Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Grzejniki centralnego ogrzewania

j57 04 Paź 2006 14:30 14833 17
  • Grzejniki centralnego ogrzewania

Poziom 10  

Zbliża się zima a ja mam problem nadal nie rozwiązany. Tamtej zimy bardzo słabo grzały mi grzejniki a co więcej nie całą powierzchnią. Mimo iż dosyć mocno paliłem w piecu w domu było zimno.

0 17
  • Pomocny post
    Poziom 31  

j57 napisał:
    Tamtej zimy bardzo słabo grzały mi grzejniki a co więcej nie całą powierzchnią.

Najczęściej powodem że grzejniki nie grzeją na całej powierzchni jest ich zapowietrzenie. Musisz odpowietrzyć grzejniki

1
    Poziom 10  

Co musiałbym zrobić, aby odpowietrzyć grzejniki?

0
  • Pomocny post
    Poziom 31  

j57 napisał:
    Co musiałbym zrobić, aby odpowietrzyć grzejniki?

Jeśli masz nowa instalację centralnego ogrzewania to na grzejnikach powinny być zamontowane zawory odpowietrzające. Nowej generacji zawory same automatycznie odpowietrzają grzejnik(widocznie nie masz takich). Zaworki do odpowietrzania ręcznie montowane są do grzejnika po przeciwnej stronie niż zasilanie(doprowadzenie rurek). Pokrętłem, śrubokrętem lub kluczykiem w zależności od budowy zaworku otwieramy go i powinno wydostawać się powietrze gdy grzejnik mamy zapowietrzony. Czekamy do momentu gdy z zaworka zacznie się wylewać woda (musimy pamiętać o podłożeniu naczynia na wodę).

1
  • Pomocny post
    Poziom 15  

Witam!
    j57 opisz jaki masz układ CO-zamknięty,czy otwarty.Oprócz tego,że możesz mieć zapowietrzone grzejniki to może się okazać,że pompa(jeżeli jest)nie daje sobie rady i należałoby przełączyć ją na wyższy bieg.Jeżeli układ jest z naczyniem przelewowym to możesz sprawdzić ile masz wody w układzie(może jest za mało-dopompować aż do momentu przelania podstawiając jakieś naczynie pod przelew).

1
    Poziom 10  

Mam układ otwarty i dolewałem kilka razy wodę do instalacji, ale to nic nie pomagało. Mam część grzejników żeliwnych i część paneli. Jak wyglądają te zaworki do odpowietrzana?

0
    Poziom 12  

Widzę ,że masz pomieszaną instalację żeliwno panelową .Zaworki do odpowietrzana są instalowane na grzejnikach panelowych.Według mnie ,nie masz obiegu wody w kaloryferach.Napisz czy masz pompkę do obiegu ,czy wymuszony jest ruch grawitacyjny:?:

0
    Poziom 10  

Na dołączonym zdjęciu widać zawór do odpowietrzania wkręcony w korek żeberka zeliwnego. Jak to zrobić jak korku nie ma żadnego otworu?

0
  • Pomocny post
    Poziom 31  

j57 napisał:
    Na dołączonym zdjęciu widać zawór do odpowietrzania wkręcony w korek żeberka zeliwnego. Jak to zrobić jak korku nie ma żadnego otworu?

Kup korek z otworem gwintowanym na 1/2" lub wywierć otwór i nagwintuj gwintownikiem 1/2"

1
  • Pomocny post
    Poziom 33  

Przede wszystkim napisz która część grzejnika nie grzeje.
    Czy góra jest cieplejsza od dołu czy któryś bok grzeje bardziej niż przeciwległy?
    Jeżeli góra jest cieplejsza od dołu to jest to prawidłowy objaw.
    W takiej sytuacji należy sprawdzić które grzejniki w całej instalacji grzeją najmocniej i na nich zmniejszyć przepływ po to aby całość zrównoważyć.
    Stare instalacje robione były w ten sposób, że same się odpowietrzały naczyniem przelewowym dzięki odpowiedniemu pochyleniu grzejników i żadne odpowietrzniki nie są tu potrzebne.

1
  • Pomocny post
    Poziom 15  

Jezeli na starych grzejnikach nie masz odpowietrznikow to mozesz je odpowietrzyc przez srubunek na zasileniu .Poprostu zakrecasz zawor do gzrejnika i dwoma kluczami troche rozkrecasz srubunek na zasileniu jezeli grzejnik byl zapowietrzony to poleci woda z powietrzem.A ktore grzejniki slabiej grzeja stare czy nowe panelowe?

1
  • Pomocny post
    Poziom 31  

Jeśli instalacja ma obieg otwarty i masz zamontowaną pompkę to łatwiej odpowietrza się instalacja gdy przejdziemy na obieg grawitacyjny przy wyłączonej pompce( jeśli masz tylko taką możliwość).

1
    Poziom 10  

Dwa grzejniki nie grzeje od połowy. Grzeje tylko połowa od zasilania i góra jest cieplejsza. Natomiast w trzech innych grzejnikach nie grzeje 1/3.

1
    Poziom 15  

Nowe grzejniki tzn panelowe maja wiekszy opór przeplywu niz stare"zeberkowe"Poprostu musisz lekko po przykrecac zaworami grzejniki ktore grzeja lepiej i w ten sposob wyregulowac instalacje aby w miare kazdy grzejnik mial podobna temperature na zasileniu i troche mniejsza na powrocie.Niewiem niestety nic na temat zaworow jakie masz zamontowane na grzejnikach czy maja jakas podwojna regulacje itp.Ale na poczatek to poprzykrecaj te dobrze grzejace i zobacz co sie dzieje z tymi ktore slabiej grzeja.Jest jeszcze mozliwosc ze sama instalacjia jest niezbyt starannie wykonana moze sa gdzies jakies zasyfonowania i poprostu w tych miejscach jest troche powietrza ktore uniemozliwia przeplyw odpowiedniej ilosci wody grzewczej.Odpisz czy cos udalo ci sie zdzialac.

0
    Poziom 10  

Wyłączyłem pompkę jak pisał Nstan i rzeczywiście grzejniki zaczęły nagrzewać się na całej powierzchni. Zostawię tak na całą noc i zobaczę jak będzie rano. Zawory mam typowe grzejnikowe 1/2" jakie stosowano dawniej w instalacjach CO

0
  • Pomocny post
    Poziom 31  

Masz układ otwarty i na każdym pionie masz odpowietrzenie. Dawniej z braku zaworów (ogólnie armatury) wyprowadzano rurą 1/2" lub 3/5" odpowietrzenie na strych. Ja wykonałem podobnie i na strychu wygiąłem fajki do dołu na końcu rurki zostawiałem gwint. 4 lata temu nakręciłem zawory gdyż zbiornik wyrównawczy dałem na klatce schodowej na strych abym nie musiał izolować i jego rura przelewowa nie jest wiele wyżej niż odpowietrzenie na strychu. Gdy dolewam wody do instalacji zdarzało się że woda wylewała się na strych do podłożonych pojemników. Dodatkowo wykorzystałem zbiornik jako grzejnik i ogrzewa klatkę. Trzymam tam kwiaty na zimę gdyż temperatura nie spada poniżej zera. Zobacz więc czy nie masz zaślepionych rurek odpowietrzających, gdyż jak piszesz masz instalacje wykonywaną już spory czas temu więc jeśli działała to odpada złe jej wykonanie.

-1
    Poziom 10  

Rzeczywiście miałem na strychu na rurkach nakręcone kurki mosiężne takie jak do gazu i były zakręcone. Gdy je odkręciłem to po upływie 10 min grzejniki grzały na całej powierzchni. Tych rurek nigdy bym nie znalazł gdyż były zaizolowane i były zastawione różnymi gratami jak to zwykle bywa na strychu gdzie wszystko się wynosi i nikt tam nie zagląda. O mało nie dałem się naciągnąc na dodatkowe koszty, gdyż zawołałem fachowca i powiedział że cała instalacja CO do wymiany, gdyż nic się już nie da zrobić. Wielkie dzięki za pomoc i fachowe porady.

0