Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumienki na teslach by elektronik_lol warto zobaczyć :)

elektronik_lol 05 Paź 2006 18:56 4734 15
  • Witam

Jest to moja pierwsza konstrukcja wystawiona w DIY!
    Gabaryty kolumn ściagnąłem od kolegi Łukasza bardzo mi sie spodobały jego koumienki i postanowilem zbudowac takie same. Kolumienki mniały mieć wyfrezowania pod głośniki i takie jakby zaokrąglenia na basowych ale nie wyszło mi to i postanowiłem zbudowac po prostu prostopadłośnian bez zadnych bajerów. W najbliższym czasie pojde do stolaża i zrobi mi wyfrezowania pod głosniki i te zaokrąglenia, gdyż własnoręcznie frezarką reczną nie da sie wyfrezowac idealnie! Zabrakło funduszy na terminale i zwrotnice ale to z czasem. narazie podłączyłem pod starą zwrotke samochodowa :((

Teraz przetworniki
    Jak wcześniej pisałem przetworniki takie same jak w konstrukcji kolegi łukasza :
    4xARN226-07/4
    2xARV104-04/8,
    2xARP150-00/8

OBUDOWA :
    Wykonana z plyty wiurowej 18 mm poskręcana wkretami 55 mm do drewna łączenia płyt to sylikon osadzałem to wszystko na sylikonie gdyż jakoś nie mam zaufania do wikolu obudowa jest od srodka sylikonowana. Odbudowa jest wyszpachlowana i oklejona okleina drewno podobna.

ODSŁUCH
    Hmm tutaj jest mały problem bo nie mam jeszcze zwrotnic jakie powinny być ale powiem tak miałem wzmacniacz unitra nie pamietam modelu mniał 4x 40 wat pozniej mniałem akai od kumpla te 2 wzmacniacze mniały kopa ale za słabego... mniały tylko dobry bas i nic wiecej kopa mniały ale nie takeigo mocnego. Terea kupiłem wzmacniacz YAMAHA AX 500 o tym moge więcej powiedzieć. No to tak zacznijmy od basu bas jest słaby moge powiedzieć najwięcej słychać wysokie , ale nie myślcie że jak ja pisze że słaby to tak jest niee bas jest dobry jak dam na połowe to wszystko w domu lata szafki sie otwieraja wogóle "flaki wyrywa" Ale w porównaniu do tamtych wzmacniaczy to bas jest słaby ale głośny i robi efekt od 1/4 skali potencjometru na wzmacniaczu.

Nie zapomnijcie że zwrotnica jest nie taka jak powinna być.
    Teraz kolejna sprawa czy gra to czystko czy nie już mówie gra to bardzo czysto mam porównanie z kinem domowym samsunga za połtora tys.
    W stosunku głośność/jakość wygrywa moj sprzet kino jest 5.1 bas jest wiekszy ale podejżewam suba do mojego sprzetu dorzucam i wypasik na maxa.

Kolumna jeszcze czeka na zwrotnice BR i terminale w kolumnie są z miedzi beztlenowej tylko kable z zwrotki do wzmacniacza mam stary bo nie chcem ciąć i sztukować pozniej tego kabla z miedzi beztlenowej.

Kosztorys
    tutaj będzie tego sporo:

Przetworniki-173zł: 4xARN226-07/4
    Przetworniki-151zł:2xARV104-04/8, 2xARP150-00/8
    Płyty wiurowe pociete na wymiar 155 zł
    Wkrety około 600 szt / 25 zł (na wage)
    kable 20m- 45 zł
    okleina około 80-90zł (12 zł/m bierzacy)
    2 sylikony szklarskie - chyba 20 zł
    2 szpachle samochodowe "finisz" 2x 12,5zł
    reszta pierdołek potrzebnych do wykonania około 50 zł

Łącznie około 700 zł za 2 sztuki

do tego kupiłem wzmacniacz YAMAHA AX 500 za 330 zł.

Proszę o wasze oceny
    Pozdrawiam

Teraz czas na fotki ogladajcie:)narazie tyle zdjeć bo sie net coś wali... dorzuce poźniej wiecej zdjeć

Fajne!
  • #2 05 Paź 2006 21:46
    wow
    Poziom 27  

No no postarałeś się. Troche drogo wyszło ale efekt fajny. No czekać na zwrotnice tylko.. Kiedy planujesz ukończyć??

• #3 05 Paź 2006 21:52
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witam ponownie. Hmm kiedy to ukończe to sam nie wiem jak bede mniał pieniądze to kupie zwrotnice narazie cienko z nią. Zapodaje jeszcze kilka fotek.

• #4 05 Paź 2006 22:03
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
  • #5 05 Paź 2006 22:05
    Gibon007er
    Poziom 22  

jakos troszke niestarannie okleina wygalda..

ustawienie glosnikow tez takie niewymiarowe..
    czemu te niskotonowe sa w takkim odstepie od gornych glosniczkow ?

ale kolejne konstrukcje beda napewno lepsze !

mozesz powiedziec ile dales za ta frezarke :?:

• #6 05 Paź 2006 22:10
    Stanley121
    Poziom 16  

Jak na pierwszą poważniejszą konstrukcję to całkiem, całkiem :)

Jednak nie uniknąłeś paru błędów jak np:
    - za duży odstęp pomiędzy głośnikami-
    - nie dokładnie oklejona obudowa

Ważne żebyś był zadowolony...

• #7 05 Paź 2006 22:22
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witajcie ;]
    Co do odległości głośnikow to najpierw zrobiłem jeden przód i zobaczyłem jak to będzie wyglądać wymiary były jednakowe i nie podobało mi sie to ponieważ za duża odległość była do dołu obudowy. dlatego zrobilem odstep żeby zająć troche wolnego miejsca wierzcie mi teraz jest o wiele lepiej niż było.
    A co do oklejania to dałem ciała bo mogłem za ta cene zakupić fornir ale myślałem że okleina będzie tańszsza najpierw kupiłem na jedna kolumne okleine a pozniej na druga i wiecie poźniej patrze na allegro a tam fornir. No ale trudno. szlifowałem szlifowałem szpachlowałem szlifowałem i tak nic zawsze będzie widać jakiś beznadziejny maluteńki zadziork będzie i już lipa. Sie wnerwilem za bardzo i oklejałem jak idzie.Wyszło nawet nawet jestem zadowolony
    Codo tej frezarki to widziałem w briko marsche za 120 albo za 130 zl. Ja ją zakupiłem za 50 zł nowom od znajomego z kartonem papierami no nowka normalnie....;]
    Pozdrawiam i czekam na wasze opinie negatywne jak i pozytywne...

• #8 05 Paź 2006 22:28
    Stanley121
    Poziom 16  

no to nic jak wziąść się tylko za fornirową przeróbkę i bedzie wygłądało o niebo lepiej z dobrze nałożonym fornirem.

Plus jeszcze te prawdziwe zwrotnice da wspaniały efekt :D

Miałem okazje słuchać takiego czegoś. I co tu wiele mówić pieknie gra taki zestaw.

• #9 06 Paź 2006 00:57
    marek1024
    Poziom 16  

Hmm. zagrać to moze i ładnie zagra, za to 6/6 ale wykonanie to już 3/6. Dla takich speakersów należą się porządne skrzynki, nie żebym był złośliwy, ale wykonanie pozostawia dużo do życzenia, po pierwsze przenia scianka słabo oklejona. Nie odoba mi się także rozstaw głośników.

• #10 06 Paź 2006 05:31
    oleczek1988
    Poziom 21  

Jak dla mnie to nie jest az tak ladne. Widac ze nie postrales sie jesli chodzi o nalozenie okleiny. Widac duze niedociagniecia. Ale jak zrobisz to tak bedziesz mial. Kolumna nie stoji na zadnych podstawkach :|

jak dla mnie to surowe 3 na 10

• #11 06 Paź 2006 07:49
    marniu
    Poziom 25  

na jednym ze zdjęc widac obie kolumny , wydaje mi się ze jedna z nich jest nizsza ....

chyba że to złudzenie ?

• #12 06 Paź 2006 12:03
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witajcie panowie.
    Odpowiadam po koleji
    marniu to chyba złudzenie zobacz na 1 zdjęcie to ze mna. sa równe. może wtedy ona na czymś stała.

oleczek1988 tak kolumna narazie nie stoji na żadnych podstawkach ponieważ brak kasy.

marek1024 owszem przyznam że ta okleina nie jest położona bardzo dokladnie ale jak na pierwsza konstrukcje to chyba może być z czasem okleje to fornirem ale mowie "z czasem.

• #14 29 Paź 2006 13:28
    Guarnieri
    Poziom 1  

nie ma się do czego przyczepić,bo jeśli są jakieś wady to na pewno je usuniesz.Nierówności wygładzisz,zmienisz głośniki,na Wolumenie kupisz w budce dobrą zwrotnicę...Zrobienie dobrych kolumn to kwestia nie dni czy tygodni,ale często lat.Nie zgub tych zdjęć:kiedy NAPRAWDĘ będziesz zadowolony z własnych kolumn nie będziesz już tak pięknie, młodo i sympatycznie wyglądać.Jeśli nie dojdziesz któregoś dnia do wniosku że zmieniasz zainteresowania,to-kiedy usiądziesz słuchać swoich głośników to już pewnie i tak nie będziesz ich słyszał.Ze starości. Pozdrawiam Cię i życzę powodzenia.Pamiętaj:nie ma ideałów.

• #15 30 Paź 2006 01:12
    marek1024
    Poziom 16  

No fakt faktem że akustyka i diy wciąga jak narkotyk ehhh. Ale z jednej strony w przeciwieństwie do używek z tego można być dumnym, i jednocześnie zdołowanym finansowo :), bo niestety to drogie hobby. Co jak co. ja swoją przygodę z akustyką chyba będe kończył po pierwsze to hobby mnie rójnuje finansowo po drugie brzmienie moich wypocin mi odpowiada i nawet nie chce słyszeć innych zestawów, po trzecie mieszkam w bloku i po co mi super efektywności i gabaryty kolumn jak po prostu będą one nie praktyczne. LUDZIE i młodzi konstruktorzy pamiętajcie kolumny trzeba robić racjonalnie i ekonomicznie, nie budujcie ogromnych frontów po 4 arn 226 07 jeżeli i tak nie pokażą tego co potrafią bo..... WASZE MIESZKANIE jest za małe :P. A przy okazji stracicie słuch.

ps. do elektronik lol. mam pytanie młody elektroniku, ile metrów kw ma twoje mieszkanie.?

• #16 30 Paź 2006 22:45
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witajcie po długiej przerwie. Mieszkanie ma około 120 metrów oczywiście góra i dół. a mój pokój nie wiem może z 12. Co do słuchu to ja przyznam szczerze jak dam na pół volume to charczy mi prawe ucho. poważnie! przyznam również że to hobby nie jest tanim hobby. Ale żeby zrobić coś porzadnego trzeba też zapłacić, nic nie ma za darmo :)
    Jeżeli macie jakieś pytania piszcie.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME