Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napęd DVD słabo czyta płyty, metoda naprawy

03 Paź 2006 12:47 2837 7
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam taki dziwny problem. Ostatnio dostałem nagrywarkę DVD HP630 z uszkodzona mechaniką (wyłamana prowadnica od tacki). Udało mi się to naprawić ale teraz nagrywarka ma duże problemy z czytaniem płyt. Nie potrafi wogóle rozpoznać płyty (po włożeniu trzy razy próbuje i się zatrzymuje, czasem załapie ale tylko płytę DVD). Doszedłem do tego że jeżeli się nagrywarkę odwróci "do góry nogami" to przeczyta nawet zwykłą CD. Mogę tylko na chwilę odwrócić aby nagrywarka rozpoznała i powrócić do normalnej pozycji i juz będzie czytać cały czas.

I moje pytanie jest następujące:
    Co może być przyczyną takiego zachowania i jak to naprawić?

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem powinieneś pokręcić potencjometrem od diody laserowej. To jest taka mała podkówka na płycie (możliwe, że będą dwie).
  • Poziom 12  
    Myślisz ze podczas naprawy mógł się przestawić potencjometr? Jak się przewróci nagrywarkę wtedy ona 'załapie' i można ją uzytkowac w każdej pozycji.
  • Poziom 10  
    Ja na przykład nie polecam kręcenia potencjometrem bo to znaczy szybka śmierc dla lasera. Tak z doświadczenia moge napisać ze bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniej odległosci płyty od soczewki. Nie poruszałes czasami tej stopki na "szpilce" która wychodzi bezpośrednio z silniczka i podtrzymuje płytę od spodu. Otóż duzo sie kiedys namęczyłem zeby wsadzic ja tam z powrotem po uprzednim wyjęciu jej. A moze poprostu dostales juz DVD ze zużytym laserem?? Wtedy kręcisz potencjometrem o 15 stopni, chyba w lewo jak dobrze pamietam ale sie jeszcze upewnij. A pozniej jak juz laser padnie to wymiana na nowa soczewkę, czasami sa naprawde tanie. Seria i numer lasera sa napisane zwykle gdzies obok soczewki. Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    To raczej nie ta stopka... nie ruszałem jej.. wygląda na to że siedzi stabilnie a poza tym to jak podłącze DVD i jak od spodu trochę podniosę ten silniczek to nic nie daje.. zero reakcji..

Mam takie pytanie co to jest ta blaszka na zdjęciu? (ta 'przerwana' pośrodku) Do czego to służy? bo jakoś nie mogę wymyśleć jej zastosowania.
    Kliknij by powiększyć! TONI_2003
  • Poziom 10  
    A popatrz dokładnie czy nie nosi sladów złamania, otartych, ostrych brzegów oraz czy jest jakas częsc która mozliwe ze sie miesci w tej szparze po zasunięciu kieszeni albo przesunięciu soczewki. Przyznam ze pierwszy raz sie spotkałem z takim ustrojstwem.....
  • Poziom 12  
    No właśnie nic takiego nie widzę.. wygląda to na fabryczne cięcia (wygięcia) I nie sadze żeby to w jakiś sposób amortyzowało tackę. Kurde.. może jak ją rozbierałem to cos wypadło hmm... Ale raczej żadnych części nie zostało. Po zamknięciu tacki to też do niczego się nie przydaje:]

Na dzisiaj dam sobie spokój, jutro dalej będę kombinował.

Dzięki i pozdrawiam

Kurcze.. a teraz płyty DVD wogole nie chce załapać. CD nawet mi dobrze nagrał :-) (oczywiście do góry nogami :/)
  • Poziom 12  
    Ok juz prawie działa:D
    Laser jest źle wyregulowany na prowadnicach (dwie prowadnice na których chodzi się laser). Pewnie w jakiś sposób prowadnica troszkę się skrzywiła albo przestawiła. Tylko że te prowadnice reguluje się z każdej strony co nam daje 4 srubki do regulowania.
    Narazie się uczepiłem jednej no i mogę tak wyregulowac aby nagrywarka czytała DVD albo CD (nawet w normalnej pozycji) ale niestety nie mogę ustawić żeby czytało DVD i CD. A nie chcę ruszać następnych śrubek żeby nie rozregulować całkowicie:/

Ma ktoś jakies pomysły w jaki sposób to wyregulować?? Jak wygląda ustawienie laserów DVD i CD w takiej nagrywarce? U mnie jest tak, że jeżeli przykręce śrubkę (minimalnie laser idzie do góry) to czyta CD a jak śrubke bardziej odkręce (laser oddala się od płyty) to wtedy odczytuje tylko DVD.

Pozdr.