Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stabo XM5012 synteza SM5124A Ostrzezenie.

skorpion-ol 04 Oct 2006 16:02 5469 17
    skorpion-ol
    Level 11  
    Witam.
    Dzisiaj dołączyłem do (nie)szczęśliwców którym udało się uwalić syntezę w Stabo jak w temacie :cry:. Pełną 40 AM odblokowałem bez problemu czyli 34 do masy. Uparłem się żeby na "0" przestroić jednak cewką ponieważ wiadomo że tak teoretycznie synteza nie powinna być narażona na pływanie w zależności od temperatury otoczenia i to był mój błąd :sm31:
    Ostrzegam następnych "śmiałków" przed takim przestrajaniem. Nie robiłem tego żadną transformatorówką a lutownicą ESD a mimo to nie ustrzegłem się jakiegoś prawdopodobnego ładunku elektrostatycznego być może z nie do końca rozładowanych elektrolitów. Mam spory staż przy naprawach podobengo sprzętu i nie zdażył mi się dotąd taki przypadek. Synteza milczy.....scalak jak wiadomo nie do dostania a mnie szlag trafia bo miałem nadzieję zmienić swój "szumofon" na to Stabo.
    Wszystkim którzy będą przerabiać na "0" radzę zrobić to kondesatorem żeby nie byli potem mocno rozczarowani.
    PZDR.

P.S Może któryś z Kolegów ma możliwość poratowania mnie wyżej wymienionym układem?. Może ktoś wie czy czasem nic się nie zmieniło w zakresie możliwości nabycia?
    sq6ade
    Level 40  
    Zawsze robie cewką i nigdy mi się nie przytrafił taki numer. Prezstrajanie kondensatorem czasami obniża poziom oscylacji i pogarsza parametry odbiornika bo sygnał 10.24 służy jako 2ga heterodyna. A czasami zrywa oscylacje.
    Spróbuj podać sygnał z zewnętrznego generatora 10,24 - czasami tak ratowałem kostki po niudanych przestrajaniach przez inne osoby gdy zakończyło się to uszkodzeniem wewnętrznego oscylatora wzorcowego.
    Krzysztof J.
    Level 15  
    Na pecha trudno znaleźć radę.
    Może pytanie nie na miejscu ale czy sprawdziłeś kwarc? Może to jego sprawka.
    skorpion-ol
    Level 11  
    Kolego sq6ade...aktualnie nie za bardzo dysponuję generatorem na 10,24 ale miałbym prośbe o precyzyjniejsze informacje o Twoim sposobie. Czy udało Ci się "postawić na nogi" taką syntezę wyglądającą na zupełnie martwą? Jak dokładnie to zrobiłeś? Na czym robiłeś ten dodatkowy generator bo zrozumiałem że zastępujesz na stałe ten uwalony w kości.
    Do SEKO dzwoniłem i to jeszcze zanim tu cokolwiek napisałem.....niestety można zapomnieć o nabyciu....jak mnie poinformowali nie ma szansy na nabycie u nich tego scalaka.
    PZDR.
    P.S Nie wykluczone że mógłbym się jakoś zrewanżować za uzyskanie skutecznej pomocy w posatwieniu na nogi mojego Stabo. Co prawda nie serwisowałem sprzętu CB ale trochę różnych "śmieci" pozostało mi po serwisowaniu sprzetu na pasmo powyżej 145 Mhz
    sq6ade
    Level 40  
    Jeśli masz dostęp do generatora sygnałowego spróbuj podać sygnał z niego na jedno z wyprowadzeń syntezera (tych od kwarcu). Sygnał powinien być możliwie silny ale nie przekraczając P-P zasilania syntezera czyli ok 8V. Jeśli ruszy radio możesz przystąpić do budowy zastępczego generatora.
    Taki generator najłatwiej zbudować na funktorach (inwerterach) CMOS z seri HC lub innych pracujących do 8V i z częstotliwością min 10,24MHz.
    Ale najpierw upewnij się że scalak jest bankowo padnięty.

Co do dostępności SM5124 nie mam żadnych informacji poza tą że scalak oznaczony przez NPC jako "discontinued" nagle znajduje się w zmodernizowanych sprzętowo produktach Unidena z nieco inną szatą graficzną nadruku na sobie w porównaniu z układami z przed kilkunastu lat.
    Może dla Unidena dorobili trochę scalaków ze starych matryc więc jeśli moja dedukcja jest słuszna to może uda się zdobyć układ w jakimś gwarancyjnym serwisie CB. Technicy z takich tu chyba pisują.
    skorpion-ol
    Level 11  
    Dzięki bardzo....właśnie takiej odpowiedzi od Kolegi oczekiwałem.
    To prawda....nawet na płytcie jest nadruk Uniden 21 więc wynika z tego że jest to wyrób w miarę dobrego "nie szumofonu" i raczej nie made in China jak to jest z obecnymi unidenkami które to straciły dopuszczenie do uzytkowania. Przyznam że na "5" chodził baaardzo przyzwoicie i moze dlatego jeszcze dzisiaj nie wyladował w koszu po moich watpliwych "eksperymentach". Naprawdę mam chęć postawić go "na nogi". Właśnie też mnie zdziwiło że ów scalak mimo że jest nadal w użytku w nowych wyrobach to nie jest dostępny w ofercie częzci zamiennych ale w dzisiajszych czasach wiele rzeczy jest baaardziej zadziwiajacych.
    Jak będę miał jakieś jeszcze wątpliwości pozwolę sobie Kolegę dopytać a póki co jeszcze raz .....dzięki
    PZDR
    I jeszcze jedno pytanko.....jaką funkcję spełnia przełącznik MIX ?.......bo jakoś nie zdązyłem przed awarią ustalić a nigdzie nie znalazłem nic na ten temat.
    yogi65
    Level 2  
    Witam wszystkich co do dostępności syntezy SM5124A jeden telefon do przedstawiciela Presidenta w Częstochowie i na drugi dzień miałem poleconym tą syntezę w domu. Pozdrawiam
    green33

Level 31  
    sq6ade wrote:

Co do dostępności SM5124 nie mam żadnych informacji poza tą że scalak oznaczony przez NPC jako "discontinued" nagle znajduje się w zmodernizowanych sprzętowo produktach Unidena z nieco inną szatą graficzną nadruku na sobie w porównaniu z układami z przed kilkunastu lat.

Mailowałem z NPC, sprzedali prawa produkcji układu do Unidena, to co teraz jest w U5X0 to produkty robione dla Unidena... przez ch.... wie jakich chińczyków ...

Marcin
    sq6ade
    Level 40  
    yogi65 wrote:
    Witam wszystkich co do dostępności syntezy SM5124A jeden telefon do przedstawiciela Presidenta w Częstochowie i na drugi dzień miałem poleconym tą syntezę w domu. Pozdrawiam

Napisz kiedy to było i ile kosztował układ.

Jakby był trudno dostępny to już pomyślałem o protezie.
    Nadawał by się idealnie LC7132 (CODE ROM ma też w oparciu o kody 7SEG LED) ale trzeba by mu wrzucać podczas nadawania dzielnik przez 2 pomiędzy VCO a wejście Fin. Plus pokrosowanie nóżek.
    skorpion-ol
    Level 11  
    [quote="tatronic"]Tu zobaczcie.
    http://www.norkom.qt.pl/oregonac.html

Dzwoniłem do nich.....nie ma i nie do dostania.
    Zadzwoniłem też do presidenta do Częstochowy.....mają, cena coś koło 34zł+ koszta przesyłki. Zamówiłem i czekam na przesyłkę
    PZDR
    yogi65
    Level 2  
    Jeżeli to było do mnie kiedy to było to kilka miesięcy temu a co to ceny to ok. 30-40 pln ale widzę że pomogłem. Pozdrawiam
    skorpion-ol
    Level 11  
    Kończąc ten temat informuję zainteresowanych....Stabo naprawione i przestrojone działa ok. Jak podejrzewałem padł scalak syntezy. Zamówiony w "President" Częstochowa przysłany bardzo szybko pocztą za pobraniem.....łącznie zapłaciłem 44zł.
    Dzięki wszystkim za pomoc.
    Pozdrowienia.

P.S. Nadal nie uzyskałem informacji jaką funkcję spełnia przełacznik MIX ?
    Wie może ktoś?
    H3nry
    Level 32  
    sq6ade wrote:
    .
    Nadawał by się idealnie LC7132 (CODE ROM ma też w oparciu o kody 7SEG LED) ale trzeba by mu wrzucać podczas nadawania dzielnik przez 2 pomiędzy VCO a wejście Fin. Plus pokrosowanie nóżek.

Witam
    Popełniłem taką protezę w Pres. Harry ASC- niestety brak zaskoku PLL.
    Czy ktoś z szanownych kolegów uporał się z taka "protezą" ?
    H3nry
    Level 32  
    Z rysowaniem mam spory problem na tym kompie .

Podmieniając SM5124A na LC7132 kierowałem się pinami.
    Obróciłem o 180°, wywierciłem 2 otwory w laminacie ,piny pokrosowałem na płycie kynarem.(ździebko ją zryłem :D )
    Nie dokładałem dzielnika dla TX, nie kombinowałem z wartością elementów zewnętrznych.
    Radio dostało 24V ewentualnie więcej - nieco sprzątania po elektrolitach, padł wyswietlacz LED, LB1423,TDA1905, driver i końcowy.Ocalał 78l08 ale możliwe, że VCO nie jest w pełni sprawne . Lokalny serwis sporo namieszał ,znikneło kilka zworek , kwarc inne drobiazgi, odlutowany moduł MR3 do którego nie mam opisu-schematu podłączenia .
    sq6ade
    Level 40  
    Jasne - uruchamiasz na razie sam RX?
    Pewne różnice mogą być w filtrze napięcia strojącego pomiędzy LC i SM
    Ale wystarczy porównać schematy z tymi scalakami i ich aplikacje.
    Powinno działać.