Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruska VESTA nie kręci bęben

04 Paź 2006 10:04 14537 24
  • Poziom 20  
    Witam
    Panowie oraz Panie mam problem z pralka, jest to ruska VESTA-odpowiednik Wiatki bodajże. Cały program i wszystko ok, pompuje wode, tylko nie kreci beben:-(. Wymieniłem kondensator, uzwojenia silnika wydają się ok. Co jeszcze sprawdzić? Lub jak sprawdzic programator??
    Z góry dzieki za rady.
  • Poziom 32  
    Czętą usterką jest uszkodzony silniczek programatora(uszkodzenie elektryczne lub mechaniczne) . Sprawdź przejście na cewce silniczka.Pozdrawiam
  • Moderator Elektrotechnika
    Witam
    Na wirowaniu tak samo?Pasek założyłeś?Czy słychać pracę silnika czy zupełna cisza?Nie ma pojęcia.....uzwojenia silnika wydają się ok...trzeba sprawdzić,albo podłączając silnik na krótko(z pominięciem instalacji pralki),albo zmierzyć rezystancję uzwojeń.Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    kolego spróbuj silnik podłączyć na krótko. jeśli nie wiesz jak to prześlij zdjęcie wyprowadzeń silnika.
  • Moderator Elektrotechnika
    anbon napisał:
    kolego spróbuj silnik podłączyć na krótko. jeśli nie wiesz jak to prześlij zdjęcie wyprowadzeń silnika.

Kolego a czytałeś post wyżej,mam nadzieję że jesteś człowiekiem a nie papugą,jeśli jest inaczej to wyprowadż mnie z błędu.Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Po sprawdzeniu tego co pisali koledzy zwróć uwagę czy pralka nie przecieka często ulegały korozji zbiorniki w miejscu nad silnikiem,czego efektem było uszkodzenie silnika.
  • Poziom 17  
    Były dwie wersje Vesty.Jedna bez regulatora obrotów jak Wiatka.Druga z
    regulatorem obrotów AP 1 takim jak np. w ARDO A 1000.Czy ta pralka ma regulacje obrotów?Wtedy w zależności od wersji trzeba będzie zastosować odpowiednią diagnostykę badań.
  • Poziom 13  
    sorki "Topolski Mirosław". miałem na myśli tylko to, aby najpierw sprawdził silnik.
  • Poziom 20  
    Witam
    Sory, ze tak pozno:-(, ale czasu brak.
    Sprawdzilem uzwojenia silnika-sprawne. podłączyłem na krótko-silnik działa. Silnik w ogole nie rusza, spradzalem napięcia idące na silnik-na uzwojeniach prania i wirowania -żadnych napięcc ;(. Silniczek od programatora sprawny,(przejscie na cewce). ta pralka nie ma regulacji obrotów tylko wyłącznik wirowania... Cos jeszcze sprawdzić mozna??
    Dzieki za dotychczasowe rady
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Tak grzeje, pobiera wode programator kreci, pompa dziala.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Witam
    Na zaciskach grzałki wszystko ok, żadnych popalonyh lub zardzewiałych koncówek.:-(
  • Poziom 32  
    Sprawdź przewód M1 przy silniku czy ma przejście do zacisku 32 na filtrze pz
    Sprawdź przejście z zacisku3Bna3 w silniku oraz 3T na 5 w silniku jak również 1Bna 4 w silniku. Napisz czy ta pralka wiruje?,czy brakuje tylko wolnych obrotów.
  • Poziom 20  
    Witam
    M1---> 32 na pz jest przejscie
    3B---> 3 jest przejscie
    3T---> 5 przescie 70 Ohm
    1B---> 4 jest przejscie
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    3T z 5 powinno być czyste przejście
    Sprawdź jeszcze połączenie przewodów
    9 z końcówką kondensatora
    3 z 2 końcówką kondensatora
    Albo ten C jest do wyrzucenia Obok programatora jest taki mały filterek do którego dochodzą 3 przewody sprawdź czy nie jest spalony?
  • Poziom 20  
    W tym przezroczystym opakowaniu sa 2 kondensatory i 1 rezystor, rezystor sprawdze a jak sprawdzic te kondenstatory?
  • Poziom 32  
    Jeżeli nie są popalone to zostaw sprawdź te przewody co idą do kondensatora (styk 9 na progr. i styk3 ) jeżeli jest przejście to spróbuj podmienić C.
    Kondensatory powinny wykazywać przerwe na omomierzu
  • Poziom 15  
    Witam.

Podmień kondensator, bywały takie przypadki w kilkuletnich sprzętach,
    że kondensator tracił pojemność na tyle, iż nie mógł ruszyć bębnem.
    Skoro sprawdziłeś silnik i jest sprawny, możesz jeszcze prześledzić drogę ,,od silnika w stronę programatora". Potem jeszcze zmierz napięcie na wyjściu programatora w kierunku silnika.

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Witam
    Przejscia na kondensator z programatora 3 i 9 sa!!!! Kondensator podmieniłem i nadal nic. Te 2 kondensatory i rezystor w przezroczystym opakowaniu tez ok. Ja sie chyba poddaje i dzwonie do pana od pralek, bo juz trace sile:-).
  • Poziom 32  
    Ponieważ orientujesz się w temacie to jeszcze sprawdź przejścia na programatorze9 z T , 9 z B oraz 3 z T ,3 z B jak również 1 z T , 1 z B możesz podłączyć 230V pod silniczek i pomierzyć czy są te przejścia lub pokręcając pokrętłem programatora.
  • Poziom 20  
    Witam
    Przyszedl wczoraj Pan od pralki i sprawdził silnik. Diagnoza--->silnik spalony. Jak mogłem go podłączyć na krotko i działał??????? KOledzy powiedzcie jak podłączyć ten silnik na krótko, bo juz zglupiałem.
    Wyprowadzenia mam tak jak z lewej strony na rysunku.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    zembe napisał:

Wyprowadzenia mam tak jak z lewej strony na rysunku.

Podłącz go tak jak masz poniżej na rysunku ;) Masz aż trzy kombinacje połączeń :?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Podłącz go wg. rys a,b,c a na drugi raz jak piszesz że jest sprawdony silnik to musi być to na 100 procent sprawdzony bo tak to błądzimy w naprawie.
  • Poziom 20  
    Witam
    Podłączyłem silnik od innej pralki GORENJE i wszystko gra, tylko na wirowaniu ma mniejsze obroty-mozliwe, ze to przez wymiane kondensatora, bo to tego silnika z gorenje podstawilem 10uF, tak jak znalazlem opis na silniku. Oryginalnie siedział 16uF. Dziekuje za porady i przepraszam za zamieszanie z tym silnikiem!!!
    Pozdroawiam