Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak działa silnik od wycieraczek??

szymonek 05 Paź 2006 18:26 6310 1
 • #1 05 Paź 2006 18:26
  szymonek
  Poziom 9  

  dostałem prace domową aby wytłumaczyć zasade działania wycieraczki samochodowej dlaczego sie zatrzymuje, zmienia predkość i zmienia kierunki. tak mniej wiecej no to wiem z własnych doświadczeń ale jak to napisać prosze o pomoc

 • #2 05 Paź 2006 18:45
  Błażej
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Tam jest zwykły silnik elektryczny ze stałymi magnesami. To jest napęd. Napędza on przekładnię ślimakową, która redukuje obroty, a równocześnie siłę na osi. Na osi zamontowana jest krótka dźwignia, która wykonuje ruch obrotowy i łączy się z długą dźwignią, która to już wykonuje ruch posuwisto zwrotny. Zasada taka sama jak w korbowodzie w silniku spalinowym. Tylko to nie tłok napędza wał, a wał (wyjście z przekładni ślimakowej) napędza tłok (wycieraczkę).
  To zasada mechaniczna.
  Elektrycznie w mechanizmie jest zrobiony ciekawy myk. Zasilanie idzie przez przełącznik, gdzie masz na wejściu dwa styki: jeden podłączony do stałego zasilania, a drugi do zasilania, które włączasz przełącznikiem pod kierownicą. I teraz załączasz prąd wyłącznikiem, mechanizm robi obrót o pewien kąt i przełącza się na podtrzymanie na zasilanie stałe. Dlatego też wycieraczki wykonają pełny ruch mimo ich wyłączenia pod kierownicą. Dodatkowo wyłącznik pod kierownicą w momencie wyłączenia zwiera styk z masą i tam gdzie silnik był zasilany do pobudzenia pojawia sie masa. I kiedy silnik przechodzi przez punkt wyjściowy i z powrotem zwiera z pierwszym stykiem, to jest na nim masa i wyjścia silnika zostają zwarte. Indukuje sie wtedy w nim SEM przeciwne do biegunowości magnesów i silnik jest dodatkowo wyhamowywany.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME