Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka dioda? Dioda do sumatora? Tuner, CD, wzmacniacz.

lucas83 04 Oct 2006 23:54 2045 12
    lucas83
    Level 12  
    hej,
    podlaczylem tuner i grajek CD za pomoca jednego sumatora miniJACK do wzmacniacza. tunera i CD uzywam na zmiane, nigdy razem, ale mam pytanie, czy musze wlozyc w sumator jakas diode ? Bo jak wlacze np. CD, to sygnal leci do wzmaka, ale takze do tunera :/
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Żadnej diody tam nie wsadzisz. Zresztą możesz dla zaspokojenia ciekawości wstawić i zobaczysz co ci z tego wyjdzie...
    Rozwiązaniem jest albo przełącznik mechaniczny albo dorobienie we wzmacniaczu przełączanych wejść na np. przekaźnikach.
    lucas83
    Level 12  
    a czy w takim razie, jezeli zrobie przelacznik w sumatorze, ktory bedzie przelaczal mase, to wystarczy ?? masa bedzie odcieta, ale sygnal Lewy/Prawy dalej bedzie "krazyl" ...
    Czy wogole to przeszkadza, ze sygnal poleci do tunera na jego wyjscia ?? Z masa lub bez ?
    Błażej
    Nie słyszałem, żeby odłączać same masy. Lepiej odłączyć sygnał, a masy mogą zostać połączone. Zajrzyj do schematów audio, tam podpatrzysz układy przełączania wejść w różnych rozwiązaniach (mechaniczne, przekaźnikowe, półprzewodnikowe).
    lucas83
    Level 12  
    hej, przeprowadzilem symulacje w Workbench, i z nije wynika, ze jednak dioda zatrzymuje sygnal !? Wiec czemu nie moge jej uzyc w sumatorze ?? Prosze o wyjasnienie problemu :P
    Błażej
    To włóż diodę i zobacz co sie będzie działo!
    Zdaje się, że przebieg akustyczny, to sygnał zmienny o niskiej amplitudzie, a dioda to element prostowniczy, którego napięcie przebicia wynosi około 0,7V. Ale podłąćż diode jak chcesz. Nic nie zepsujesz, a efekt na pewno uzyskasz.
    Ręce opadają... Zanim zaczniesz się zabierać za workbencha, to poczytaj oślą łączkę...
    lucas83
    Level 12  
    no dobra, a czy jesli bede uzywal tego sumatora bez zadnych zmian, to moge popsuc ktorys ze sprzetow ? np. jak [CD]----[wzmacniacz], to [tuner]- do ktorego tez bedzie trafiac sygnal z [CD] moze sie zepsuc ?
    Błażej
    Dioda nic ci nie zepsuje. Sygnał audio nawet nie będzie w stanie przebić złącza p - n diody. Może dostaniesz jakieś przebłyski szygnału przy mocniejszej amplitudzie.
    DIODA NIE MA ZASTOSOWANIA DO SEPARACJI SYGNAŁÓW AUDIO!!! W OGÓLE NIE NADAJE SIE DO TORU AUDIO!!!
    Jak nie wierzysz, to podłącz ją sobie w szereg i zobaczysz.
    foxik000000
    Level 29  
    Nic sie nie zepsuje, jedynie co to spadnie moc sygnału podawanego na wzmacniacz ( może go wcale nie byc ) Moga być też zniekształcenia.
    lucas83
    Level 12  
    hmm, tak patrze na te uklady i miksery audio i pytam: czy w elektronice sa jakies elementy doslownie polprzewodnikowe ? takie ktore przepuszcza mi sygnal audio w jedna strone a w druga zablokuja? Moze jakis tranzystor czy co ...
    Błażej
    Tak. Ten element to właśnie dioda. Przepuszcza w jedną stronę, a w drugą stanowi zaporę. Ale to się tyczy prądu stałego. Przebieg audio, to nieregularnie zmieniający się przebieg. Są specjalne układy, które stosuje się jako elektroniczne przełączniki dla sygnałów audio, ale wnoszą one do pracy układu szumy własne i w sprzętach lepszej klasy są zastępowane przez przekaźniki (a w tym jeszcze lepszym sprzęcie są to przekaźniki ekranowane). Możesz też zastosować układy tranzystorowe i odpowiednio je przełączać.
    lucas83
    Level 12  
    no coz, znalazlem w sieci taki schemat jak ponizej, i chyba przy nim zostane, chodz z samej ciekawosci interesuje mnie, jak to uproscic? Zeby pozbyc sie scalaka ...
    foxik000000
    Level 29  
    zrobiłem kiedys ten mulitiplexer (tak to sie nazywa). Ale on słuzy do przełaczania kanałow . Tego scalaka nie wywalisz on za wszysto odpowiada. Ja podasz mu 1 to przełacza kanał.