Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z subem własnej roboty

Wydra9 05 Paź 2006 17:31 3327 46
  • #1 05 Paź 2006 17:31
    Wydra9
    Poziom 15  

No wiec jest taki problem Br w subie ktory sam stworzyłemprzy głosniejszym basie poprostu pierdza i wydaje mi sie ze wiatr z nich jest troche za duzy a przy nizszych czestotliwosciach cewka w głosniku strzela o magnes. Ale gdy słucham ciszej bass jest całkiem spoko :) gdyby nie było tych wyzej wymienionych problemow byl bym zadowolony... help me

0 29
  • #2 05 Paź 2006 18:03
    Benio86
    Poziom 9  

Witam problem tkwi taki ze br jest zbyt malej srednicy i dlatego slychcac niepozadane furczenie lub przy ujsciu br nie sa zaokraglone i to tez ma wplyw na zalamanie powietrza przy samym wylocie tez to samo mialem.
    A co do przetwornka to ze przy niskim zejsciu wali o magnes to raczej ze ten glosnik nie nadaje sie do tego monstrum poniewaz nie jest wstanie przepompowac tyle powietrza by uzuskac niski basss po prostu ma za sabe wychylenie albo juz jest tak wycheldany :D
    Pozdrawiam

0
  • #3 05 Paź 2006 19:10
    Wydra9
    Poziom 15  

No nie wiem zrobiłem ten sub na podstawie Stx
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=400&vItemDB=itemdb
    Wszystko ma takie samo wymiary głosnik tylko własnie problem z tym BR bo nie wiem jakich sa wymiarow jak zakonczone w srodku czy moze jakies przegrodki sa zastosowane wdzieczny bym był jesli ktos widział ten sub od srodka i mogłby mi powiedziec co nie co o nim :)

Dodano po 1 [minuty]:

BR jest zaokraglone i maja srednice 2x 8cm przy wylocie a przy wlocie 7,5 cm

Dodano po 27 [minuty]:

Napęd STX GDN 27-150-4 SC
    wymiary
    35cm(wys)
    33cm (szer)
    43cm (głeb)

0
  • #4 05 Paź 2006 19:29
    marcel51
    Poziom 10  

Miałem ten sam problem.Powiększ br do przynajmniej 12cm i problem powinien minąć.

0
  • #5 05 Paź 2006 19:36
    Wydra9
    Poziom 15  

ale ja mam dwa... obydwa mam powiekszyc??

0
  • #6 06 Paź 2006 13:16
    Wydra9
    Poziom 15  

Czy na jakosc gry subwoofera ma wpływ to czym jest wyłozony w srodku??
    Czy tak pierdziec moga szczeliny ktore sa miedzy BR a scianka narazie nie chce uszczelniac bo musze najpierw go czyms okleic...

0
  • #7 09 Paź 2006 12:30
    marcel51
    Poziom 10  

Dobre wytłumienie to podstawa.Nie wolno zapomnieć o uszczelnieniu wszystkich otworów sylikonem.dźwięk będzie o 100% lepszy

0
  • #8 09 Paź 2006 20:48
    Wydra9
    Poziom 15  

A roznice zrobi jesli wyłoze go wata taka jak w kolumnach lub innych subwooferach albo pianka ktora sie ociepla np bojlery od wody ona jest stosunkowo gruba ale mozna dac dwie warstwy ( bo wiem ze w tym subie wytłumienie musi miec grubosc 5 cm)

0
  • #9 09 Paź 2006 20:57
    Polu$
    Poziom 19  

Do subów b-r generalnie nie trzeba dawac wytłumienia, co najwyzej jest wskazane wyłozenie wszystkich scianek gabką lub własnie (moim zdaniem lepiej) watą, grubosć 2-3cm. Uwazaj zeby przypadkiem tunel nie był zasłoniety wytłumieniem.

0
  • #10 10 Paź 2006 14:23
    Wydra9
    Poziom 15  

A wg was wystarczy do subwoofera o wymiarach 35(wys) 33(szer) 43(dług) BR o szer na poczatku 7,5 cm i 8 cm na koncu przy wylocie zastosowany dwa razy o długosci 15 cm głosnik w srodku to GDN 27 150 4 SC.Czy do osiagnieca lepszego bassu stosuje sie jakies przedłuzenia jakies zakrety czy co innego do BR czy taki jak ja mam wystarczy??

0
  • #11 11 Paź 2006 18:31
    Polu$
    Poziom 19  

Ja mam 2 takie głosniki i po długich rozwazaniach, testach i odsłuchach, stwierdziłem, że najlepiej grają one w obudowie zamkniętej 40l...50l, czyli "coś takiego", co ty własnie masz :D (Nie napisałeś czy to wymiary zewnętrzne, czy wewnętrzne obudowy)

0
  • #12 11 Paź 2006 18:40
    ige
    Poziom 35  

Benio86 napisał:

A co do przetwornka to ze przy niskim zejsciu wali o magnes to raczej ze ten glosnik nie nadaje sie do tego monstrum poniewaz nie jest wstanie przepompowac tyle powietrza by uzuskac niski basss

wiekszej glupoty nie slyszalem....
    Benio86 napisał:

prostu ma za sabe wychylenie
    Pozdrawiam

co ma wychylenie do udezania cewki o magnes?

co do twojego problemu
    jaka masz bude?jakie strojenie?czym to zasilasz?co do walenia o magnes to moga to byc dwie rzeczy jedna to za duza obudowa druga to za slaby wzmacniacz ktory wpada w clipng

0
  • #13 12 Paź 2006 14:55
    Wydra9
    Poziom 15  

zmacniacz raczej nie jest za słaby bo ma 2x 100 przy 8 omach te wymiary sa zewnetrzne grubosc płyty z ktorej jest wykonana to 2 cm czyli wys 32 szer31 głebokosc 42 do tgo chce zastosowac wate o grubosci 5 cm do tego wchodzi dwa br o srednicy ok 8 cm i długosci 15 cm

0
  • #14 12 Paź 2006 23:15
    ige
    Poziom 35  

co to za wzmacniacz?firma oznaczenia

0
  • #16 13 Paź 2006 13:09
    ige
    Poziom 35  

hmm ten pioneer ma z tego co pamietam ma 2x35W/8Ω i 2x60W/4Ω wiec niewiem skad wzieles 100w i to jeszcze przy 8Ω bo tyle napewno niema,wzmacniacz ten jest za salby zeby wpelni napedzic ten glosnik a pozatym powinienes miec jakis filtr jesli uzuwaz go jako naped do suba,do tego stx minimum to ok 100W/4Ω a najlepiej 150w

0
  • #17 13 Paź 2006 13:11
    wiatrrr
    Poziom 16  

Witam! Mi to sie wydaje że dwa br 8cm śr. na obudowę ok 40l to troszkę za dużo (za niskie cisnienie w obudowie).Proszę sprubować zatkać jeden wylot i sprawdzić czy nie będzie grała lepiej .[/url]

0
  • #18 13 Paź 2006 16:06
    ige
    Poziom 35  

wiatrrr napisał:
    Witam! Mi to sie wydaje że dwa br 8cm śr. na obudowę ok 40l to troszkę za dużo (za niskie cisnienie w obudowie).Proszę sprubować zatkać jeden wylot i sprawdzić czy nie będzie grała lepiej .[/url]
    heheh za niske cisnienie?heheh a co to wogle za teoria? ;)srednica br niema znaczenia jesli porty br sa odpowiednio zestrojone(dlugosc)....

0
  • #19 14 Paź 2006 12:43
    Wydra9
    Poziom 15  

niech bedzie ze ma 35 wat ale napedzam nim stx 350 watt i nie zle daje robiłem na mim dyskoteke na chali sportowej i tak nei było na maksa bo było za głosno wiec mi sie wydaje ze troche przesadziłes ze wzmacniacz takich wymiarow i taka mała moc??

0
  • #20 14 Paź 2006 17:56
    ige
    Poziom 35  

a jakiej ty mocy oczekiwales po domowym wzmacniaczu sredniej klasy przeciez to nie estrada ze potrzebne wilekie moce,moce jakie podalem sa to moce podane przez producenta a on chyba najlepiej wie pozatym ten wzmacniacz wcale niema inponujacych rozmiarow popatrz sobie na wymiary chodz by pionkow z wysokich seri sa potezne a moce juz nie ;)

0
  • #21 15 Paź 2006 21:06
    Wydra9
    Poziom 15  

No nie wiem ale gra bardzo dobrze wg mnie :) nie wiem czemu ten głosnik wpada w taki rezonans ale jak wstawiłem suba w rog pokoju to gra nie do wytrzymania spokojnie głosniej niz te duze kolumny (basowo) w koncu od tego jest ale chciałbym uzyskac bas bardziej miekszy i głebszy bo ten to taki jest walacy...

Dodano po 14 [minuty]:

czy poprawiło by jakosc wymiana 2 warstw pianki ociepleniowej ktora sie stosuje pod panelami na wate ??

0
  • #22 18 Paź 2006 14:38
    Wydra9
    Poziom 15  

Co zrobic aby bass byl głeboki a nie walacy ??

0
  • #23 18 Paź 2006 15:40
    ige
    Poziom 35  

a jakie masz strojenie i jaki litraz obudowy do tego stx?pozatym jeden tda jak na 27 to troche malo

0
  • #24 18 Paź 2006 19:54
    kamil_papa
    Poziom 13  

Mam taki sam głośnik jak kolega, tylko że w obudowie 36L Zamknięta i powiem ż edzieje mi się to samo co koledze, przy więkrzych głośnościach wydobywają się z niego dziwne dzwięki, tak jak by cewka uderzała o nabiegunnik. Miałem na początku podłączonego go do wzmacniacza na 2xTda7294 (mostek) + tranzystory na wyjściu i trafo 250W teraz mam jednego Tadka i dzieje mi się to samo.

0
  • #25 18 Paź 2006 22:32
    ige
    Poziom 35  

tak jak juz pisalem ten stx juz tak ma ze lubi sobie stuknac jak zreszta wiel stx ma tak wade ja widac stx niejest taki wspanialy jak wszyscu mowia ;)

0
  • #26 19 Paź 2006 10:52
    Wydra9
    Poziom 15  

mi puka tylko przy czestotliwosciach ok 25Hz lub nizej (tzn kiedy głosnik sie trzesie a nic nie słychac tak to nie wali wcale gra dobrze i głosno spokojnie słychac dobry bass na drugiej stronie ulicy :) :P wym Wys35 szer 33 dług 43 (uwzględniłem juz szerokosc scianek) nie stety nie wiem jak sie przelicza na litry...

0
  • #27 19 Paź 2006 12:52
    ige
    Poziom 35  

jesli dajesz na makasa wzmacniacz i zapodajesz 25hz to sie niedziw przy tej czestotliowsci glosnik osiaga bardzo duze wychylenia a w przypadku stx grozi to wlasnie waleniem o nadbiegunnik,obudowa z tego co mowisz ma ok 50l

0
  • #28 19 Paź 2006 16:40
    Wydra9
    Poziom 15  

a poprawi jakosc jak dam jakis fitr?? narazie gra na jakiejs cewce wyjetej ze starego głosnika...

0
  • #29 20 Paź 2006 14:58
    wiezlak
    Poziom 35  

Przyczyną walenia cewki o nadbiegunnik w Twoim subwooferze najprawdopodobniej jest zbyt wysokie strojenie bass reflex - podaj, długości tuneli, to da się wyliczyć na ile Hz jest zestrojona obudowa.
    Jeśli będzie np. na 50Hz, to znaczy, że głośnik osiąga najmniejsze wychylenia właśnie przy tej częstotliwości (jednocześnie najmocniej pracują tunele), ale poniżej nich będzie zachowywał się prawie jak bez obudowy - czyli mocno się wychylał i praktycznie nie grał.
    Dla tego głośnika optymalne strojenie to okolice 35Hz.
    Spróbuj zrobić tak, jak sugerował kolega wiatrrr - zatkaj jeden tunel (to obniży strojenie) i zobacz, czy głośnik nadal będzie uderzał cewką przy niskich dźwiękach (z pewnością będzie głośniej świstał ten 1 otwarty tunel, ale próba pokaże, czy problem tkwi w zbyt wysokim strojeniu).

Problem z hałasem z tuneli może być spowodowany zarówno tym, że strojeniej jest zbyt wysokie (i głośnik na niskich częstotliwościach zbyt mocno się wychyla), jak i tym, że tylko 1 strona tunelu jest wyprofilowana.

0
  • #30 20 Paź 2006 15:33
    Wydra9
    Poziom 15  

obydwa maja po 15 cm długosci grubosc ich to 8 cm i na koncu sa zaokraglone

0