Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie o podstawy budowy i konstrukcji wzmacniaczy audio.

03 Paź 2006 01:33 4091 5
  • Poziom 2  
    dzień dobry
    To moj pierwszy post związany z elektronika:)
    Niedawno wykonałem prosty układ elektroniczny wg. schematów: http://www.musicfromouterspace.com/analogsynth/YOUR_FIRST_SYNTH/YOUR_FIRST_SYNTH.html
    Nauczyłem sie wykonywać płytki metodą termotransferową, powierciłem, dolutowałem wszystkie elementy, podłączyłem zasilanie (bateria 9V) potencjometry, przyciski, gniazdo jack i zadziałało. Prawdopodobnie miałem szczęście ze zadziałało:).
    Chciałbym teraz wykonać wzmacniacz, taki aby nauczyć sie co i jak, tak aby w przyszłości wykonać sobie końcówkę mocy (wiem że to zadanie trudne wymagające doświadczenia).
    Chciałbym poprosić o jakieś publikacje najlepiej www odnośnie "idei" działania wzmacniaczy ich budowy, konstrukcji itp. Wiem że to nie będzie łatwe. Kształcę sie na mechanika :) lecz jak powiedział jeden z doktorów u mnie na uczelni ze mechanik musi być po części elektronikiem - zgadzam się z nim.
    Przejdę do sedna sprawy: mam starą obudowę od komputera z zasilaczem 200W. Na tabliczce napisane jest 12V 8A. Czy zasilacz komputerowy nadaje sie do wybudowania takiego wzmacniacza? Może ktoś posiada schemat, opis + jakiś plik gif z plytka wzmacniacza który pociągnoł by na takim zasilaczu:). Może cos takiego 2 razy aby wzmacniacz był stereo: http://www.allegro.pl/item131043576_ne_020_samochodowy_wzmacniacz_mono_tda2003_30w.html
    Dziękuję za ewentualne podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    P.S. Proszę być wyrozumiałym ze względu na moją ograniczoną wiedzę.
  • Poziom 12  
    Witam na poczatek proponowałbym ci zrobić cosik na TDA2030 jest to układ monofoniczny ale wyciąga jakies 15W więc nie tak mało sam nie dawno cos takiego sklepałem. Cena takiego to 9,50z + TDA2030 które kosztuje jakieś 2,50zł płytke sam wytrawiam i ładnie sie spisuje. Zrobiłem dwa i pracuja jako stereo. Z tym zasilaczem z kompa to musze cie zmartwic bo on ma za małą wartość napiecia jest bardzo mało układów scalonych na te napiecie. Jesli chcesz wykorzystac zasilacz zrób cos na tranzystorach. Wpisz w elektrodzie TDA2030 i tam jest pełno tego. Pozdro
  • Poziom 17  
    Bzdura!!! pod takim napieciem bedzie chodzic, ja nawet uruchamialem TDA2030 w samochodzie na 12 woltowym akumulatorze jak po zlozeniu sprawdzalem czy chodzi
  • Poziom 14  
    inna opcja byloby zrobienie wzmacniacza na tda1562Q ktory podobno wyciaga moc 70W przy 10%THD i dziala na zasilaniu 12V ale o tym tez musisz poczytac...sam scalak jest dosyc drogi bo ok 25zl...powodzenia przy budowaniu wzmacniacza :) pozdrawiam
  • Poziom 40  
    przy tym zasilaniu to tylko TDA1554.

TDA2030 tez bedzie dzialal ale 4W/4omach chyba nikogo nie zadowola.

W zasilaczach komputerowych czesto trzeba dodatkowo obciazyc 5V zeby 12V pod obciazeniem nie siadalo. Podlacz pod 12V zarowke ze 21W i zmierz czy napiecie siadlo.
  • Poziom 22  
    Witam,

Nie wiem jaka jest Twoja aktualna wiedza ale myślę że na początek dobrze będzie jeśli odwiedzisz dział dla początkujących:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html

Zwróć szczególną uwagę na wszystko co dotyczy wzmacniaczy operacyjnych gdyż każdy scalony wzmacniacz czy to w przedwzmacniaczu, filtrze czy końcówce mocy działa z gróbsza tak samo i to jest podstawa dzisiejszej elektroniki audio.

Co do układów na tranzystorach to niestety pozostaje chyba przejść się do biblioteki albo zakupić trochę literatury fachowej bo w sieci niewiele znajdziesz teorii.

Chyba że ktoś zna jakieś wartościowe linki.

W razie wątpliwości czy niejasności pisz- na pewno uzyskasz odpowiedź.