Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Siemens Siwamat plus 3301 - silnik

04 Paź 2006 11:57 4691 10
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam problem z silnikiem w modelu jak w temacie.
    Pralka jest z 91 bądź 92 roku. została kupiona jako używana. Z tego co wiem jedno pranie wykonała, później ktoś dużo naładował i silnik nie mógł obrócić bębnem.
    Wyjąłem i rozebrałem silnik, wymieniłem szczotki - stare miały ok 6mm. Wyczyściłem i wyrównałem komutator - był bardzo nierówny i czarny.
    złożyłem silnik i zamontowałem do pralki.
    Najpierw oszukałem programator i zwarłem odpowiednie piny, żeby pralka bez brania wody zaczęła cykl prania (oczywiście bez podgrzewania wody...) Silnik zaczął kręcić normalnie, szczotki nieco iskrzyły, ale nowe - muszą się ułożyć. Z resztą komutatorowe silniki zawsze minimalnie iskrzą.
    Następnie włączyłem wirowanie - wkręciła się na wysokie obroty, nieco hałasowała, ale łożyska w motorze można by wymienić, do tego bębnowe też nie są nowe...
    Następnie włączyłem ją na normalną pracę bez wsadu. Pobrała wodę, zaczęła prać, wszystko ok.
    Więc załadowałem wsad, nie dużo, ok 1/4 bębna. Zaczęła cykl prania, wszystko w porządku, wylała wodę, zaczęła wirowanie. Pod koniec wirowania silnik jakby zaniemógł. Przestał kręcić pomimo, że pralka nadal miała cykl wirowania - pompa usuwała wodę. Mocno hałasowała przy wirowaniu.
    Później już tylko silnik próbował przekręcić bębnem, buczał przez ok 1 - 2s po czym przestawał buczeć. I koniec.
    Przy wirowaniu z pralki wydobywał się nieprzyjemny zapach. Nie była to spalenizna, może szczotki się docierały.
    Przy składaniu silnika wszystko było ok, szczotki płynnie sie ruszały w gniazdach, żadnych śladów nadpalenia, nic takiego, uzwojenia wizualnie w porządku.
    Bardzo proszę, napiszcie za co się dalej zabrać?

Kilka innych może pomocnych informacji: pralka płynnie zwiększa prędkość (znaczy zwiększała) obrotów. Nad bębnem na belce jest sterownik silnika. Moduł AKO na układzie philipsa.
    Zauważyłem na niektórych programach że programator się zatrzymywał. na chyba dwóch, po prostu stawał i nie ruszał dalej. Nie wiem też co z tym.

Bardzo proszę o wszelkie sugestie w jakiej kolejności i za co sie zabrać.
    Dzięki
    Pozdrawiam
    spik
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 32  
    Silnik do sprawdzenia poza układem pralki podejrzewam zwarcie miedzyzwojowe na wirniku. Pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Moderator Elektrotechnika
    Witam
    Silnik do sprawdzenia poza instalacją pralki(prawdopodonie wirnik do przezwojenia lub wymiany).Jeśli masz z tym problemy,to zanieś do najbliższego zakładu przezwajającego silniki,a tam Ci pomogą.Jeśli decydujesz sie na remont,to staraj się zrobić wszystko(łącznie z łożyskami).Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
    Myślałem, że to układ sterowania silnikiem - tam jest elektronika i wydawało mi się że coś nie tak z elektroniką, albo z programatorem....
    Troche mnie zaskoczyło, jak napisaliście że do przezwojenia, bo wirnik wyglądał dobrze, nie widziałem żadnych śladów przegrzania/nadpalenia...

Dodano po 3 [minuty]:

Może jeszcze dopytam - jak sprawdzić ten silnik poza pralką?
    Ma 6 styków: A1, A2 - szczotki; D1,D2 - uzwojenia stojana; i jeszcze dwa nie pamiętam dokładnie U i GND albo coś w tym stylu do jakiegoś uzwojenia za szczotkotrzymaczem, przy tym tam juz moja wiedza nie sięga - nie wiem co to jest......
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Robisz przepinke między A2 i D1 a pod A1 i D2 podłączasz napiecie 230V silnik powinien wystartować.Zachowaj ostrozność!
  • Poziom 10  
    Wystartuje na pełne obroty tak? Przydałby się do tego autotransformator do takich zabaw....

Silniki tego typu nie potrzebują kondensatora ani niczego takiego tak ?
    Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi... Troche mnie to załamuje, że jednak mówicie że silnik, bo sam nie przewine, a w zakładzie troche to kosztuje... do tego pralka nie jest nowa i nie wiem czy warto ładować się w takie koszta, bo nie wiem co jej jeszcze dolega, programator sie zatrzymywał itd itd.....
  • Poziom 17  
    Najlepiej podłączyć w szereg z silnikiem grzałkę np.tą która jest w zbiorniku.Wtedy silnik wystartuje z wolnych obrotów i będzie nabierał coraz większych obrotów.Jeżeli będzie bardzo iskrzył to silnik do naprawy.
  • Poziom 28  
    Nie znęcajcie się nad tym silnikiem, najczęściej jeśli padalo w nim coś to komutator.
    Jesli on jest ok to nie ma sensu ruszać wirnika, narażacie autora watku na niepotrzebne koszty.
    Obstawiam elektronike, ale scalaki niestety robine przez Ph TYLKO DLA AKO, więc tego najważniejszego nie znajdziesz w handlu.
    Szukaj na szrocie całego modułu - nie musi być dokładnie ten sam, ale musi być sprawny.
    Bez próby nie rozpoznasz czy jest dobry.
    Motorek sprawdzisz mostkując triaka.
  • Poziom 10  
    Super dzięki że się interesujecie tym zabytkiem, którego próbuję uruchomić.
    Triaka zmostkować - no tak właśnie mi sie wydawało, że najlepiej go zmostkowac nie bawiąc się w przepinanie silnika.
    Tak jak pisałem wcześniej - komutator wygląda na dobry, dokładnie go wyczyściłem, wyrównałem powierzchnie, szczotki nowe...
    Do tego wirnik jak i uzwojenia stojana wyglądają jak nowe. Żadnych śladów przegrzania, nadtopienia czy czegokolwiek.
    Czy generalnie silniki komutatorowe minimalnie nie iskrzą ?
    Przecież wiertarki czy inne tego rodzaju iskrzą zawsze, albo ja czegoś nie wiem....
    Nie bez powodu w niektórych sytuacjach, w otoczeniu materiałów łatwopalnych nie można używać takiego sprzętu... Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Martwi mnie tylko że to właśnie scalak. Wiem że nie ma mozliwości dostać w detalu takiego, chociaż to philips...
    No nic zainwestuję jeszcze trochę i wymienie w płycie sterującej silnikiem to co można wymienić. I zobaczymy co się stanie. Poinformuje Was, w nadzieji że do czegoś wspólnie dojdziemy....
    Dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Jak sprawdzisz ten silnik w pralce ( mostek pomiędzy dwie grube ścieżki dochodzace do nóżek traka)- po teście zlikwiduj mostek- i będzie ok! sprawdż duży rezystor na płycie- czesto padaja ale w niemieckich raczej rzadko- jeśli innych defektów , przerw i zimnych lutów niet- to szukaj płyty.
    Na wolnych obrotach, jak sa zakłocenia -może być programator( zrywania, szarpnięcia silnika -ale na praniu)- do naprawy ale jak masz stary aby mieć sprawne popychacze do wymiany- inaczej nie ruszaj bo jest to bez sensu.
  • Poziom 10  
    No zatem zmostkowałem triaka, a silnik nawet nie drgnął. Buczał głośniej niż normalnie bez mostka, światło lekko przygasało (ale bezpiecznikków nie wyrzuciło), no i ani drgnął Na płycie sterującej nie ma żadnych śladów nadpalenia/przegrzania, więc to niestety chyba jest silnik.
    Wyciągam go zaraz i dam znać za jakąś godzinę, dwie co zobaczyłem w środku.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

dobra więc po rozebraniu silnika wirnik lekko śmierdzi - to jest ten sam zapach który wtedy sie wydobywał z pralki przy tym jedynym po wymianie szczotek wirowaniu. Komutator nie ma pełnego styku ze szczotkami - no tyle mogłem zrobić ręcznie, w najgorszym miejscy dotyka do komutatora połowa szczotki. W miejscach styku jest zaczerniony - no to chyba też normalne. Miedź na komutatorze wygląda jakby się lekko przygrzała. Niby wirnik jest nadal zalany jakąś swego rodzaju żywicą. Ale śmierdzi z niego. Więc myślę że to chyba faktycznie przewijanie silnika. Tylko w głowę zachodzę czemu on mi ruszył i pracował dość długo bo ok 15 minut. I dopiero go wykończyło wirowanie...
    Teraz moje pytanie:
    Ile może kosztować naprawa takego motoru i czy w ogóle sie to opłaca? Nie mam gdzie sprawdzić modułu sterującego silnikiem - mógłbym to zrobić dopiero po naprawie silnika.
    Dodam że cała sprawa dzieje się w Czechach :)
    Stąd proszę o jakieś informacje ile mniej więcej się powinno za coś takiego zapłacić. Bo nie wiem czy nie lepiej dołożyć troche kasy i nie kupić pralki...... Tym bardziej że nie jestem nija pewny co w tej jeszcze nie działa....
    Wszelkie sugestie mile widziane.
    Pozdrawiam