Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mój pierwszy TDA2030A

lenin10 04 Paź 2006 18:30 6217 18
  • mój pierwszy TDA2030A
    Witam wzystkich
    Chciałbym przedstawic moją pierwszą, własnoręcznie wykonaną konstrukcję. Jest to wzmacniacz na układach TDA2030A. Wykonany on jest na podstawie kitu j-01(proszę niemyślec że poprostu zlutowałem zestaw j-01), a główną inspiracją do tego projektu był wzmacniacz z byle czego wykonany przez kolegę trzygrosze.

We wzmacniaczu wszystko robiłem sam -począwszy od wytrawiania płytek, aż po obudowę(tylko gałkę od potencjometru mi tata wytoczył).

Wzmacniacz jest podłączony do komputera i napędza kolumienki tonsila o mocy 15W/8ohm. Gdy jest wyłączony służy jako przedłużacz do podłączenia słuchawek (gniazdo minijack z przodu)- nietrzeba wtedy ''poomacku'' zmieniac wtyczek za kompem. Można również z przodu podłączyc odtwarzacz mp3 albo inne zrodło dźwięku.

Koszt bdowy: szczerze mówiąc to nieopłacało mi się tego budowac, poniewaz na allegro móglbym kupic w podobnej cenie nawet lepszy sprzęt, jednak satysfakcja z użytkowania urządzenia , które się własnoręcznie wykonało jest ogromna.

Proszę o ocenę mojego dzieła
    Pozdrawiam
    lenin10

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    lenin10
    Poziom 18  
    lenin10 napisał 302 postów o ocenie 17, pomógł 15 razy. Mieszka w mieście Kutno. Jest z nami od 2006 roku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    flashrider1989
    Poziom 17  
    No jak na pierwsza konstrukcja to nawet niezle ,
    w srodku wszystko jest na swoim miejscu. Kiedys pewnie bedziesz chcial zrobic jednak troche mocniejszy wzmak i o wygladzie bardziej
    przypominajacym prawdziwy wzmacniacz.

Pozdrawiam
    maxrider
    Poziom 20  
    fakt obudowa trochę kiepska ale jak na pierwszą konstrukcje to elektronika bardzo elegancko poukładana i widzę że sam płytki trawiłeś a skoro jesteś początkujący to już za to Ci się należy pochwała że nie zamówiłeś gotowych od Jabela!!
    moja ocena za elektronikę to +5/6 a za obudowę to +2/6
    pozdrawiam
    lenin10
    Poziom 18  
    Obudowę robiłem z tego co miałem,a dokladnie z tą obudową to było tak, że na początku miała by to obudowa od cdromu (i taka została zrobiona) tylko że wtedy się nie znałem i niewiedziałem że trafo będzie takie duże....... i trzebabyło coś wykombinowac.
    Mi osobiscie podoba się połączenie metalu z drewnem. a taki kształt obudowy był podyktowany także brakiem miejsca na półce.

flashrider1989 obudowa mogła by przypominac prawdziwy wzmacniacz , tylko poco robic niepotrzebnie skrzynkę, która w połowie byłaby pusta?

Łukasz88 mów jak uważasz, ale coraz częściej stosowane jest drewno w połączeniu z metalem
    romil
    Poziom 14  
    Nie obraź się, ale obudowa jest brzydka jak "bobo" (takie bobo co się nim małe dzieci straszy).
    Możesz np. kupić obudowę "OBUDOWA PLASTIKOWA KM85 180x160x85" za 7,50 zł od AVT i na pewno wszystko Ci się zmieści (albo i większą). Będzie na pewno lepiej wyglądać.
    Zrobienie obudowy jest skomplikowane. Trzeba mieć dobry pomysł, jakieś konkretne materiały (kupić) i włożyć w to dużo pracy i serca.
    Sporo obudów sprzętu w DIY jest z odzysku, dorabiana jest najczęściej płyta czołowa, a często tylko przerabiana. I nie bez powodu - to trudne zadanie.
    W środku ładnie, ale byłoby ładniej gdybyś równo poprowadził kabelki.
    Duży plus za samozaparcie w montażu diody w gałce :D
    Mam wrażenie, że jesteś młodym człowiekiem, więc wszystko jeszcze przed Tobą.
    4-/6
    kiler129
    Poziom 27  
    Bardzo ładnie :D
    Obudowa gdyby nie ten metal była by super, weź całą z drewna zrób i polakieruj bo chyba nie polakierowana a tak poza tym to super.
    Daje 4/5 za budę.

p.s. To ty do mnie pisałeś na gg w sprawie tego wzmaka ?
    trzygrosze
    Poziom 21  
    Witam.

Jak na pierwszy raz to nawet, nawet. Drewniana gałka z czerwoną diodą wg mnie wygląda bardzo dobrze. Tak jak wcześniej było wspomniane, ten metal psuje dość sporo wygląd konstrukcji, metal plus drewno jest ok, ale do tego trzeba już narzędzi, meteriałów i umiejętności ! Przedni panel wyglądał by o niebo lepiej gdyby był jednolity, rozumiem że chciałeś aby wzmacniacz był dzięki temu bardziej praktyczny, jednak mogłeś to rozwiązać inaczej.

Wielki plus za pożądek w środku, widać że troche nad tym myslałeś :]

Pozdrawiam

trzygrosze
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Witam, bebechy są w porządku- dosłownie. Tylko to pudełeczko jest jakieś takie. Mogłeś wszystko wpakować do CDroma, a trafo dać na zewnątrz i też by grało.
    PS jakie masz kondy przy trafie
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Widac brak narzedzi:P Raczej nie jest to konstrukcja ktora mozna by sie chwalic:P
    maziu
    Poziom 18  
    podoba mi się dwupoziomowość konstrukcji i ten radiatir przepuszczony przez cału pion :) a nie podoba mi się przedni panel ale spoczko :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lenin10
    Poziom 18  
    No niestety niemam odpowiednich narzędzi do tego a pozatym robiłem pierwszy raz w życiu coś z drewna (jedyne co miałem to wyżynarka, wiertarka i kontówka). Jakbym miał malowac obudowę to nie na czarno tylko na taki kolor jak są felgi aluminiowe, jednak niezamierzam w najbliższym czasie tego robic, bo obudowy zabardzo niewidac (oprócz frontu).
    PS najważniejsze że wogóle to działa

Krzysztof33 - kondensatory są 4700uF - większych niekładłem ponieważ akurat takie miałem

kiler129 - nie to nie ja pisałem na gg
    maciek11
    Poziom 17  
    Jak na pierwszą konstrukcję to nawet nieźle Ci się udało, tylko popracuj trochę nad obudową. Daję 4 za układ i jeszcze 1 na zachętę :D . Razem 5/6.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  
    Wykonanie elektroniki podoba mi sie ale z obudową mogłeś się bardziej postarać choć jak na pierwszą konstrukcje jest ładnie u niekturych młodych elektroników budowa układu kończy sie na zrobieniu elektroniki bez obudowy ty jednak zrobiłeś układ do końca i ci tego gratuluje
    kubam
    Poziom 10  
    Moim zdaniem umiejscowienie elektroniki jest bardzo dobrze wykonane! Można doczepic się jedynie do nie dociągnięc w przedniej części obudowy. Ale pomysł oldschoolowy jest dobry :)
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  
    Witam
    Bardzo fajnie w środku panuje estetyka (to lubię) tylko obudowa troszkę dziwna, ale zależy jak i kto co lubi. Ja wkładałem kiedyś takie rzeczy w metalowy kuferek na płyty który przypominał skrzynię transportową.

Pozdrawiam