy są jeszcze większe niewykorzystane miejsca w karkasie.
 • #10
  emil
  Level 16  
  W zasilaczach impulsowych transformatory powinny mieć nawijane uzwojenia pierwotne i wtórne na tej samej kolumnie rdzenia aby uzyskać jak największe sprzężenie indukcyjne. Dzięki takiemu nawinięciu straty mocy w rdzeniu są o wiele mniejsze niż wtedy kiedy uzwojenie pierwotne jest nawijane na innej kolumnie niż wtórne. Jest też wskazane aby uzwojenia pierwotne i wtórne nawijać na przemian tzn. np. 1 warstwa pierwotne, 2 warsywa wtórne, 3 warsywa pierwotne, 4 warstwa wtórne itd. - wszystko zależy od ilości warstw jakie trzeba nawinąć w transformatorze po wyliczeniach oczywiście.

  pozdrowienia