Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praktyczna budowa układu cyfrowego - BARDZO mi zalezy:)

mMm115 10 Lip 2003 16:18 4178 14
  • #1 10 Lip 2003 16:18
    mMm115
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    To moj pierwszy post - postanowilem zasiegnac jezyka u zywych ludzi siedzacych w temacie, bo kilkudniowe poszukiwania w internecie tylko utwierdzily mnie w przekonaniu, ze sam, bez pomocy, niczego sie nie naucze.

Jestem studentem informatyki i podczas wakacji chcialem stworzyc cos w oparciu o jeden z przedmiotow, jakich sie ucze. Moj plan jest nastepujacy:
    chce zbudowac urzadzenie, ktore bedzie zliczac impulsy na wejsciu, i wyswietlac na wyswietlaczu liczbe proporconalna do zliczonych impulsow. Wspomniana proporcjonalnosc jest wazna, bo chce zeby zliczone impulsy byly pomnozone przez jakas liczbe (wprowadzona stala). Dla przykladu, jesli stala wynosi 3, to przy 5ciu zliczonych impulsach na wyswietlaczu powinno sie pojawic 15...
    Schemat blokowy widze nastepujaco: sygnal --> licznik --> mnozenie binarne zliczonej wartosci i wartosci stalej --> konwersja kodu naturalnego binarnego na BCD --> konwersja BCD na 7mio segmentowy --> wyswietlacz.
    Czy w tym schemacie sa zbedne elementy?

Uklad nie wydaje sie trudny, dopoki projektuje go na kartce i zakladam, ze uda mi sie znalezc uklad mnozacy liczby binarne oraz uklad konwertujacy naturalny binarny na BCD (z poszukiwan w necie wynika, o ile dobrze pamietam, ze "TO" ma numerek 74185 w serii TTL).

Dla jasnosci dodam, ze do zadania podszedlem chyba zbyt ambitnie, poniewaz nie znosze elektroniki bo sie na niej nie znam, a cyfrowke znam calkiem niezle, ale tylko od strony kartki i olowka... na swoja obrone moge dodac, ze calkiem niezle lutuje:D

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi, ktore moga mnie naprowadzic na wlasciwy tor ralizacji projektu i nauki elektroniki cyfrowej od strony praktycznej!

0 14
  • #3 10 Lip 2003 18:28
    mMm115
    Poziom 10  

Dzieki!
    Wlasnie sciagam pliki... zaraz bede czytal.
    Niepokoi mnie tylko, ze nazwales moj projekt BARDZO CIEKAWYM (bo jak na moj poziom wiedzy, to wsyzstko co ciekawe bedzie trudne...). Biore sie do roboty...

0
  • #4 10 Lip 2003 18:43
    elektryk
    Poziom 42  

Nie jestem przekonany do tego mnożenia, a nie prościej zrobić licznik zliczający z dekoderem do LED a na wejście podawać impulsy z drugiego licznika który po każdym wyzwolenia (impulsem wejściowy) wyśle np 3 albo 5 impulsów?

0
  • #5 11 Lip 2003 16:22
    mMm115
    Poziom 10  

Chce to zrobic tak, zeby mnoznik dalo sie ustawiac w pewien sposob. Przy uzyciu modulu mnozacego moge to dosc prosto ustawiac jakimis zworkami na plytce drukowanej.
    Jesli mam zastosowac dodatkowy licznik, to wtedy za kazdym razem chcac dokonac zmian musze przekonstruowac licznik.
    Myslalem juz wczesniej o kilku sprzezonych w ten sposob licznikach, ale to moje mnozenie przez "3" bylo tylko przykladowe... w praktyce chce zeby to bylo mnozenie z zakresu powiedzmy od "razy 100" do "razy 10 000", to mnozenie ma byc czyms w rodzaju kalibracji calego urzadzenia...

Oczywiscie wszystko co napisalem podpowiedziala mi moja ograniczona wiedza - chetnie wiedze poszerze w razie czego:)

0
  • #6 11 Lip 2003 16:35
    elektryk
    Poziom 42  

mMm115 napisał:
    Jesli mam zastosowac dodatkowy licznik, to wtedy za kazdym razem chcac dokonac zmian musze przekonstruowac licznik.
    Licznik też można skonfigurować zworkami (na zworkach trzeba ustalić liczbe impulsów po ilu ma przestać)
    Nie wiem czy uda Ci się znaleźć układy mnożące o tak szerokim wejściu równoległym (65535 to 16bit, 16384 to 14bit). Chyba lepiej cały układ zrobić na procesorze, wtedy procesor, wyświetlacz LCD i kilka przycisków wystarczy.

0
  • #7 11 Lip 2003 19:12
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Do tego problemu podszedłbym troszeczkę inaczej. Jeśli urządzenie ma być kalibratorem, to wyświetlony wynik musi mieć niepewność jednostki ostatniego miejsca. Proponowałbym następujące rozwiązanie. Impulsy generatora wzorcowego zliczane są na dekadach (BCD) i i dalej podane na BCD/ 7 segmentów. Twój impuls wejściowy jest tylko sterującym dla generatora bramki (przerzutnik monostabilny). Mnożenie zastępujesz zwielokrotnieniem czasu otwarcia bramki np. 1,2,3...9 sekund. Oczywiście te sekundy to tylko przykład i mogą to być mili lub mikrosekundy. Mnożenie razy 10 uzyskasz zmianą o dekadę częstotliwości generatora wzorcowego.

Pzdr.

0
  • #8 11 Lip 2003 19:23
    Nemo
    Poziom 31  

Popieram wypowiedź elektryka. Wykonanie układu na czymkolwiek np. AT89C2051 będzie prostsze i szybsze. Ostatecznie jeśli chodzi o układy mnożące, to być może da się je połączyć kaskadowo. Wtedy można zrobić i układ 1000 bitowy, tyle że będzie zajmował dużo miejsca. Mam jeszcze pytanie: z jaką prędkością przychodzą impulsy? No i prościej zamiast LED zrobić wyświetlacz LCD (oczywiście w wariancie z mikrosterownikiem).
    Pozdrawiam.

0
  • #9 11 Lip 2003 20:11
    mMm115
    Poziom 10  

Zaczynam sie troche gubic...
    W ogole to bardzo sie ciesze, ze problem da sie rozwiazac na wiele roznych sposobow - tylko ja potrzebuje jeszcze wiele wlasnego wkladu naukowego... zeby zrozumiec co do mnie piszecie:)
    Ale notuje i rozwazam... tego badzcie pewni.

A teraz cos o procesorach i "czymkolwiek np. AT89C2051".
    Tak sobie poczatkowo myslalem, ze fajnie jakby cale dzialanie tego ukladu dalo sie zaprogramowac w jednej malej kostce - zwlaszcza ze na programowaniu znam sie o niebo lepiej niz na kabelkach i diodach:)
    Tylko, prosze, wyjasnijcie mi... na czym polega programowanie takiego procesora? A moze on juz ma w sobie odpowiednie funkcje? Gdzie szukac objasnien do dzialania procesora o odpowiednim numerze? Moze jesli zdobede te wiedze, to wszystko sie nagle uprosci? Oby:)

Nemo: tak sobie mysle, ze gorna granica impulsow wejsciowych to 300 na sekunde. To duzo, czy malo? Wiem ze dla zwyklego licznika na przerzutnikach przetworzenie takiej ilosci informacji to zaden wyczyn... ale nie wiem jak to sie przeklada na przetwarzanie w bardziej skomplikowanym urzadzeniu, ktore powinno odswiezac ostateczny wynik od trzech do pieciu razy na sekunde...(to wsyzstko zalozenia wstepne...)

Pozdrawiam

0
  • #10 11 Lip 2003 20:21
    mMm115
    Poziom 10  

A skoro rozmowa nabiera rozpedu, to chyba jestem Wam winien bardziej szczegolowy opis urzadzenia, ktore chce stworzyc. W sumie mogloby to miec wiele zastosowan, wiec moge tutaj troche poteoretyzowac:
    Dajmy na to, ze po drodze jada ciezarowki, wiozace na naczepie... 10 samochodow osobowych.
    Uklad ma wykazac ile samochodow osobowych na naczepach przejezdza te droge w ciagu jednej minuty.
    Impulsem wyzwalajacym jest kazda ciezarowka przejezdzajaca obok czujnika. Czujnik zlicza impulsy (ciezarowki, ktore przejechaly) w ciagu minuty.... i teraz trzeba to pomnozyc przez 10 samochodow osobowych na kazdej ciezarowce, co powinno dac ostateczny wynik pokazany na wyswietlaczu 7seg.
    Mowiac o kalibracji mialem na mysli przystosowanie ukladu do ciezarowek przewozacych np. 13 samochodow osobowych za jednym razem... wybaczcie, jesli to kogos wprowadzilo w blad.
    Ogolny zamysl jest wlasnie taki jak przedstawilem powyzej, chociaz mysle, ze da sie znalezc mniej infantylne zastosowania dla gotowego ustrojstwa:)

Pozdrawiam

0
  • #11 11 Lip 2003 21:06
    Nemo
    Poziom 31  

Oki. Teraz to w miarę zrozumiałe. Co do mikrokotrolera, to podałem AT89C2051 jako przykład. Jeśli znasz się na programowaniu, a jednocześnie nie chcesz bawić się w robienie programatora to lepszy byłby AT90S2313. Programator do niego to 4 rezystory i wtyczka DB25 (taka od portu równoległego). Sterowane (programowane) to byłoby programem Yaap. Do tego kompilator - najlepiej C i wszystko gra.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 11 Lip 2003 21:45
    elektryk
    Poziom 42  

mMm115 napisał:
    Tak sobie poczatkowo myslalem, ze fajnie jakby cale dzialanie tego ukladu dalo sie zaprogramowac w jednej malej kostce - zwlaszcza ze na programowaniu znam sie o niebo lepiej niz na kabelkach i diodach:)
    Albo układ PIC16F628, "czarna skrzynka" 18pin z czego można wykorzystać 16 dowolnie (no cóż 2 są potrzebne do zasilania)
    A może byś spróbował jakoś umieścić to w układzie programowalnym PGA, opis np w VHDL albo Verilogu też byłby prosty. Wtedy można wziąć kość np 100 nóżek i wpakować cały układ do jednej kości.

0
  • #13 13 Lip 2003 00:03
    Nemo
    Poziom 31  

Około 300 impulsów na sekundę to niedużo dla mikrosterownika. Nie byłoby większego problemu z obsługą.
    :arrow: elektryk: Zastanawiam się, po co bawić się z PGA, jeśli można to zrobić prościej. Poza tym przylutowanie 18 czy 20 nóżek jest o niebo prostsze niż zabawa ze 100 i to na dodatek SMD.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 21 Lip 2003 18:38
    AB
    Poziom 17  

Mam ciekawszą propozycję takiego licznika.
    do budowy wykorzystałem scalak od kalkulatora i prosta klawiature numeryczną. Wprowadzam stałą z klawiatury wciskam "+" a pod znak "=" podłączone sa styki impulsatora i licznik zasuwa ze stałą jaką sobie ustawiłem. Proste urządzonko można wykorzystac do nawijarki cewek, jako licznik rowerowy itp.

0
  • #15 22 Lip 2003 09:03
    adderek
    Poziom 12  

Ja tak ni z gruchy, ni z pietruchy, ale chciałem powiedzieć, że też jestem początkującym i też sobie na wakacje postawiłem zadanie (ale chyba nawet bardzies skomplikowane).
    Studiuję fizykę (ale chciałem iśc na informatykę - i niewiele brakowało a bym złożył papiery gdzie indziej - poszedłem na fizykę z tego powodu, że słyszałem o tym kierunku dużo dobrego i .... wszystkie zajęcia mam tuż koło dumu 8) ). Interesuję się m.in. programowaniem w assemblerze na x86.
    Miałem zajęcia z techniki cyfrowej, gdzie poznałem też takie bajerki jak mpx,dmpx,bramki, liczniki a nawet sterowniki przemysłowe i układ GAL16v8 :)
    Postawiłem przed sobą następujące zadania:
    1. Skonstruować pokrywę na akwarium (do konstrukcji użyłem płyt PCV, nitów i kleju do PCV). [już mam]
    2. Umieścić tam świetlówkę (bez startera itp. - wykorzystałem układ z żarówki energooszczędnej). [już mam]
    3. Wrzucić tam mikroprocesor sterujący pracą świetlówki, napowietrzania, grzałki oraz dwóch wentylatorków zamontowanych w obudowie i trzeciego na monitorku komputera, który też się grzeje. [jeszcze nie wiem jak to zrobić]
    4. Wszystko ma być połączone z czujnikami (czujnik pH, czujniki temperatury w akwarium, w całym domu, w komputerku, na klatce, czujnik oświetlenia na zawnątrz domu) i komunikować się z nimi najlepiej poprzez interfejs 1-wire (jeśli takie czujniki oczywiście dostanę i jeśli starczy mi na to jeszcze kasy) [nie wiem gdzie mogę dostać chociażby najważniejszy dla mnie czujnik pH, nie wiem czy wszystkie czujniki będą działać na 1-wire, itd.]
    5. Mikroprocesor ma być podłączony do własnego zasilacza i do kompa, który jest włączony 24h/dobę. Aktualny stan czujników ma być wyświetlany w HTMLu na stronie internetowej, oraz ma być raz dziennie wysyłany SMS'em na moją komórkę. [na razie mam tylko komp, nie mam nic poza nim, a tym bardziej stosownego oprogramowania. nie wiem jeszcze nawet jak obsługiwać 1-wire z poziomu komputera/mikroprocesora]
    6. W przyszłości może bym dodał jakiś alarm w chacie do tego albo obsługę wentylatorka w pokoju, albo sterowanie ekspresem do kawy, albo elektryczną szczoteczkę do zębów, albo... ;)

Tak więc nie jesteś jedynym który sobie postawił olbrzymie zadanie na wakacje :)

pozdrawiam
    Adderek
    GG# 1299742

0
  Szukaj w 5mln produktów