Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie antygrawitacyjne

04 Paź 2006 22:00 4606 11
  • Poziom 2  
    Witam.
    Poczukuje jakis instrukcji / schematow do urzadzenia antygrawitacyjnego. Szukalem juz na gooogle ale wiekszosc tematow bylo na temat UFO i statkow kosmicznch ^^.
    Jesli ktos nie czai o co mi chodzi to wrzucam link do takiego wlasnie urzadzenia :D http://www.toys4boys.pl/index.php?description=204
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
  • Poziom 12  
    Witam,
    korczas napisał:
    Witam.
    Poczukuje jakis instrukcji / schematow do urzadzenia antygrawitacyjnego. Szukalem juz na gooogle ale wiekszosc tematow bylo na temat UFO i statkow kosmicznch ^^.
    Jesli ktos nie czai o co mi chodzi to wrzucam link do takiego wlasnie urzadzenia :D http://www.toys4boys.pl/index.php?description=204

wbrew prostocie tej zabawki, sama w sobie zawiera dość wyrafinowaną elekronikę i nie tylko.
    Instrukcja, do czego? Przecież tu wszystko widać. Natomiast ze schematu elektrycznego tej zabawki nie dużo wynika. Cała sprawa działania i utrzymania w polu magnetycznym - niby jakby bez grawitacji - wynika z konstrukcji tej zabawki, a to już sprawa Know How i jest to na tyle zaawansowane technologicznie, że możesz sobie taki gadżet kupić, pooglądać, ba rozebrać, ale bez znajomości Teorii Pola Elektromagnetycznego nie wiele zrozumiesz ... :D
    Dlatego też gorąco namawiam do nauki ... i poźniejszego studiowania.

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    Smiem twierdzic ze kolga Dysydent sie myli...
    Otóz jest to zwykla cewka sterowana stopniem mocy ktory jest zalezny od toru podczerwieni ktory jest na pewnej wysokosci pod cewka...
    Ot cala logika...
    Wiem bo jeden z moich kolegow wykonywal cos takiego na prace dyplomowa niestety nie mam dostepu do schematu...
    Jedyne czym sie rozni od owego urzadzonka to brak mozliwosci obrotu ale to juz nie tak duzy problem...

Pozdrawiam...
  • Poziom 26  
    :lol: Człowieku, jakie "antygrawitacyjne"? :D Niech ktoś zmieni tytuł.
    To zwykły elektro/magnetyzm(globus jest przyciągany od góry, to cała tajemnica).

Było to omawiane na elektrodzie!
    Poszukaj sobie(a jak nie potrafisz, to masz linki):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic219048.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic176291.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic377936.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic377259.html
    :)
  • Poziom 21  
    Takie skromne pytanko do kolegi Arnold_S. dlaczego w schemacie zalaczonym w jednym z poprzednich postow jest 2 czujniki IR ???
    Chodzi o regulacje mocy czy moze o stabilizacje przedmiotu ???
    Bylbym bardzo wdzieczny za rozrysowanie umieszczenia nadajnika i odbiornikow IR wzgledem cewki

Z gory dziekuje i pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Jeśli pytasz o schemat z pierwszego odnośnika(schemat z EdW), to tam są dwa fotorezystory(w pierwszy świeci laser - to chyba oczywiste, a drugi fotorezystor jest "w celu zmniejszenia wpływu oświetlenia np. w mieszkaniu, na pracę lewitronu" i powinien być umieszczony blisko pierwszego).
  • Poziom 21  
    Czy uklad z EdW nie osiaga czasem stabilizacji ???
    Chodzi mi o stan w ktorym zaczyna zasilac cewke jakims pradem ustalonym zamiast otwierac i zamykac tranzystor kluczujacy co w efekcie moze spowodowac duza moc odkladana na owym tranzystorze ????
    I czy takie urzadzenia jak lamka czy monitor moga zaklucac jego prace???
    I na koniec jak duzy radiator zastosowales na wspomniany klucz ???

pozdrawiam
  • Poziom 26  
    To nie może być stała wartość prądu(płaska linia).
    Fizycznie taka równowaga w warunkach domowych jest nie do osiągnięcia(w innych warunkach pewnie też nie).
    Więc elektromagnes jest zasilany impulsami(dokładnie ich kształtu nie podglądałem, ale przy niedokładnym wykonaniu mechanicznym elektromagnesu - np. luźne części mocujące, słychać jego pracę w postaci piszczenia/brzęczenia o częstotliwości kilkaset Hz do kilku kHz).
    Cały układ jest na tyle szybki i precyzyjny, że przedmioty wiszą w powietrzu absolutnie nieruchomo(ale np. można nimi zakręcić).
    Nie zauważyłem, aby cokolwiek zakłócało pracę tej zabawki(świeciłem nawet latarką w oba fotorezystory, i nic).
    Jeśli chodzi o zakłócenia(EM), to mogą być, ale ze strony tej zabawki(ona może przeszkadzać monitorowi, a nie na odwrót).
    Zamiast bipolarnego tranzystora można próbować użyć jakiegoś Mosfeta(N-channel), i z tego co pamiętam, jego nagrzewanie było ZNACZNIE mniejsze niż przy bipolarnym.
    Radiator dałem wielkości takiej(orientacyjnie), jak były na procesorach Pentium 2.

Niestety któregoś dnia zabawka się zepsuła.
    Wymiana wzmacniacza LM i tranzystora nie pomogła(nie mogę dojść co się stało - elektromagnes nie jest poprawnie wysterowany - dostaje za mały prąd).
    Zasilacz mam dość mocny, na toroidzie 80VA(~12V), mostek 10A, kondensatory 2x4700uF. Elektromagnes(gdy zabawka była sprawna), pobierał w "stanie ustalonym" około 4A(ale szybko się nagrzewał, bo jest nawinięty drutem aluminiowym z jakiegoś ruskiego transformatora).
    Sam elektromagnes jest OK, i jak się go podłączy bezpośrednio pod zasilanie, i przyłoży do niego coś konkretnego(duża stalowa śruba, czy ośka rowerowa), to nie można tego oderwać(taką ma siłę skurczybyk).
  • Poziom 21  
    Ja myslalem o jakiejs wersji mini (potrzebuje tylko "unosic" zdjecie moze + jakas pseudo ramka).
    Cewke wrzuce moze z jakiegos powielacza telewizyjnego (musi miec duuuzy opor zeby maly prad pobieral) albo kupie gdzies w sklepie jakas cewke i zdemontuje ferryt - cos wymysle.

A co do Twojego problemu to ja bym stawial na zwarcie w elektromagnesie. Sam powiedziales ze mocno sie grzala a czeste przelaczanie moglo powodowac minimalne tarcia przewod-przewod lub przewod-karkas...
    Sproboj z jakas inna cewka lub przewin ta...

Pozdrawiam...
  • Poziom 26  
    Kod koniec wypowiedzi napisałem, że sam elektromagnes jest nadal sprawny(zasilany bezpośrednio zachowuje się tak samo, przyciąga z taką samą siłą, jak kiedyś).

A jak robisz wersję mini, do pracy długotrwałej, to trzeba więcej wysiłku włożyć w zaprojektowanie tego(aby mogło długo działać, i nie jarać elektromagnesu - on nie może być przypadkowo wyciągnięty z czegoś).
  • Poziom 21  
    Przecierz cewka zasilana pradem 100mA i z 1000zwoi daje taki sam efekt co cewka 10zwojowa z pradem 10A.

PS a moze rdzen namagnesowal sie badz tez jest cos nie tak z zasilaniem...
    Sprawdz napiecia na zasilaniu w czasie stanu"ustalonego".

pozdrawiam