Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe zastosowanie ramienia głowicy HDD

Krzysieksiek 04 Paź 2006 16:54 1730 1
 • #1 04 Paź 2006 16:54
  Krzysieksiek
  Poziom 20  

  Ramię przesuwajace głowicę po powierzchni talerzy dysku twardego zbudowane jest z cewki, która porusza się w polu magnetycznym wytworzonym przez otaczające ją magnest trwałe. Cewka zasilana jest napięciem 12V. Zależnie od tego jak podłączymy bieguny zasilania ramie przemieszcza się w lewo lub prawo. Mimo że ramie wykożystuje bezpośrednie przełożenie to dysponuje w miarę dużą siłą. Cewka posiada małą oporność ok 24Ω (zależnie od modelu), co przy napięciu 12V daje prąd 500mA jaki popłynie przez cewkę. Przy dłuższym podtrzymywaniu cewki pod napięciem powoduje jej silne nagrzewanie się.
  :!:Ramie takie chcę zastosować do przesłony (efekt strobo) w skanerze lub ruchomej głowie.
  Zamieszczam schemat sterownika ramienia. Układ charakteryzuje się tym, że użytkownik może regulować (w tym przypadku) czas od przesunięcia ramienia do powrotu (powrót zrealizowany za pomoca spreżynki), oraz czas przerwy do kolejnego przemieszczenia ramienia.
  Układ może znaleść wiele innych zastosowań (służył mi do sterowania silnika krokowego jako zmieniacz kolorów ).
  Jeżeli za pomocą wyjścia Q0(3) licznika 4017 wysterujemy tranzystor który będzie sterował pracą cewki ramienia to nużkę 6 układ U1 i nużkę 15 układu U3 należy połączyć do wyjścia Q1(2).

  0 1
 • #2 04 Paź 2006 17:58
  Krzysieksiek
  Poziom 20  

  Spis elementów:
  PR1,PR2-1MΩ
  R1,R3-1kΩ
  R2,R4-1kΩ-100kΩ
  C1,C2-220pF-1µF
  U1,U2-4541
  U3-4017

  Opis układu 4541: Układ może pełnić role generatora lub uniwibratora, wytwarzającego pojedyncze impulsy. Bramki wejsciowe (nóżki 1,2,3) tworzą generator dwubramkowy, który jest źródłem sygnału dla następnych stopni. Współpracuje z nimi kondensator stały. Kostka zawiera programowalny dzielnik. Układ może zliczac impulsy z zewnętrznego generatora podawane na nóżkę 3 (nóżki 1 i 2 niepodłączone).
  AR(nóżka 5)- jeżeli zwarta do masy to po włączeniu zasilania układ zostanie wyzerowany i rozpocznie normalny cykl pracy (o ile napiecie zasilania nie jest mniejsze niz 7,5V.
  SEL (nózka 9)- określa stan wyjscia Q w czasie zerowania i po zerowaniu. W trybie uniwibratora pozwala uzyskać impulsy wyjściowe dodatnie lub ujemne, a wtrybie sterowanego generatora określa stan spoczynkowy wyjscia w czasie zerowania.
  A,B (nózki 12,13)- wejścia określają stopień podziału wewnetrznego licznika.
  MODE (nóżka 10)- wyznacza tryb pracy :generator/uniwibrator.

  Zasada pracy:Podanie stanu wysokiego na wejscie MR zatrzymuje oscylator i zeruje licznik. Na wyjściu pojawia sie stan taki, jaki na wejsciu SEL. Pojawienie się stanu niskiego na wejściu MR rozpoczyna pracę. W trybnie generatora (MODE=H) na wyjściu Q pojawia sie przebieg prostokątny o częstotliwości określonej przez elementy RC oscylatora i współczynnik podziału licznika. W trybie uniwibratora (MODE=L) na wyjsciu pojawia sie pojedynczy impuls. Jego czas trwania jest sumą czasu trwania impulsu zerującego i czasu potrzebnego na zliczenie wyznaczonej liczby impulsów oscylatora.
  Okres jednego przebiegu oscylatora jest wyznaczonyprzez wartość elementów dołączonych do nózek 1, 2 i wynosi około 2,3*R*C.
  W trybie generatora okres przebiegu wyjsciwego jest równy iloczynowi okresu oscylatora i podanego współczynnika. Czas trwania impulsu w trybie uniwibratora jest równy połowie okresu przebiegu wyjsciowego w trybie generatora.

  Dodano po 24 [minuty]:

  Układ działa poprawnie. Jednak jak wspomniałem wcześniej chce go zastosować do przesłony efektu strobo (bo krótki czas podtrzymania cewki pod napieciem). Zastanawiałem sie nad zastosowaniem ramienia do przesłon z filtrami koloru ale tutaj czas podtrzymania cewki pod napięciem byłby dłuższy i grzała by ona sie bardziej.

  Pytanie czy rozsądne było by równolegle z cewką wpiąć rezystor ?

  0