Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peugeot Clarion PU-2473A(D) - gdzie jest eeprom?

Krzysztof T 03 Oct 2006 22:25 4816 8
 • #1
  Krzysztof T
  Level 21  
  Witam,

  Otrzymałem to radyjko do naprawy. Przy okazji chciałbym zapisać dane z pamięci eeprom 24c02 lecz niestety jej nie znalazłem. Czy pamięć może znajdować się w metalowym module głowicy i p.cz?

  Dzięki i pozdr.
 • #2
  waldi58
  Level 24  
  dobrze kombinujesz , tylko co chcesz tam pisać ?
 • #3
  Krzysztof T
  Level 21  
  To proste. Chcę zarchiwizować dane z tego modelu radia na przyszłość. Czy w tym modelu radia można się podpiąć do złącza głowicy i zczytać pamięć poprzez I2C? Czy wylutować moduł i wylutować z niego pamięć do odczytu?
 • #4
  SANDRA
  Level 20  
  Waldi - zapisać. Kolega robi sobie bazę, a nie zapisuje zmiany w eepromie. Kopia zawsze może się przydać, przy podnoszeniu po "fachowacah". Popieram Krzysztof T. I kombinujesz dobrze :D (co do lokalizacji pamiątki też).

  Pozdrawiam Jaro
 • #5
  SlaweK
  Level 43  
  Ja również popieram ale przestrzegam, magistrala I2C jest otwarta na podłączanie się do niej ale trzeba to robić inteligentnie, znając jej budowę. Często takie podpinanie się programatorem kończy się uszkodzeniem procesora a żeby odczyt był pewny to trzeba go kilka razy potwórzyć dla pewności i porównać. Często dla pewności nalepiej uśpić procesor.

  Sławek
 • #6
  Krzysztof T
  Level 21  
  Niestety nie udało mi się odczytać pamięci ze złącza głowicy/p.cz. Wylutowałem moduł i z niego pamięć i odczytałem ją w zewnętrznym programatorze.
 • #7
  Krzysztof T
  Level 21  
  Gość dał mi radio aby wyczyścić mu soczewkę lasera CD. Zamiast radio naprawić to je spier.......(popsułem). Przed wyjęciem radia z samochodu wszystko było OK poza problemami z CD. Przy okazji chciałem zgrać pamięć. W pierwszej kolejności podłączyłem się do zacisków głowicy/p.cz. SDA i SCL przy odciętych ścieżkach I2C od procesora 784216BY109. Zarówno podanie zasilania z programatora +5V na moduł głowicy jak i zasilanie z zasilacza 12V na radio nie dało pozytywnego efektu odczytu pamięci. Wylutowałem cały moduł (przy okazji z głowicą wyszło kilka metalizowanych otworów płytki), rozebrałem i rozlutowałem płytkę i wylutowałem z niej pamięć 24c02 którą to odczytałem (dane z tej pamięci poniżej). Następnie pamięć i głowicę wlutowałem oraz wszystko poskładałem do kupy.
  Zdziwienie moje było wielkie kiedy to po zamontowaniu radia u gościa w aucie, radio zaczęło pikać. Radio i CD uruchamia się co widać na wyświetlaczu, są dane częstotliwości programów radiowych itp. lecz z głośników poza pikaniem cisza. Jednocześnie nie włącza się podświetlenie radia. Dane numeru VIN w radiu i aucie takie same. Zaleciłem aby udał się z tym radiem do serwisu Peugeota. W serwisie podłączyli się do komputera i tym samym do radia i stwierdzili iż zamiast numeru VIN występują znaki zapytania, poza tym kraj zmienił się na Indie i wiele jeszcze innych dziwnych parametrów jest pozmienianych. Jednocześnie gość w serwisie miał problemy z wpisaniem prawidłowego numeru VIN, radio nie chciało go przyjąć. Po tych wszystkich zabiegach radio przestało pikać lecz nadal jest brak dźwięku z głośników oraz brak podświetlenia radia. Jednoznacznie stwierdził iż problem jest z radiem. W związku z powyższym mam kilka pytań:

  1. Czy może być uszkodzona zawartość pamięci eeprom?
  2. Gdzie radio przechowuje informacje na temat zaprogramowanych stacji, czyżby w procesorze 784216BY109 ?
  3. Czy zastosowane chassis radia jest drukiem trzywarstwowym (2 piny głowicy/p.cz nie posiadają wyprowadzeń ścieżek na płycie)?
  4. Czy może ktoś posiada pewny wsad do eeproma tego radia?

  Proszę o sugestie
 • #8
  ikar55
  Car audio specialist
  Można czytać i edytować (np.VIN) ze złącza ale trzeba w głowicy odlutować rezystory (2X330R) łączące szynę z układem scalonym tunera.
  Sorry. Ten opis dotyczył modelu PU2741A z Citroena.
  Dzisiaj walczyłem z PU 2743(D) i okazało się że nie da się odczytać pamięci bez wylutowywania gdyż pin 3 jest (pod kostką) połączony z 8-ką.
  Co do zmiany zapisu w ostatniej linijce to przepisanie treści z orginalnego radia nigdy nie powodowało konfliktów w postaci "ćwierkania".
 • #9
  foks025
  Level 13  
  VIN-U koledzy w tym radyjku nie da sie edytowac ,działam dość często przy tych radyjkach dopisuję je do auta PROXSIĄ i kiedys mnie pokusiło aby sprawdzić czy idzie dopisać VIN i tak jak kolega Krzysztof T wymontowalem głowicę a zniej pamięć dopisałem VIN poskładałem i do autka podłączyłem Proxsie i zdziwinie cztery ostatnie cyfy???? , zawartość pamięci dla zainteresowanych dołączam