Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki będzie najlepszy zamiennik do mrf 477?

michał.stachu 05 Oct 2006 21:35 16282 42
    michał.stachu
    Level 2  
    witam
    mam problem z mrf 477 - wiadomo prawdopodobieństwo kupna w polsce zerowe więc mam pytanie:
    jaki najlepszy zamiennik(słyszałem różne opinie):?:.radio jest wizualnie w idealnym stanie ale jakiś "osiołek" wymontował z niego końcówki,odbiornik też nie bardzo chodzi reszta bez zażutu
    z góry dziękuję
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W jakim radiu?
    Proponuję poczytać to forum, temat co miesiąc się powtarza ;)
    Michał
    tatronic
    Level 24  
    Spojrz tutaj www.tatronic.elektroda.eu . Osobiscie wstawialem rozne tranzystory zamisat MRF477 a mianowicie 2SC1969 , 2SC2312 , MRF455,ECG470 , 2N2290 itd.Obecnie pracuje nad zaadaptowaniem pewnego tranzystora(bardzo niska cena tego tranzystora) zamiast MRF477.Sa juz udane proby gdzie moc ok 20AM i 40SSB a cena modifikacji to jakies 20$(wliczajac nowy tranzystor).Pozdrawiam Arek
    michał.stachu
    Level 2  
    wiem że temat się powtarza,ale propozycje sa różne i każdy twierdzi że jego pomysł jest prawie najlepszy.

a co do mocy to wystarczy mi np. 10W nie muszę mieć zaraz cudów
    SP5IT
    Pytałem
    SP5IT wrote:
    W jakim radiu
    W jacksonie da się zamienić, w Lincolnie już tak to nie działa.
    Michał
    tatronic
    Level 24  
    Dokladnie w jakim radiu.Bo wrf wystepuje w kilku : JAckson , Lincoln , HR2500,HR2600 , Eperor 5010,Shogun , Radio shack HTX-100 itd.Pozdrawiam Arek
    michał.stachu
    Level 2  
    brk mi tej końcówki w lincolnie
    a może jakiś dopałek "rozmontować"?
    mam ich kilka ale nie używam bo to nie o moc chodzi
    SP5IT
    Jak masz w którejś MRF455 albo 497 to się da je włożyć. Jak to zrobić jest na mods.dk, na stronie rogerbirda i w wielu inych miejscach w internecie.
    Michał
    tatronic
    Level 24  
    Nie tylko MRF455 i 497 dobrze sie tam sprawuja.Pozatym niewydaje mi sie ze na realia polskie MRF455 i 497(drozszy od 477) sa tranzystorami tanimi.Tak jak pisalem wczesniej trwaja prace nad zastapieniem MRF477 nowym tranzystorem(proby udane).Wiecej na www.tatronic.elektroda.eu.Pozdrawiam Arek
    h1000
    Level 14  
    Wstaw 2sc1969, zamiast c117 wstaw 2.2nf i masz gotowe ponad 20 wat w ssb.
    vy73
    Level 14  
    W lincolnie ja wstawiam 2sc a zamiast kondziłka 390p wstawiam 4.7nF
    tatronic
    Level 24  
    h1000 wrote:
    Wstaw 2sc1969, zamiast c117 wstaw 2.2nf i masz gotowe ponad 20 wat w ssb.

Od kiedy pojedynczy 2SC1969 ma ponad 20W ?Owszem mozna wstawic 2SC1969 lub lepiej 2SC2312 ale wtedy bedziesz mial ok 7W Am i ok14 SSB.Mozesz rowniez przerobic i wstawic tam 2x2SC1969 (tak jak to jest w wielu radiach alan87 itd) i wtedy bedziesz mial ok 10W Am i ok21 SSB.Mozna rowniez wstawic tam tranzytosy mosfet takie jak IRF520 lun ERF2030(niezle to chodzi ale wymaga dosyc sporych modyfikacji - ale za to cena 3$ za sztuke powala na nogi).Pozdrawiam Arek
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć .

Znalezione gdzieś w sieci :

Kliknij by powiększyć

Niestety, nie mogę zlokalizować strony, z której pochodzi to zdjęcie :( .
    zwirek1
    Level 30  
    witam
    nikt nic nie pisze o półprzewodnikach naszych wschodnich sąsiadów może
    oni mają coś dobrego zamiast mrf477 ???????...
    oczywiście w promocyjnej cenie :) no i pewniaki nie jakieś malowanki
    pzdr :D
    tatronic
    Level 24  
    c2h5oh wrote:
    Cześć .

Znalezione gdzieś w sieci :

Kliknij by powiększyć

Niestety, nie mogę zlokalizować strony, z której pochodzi to zdjęcie :( .

Czesc to standartowa modyfikacja polegajaca na zastosowaniu mrf455.Jest duzo opisow w sieci na ten temat.Mozna rowniez tam z powodzeniem wstawic mrf497,mrf264,ecg470 itd.Mozna rowniez smialo zaadoptowac tam tranzystory mosfet z rodziny ERF2030 czy IRF510.Pozdrawiam Arek
    mpx-fm
    Level 19  
    z radzieckicch to jedynie bipolarny KT967A sie nadaje ,
    no i fet KP904A- ale ten potrzebuje conajmniej ze 24V, a najlepiej 28-35V (sprawdzilem doświadczalnie! -moc duzo wyzsza niz z MRF, modulacja rowniez lepsza)
    Sady
    Dla mnie wygląda na "kolejny" - choć, by się prawdy dowiedzieć do końca to - wstawić i sprawdzić.
    zwirek1
    Level 30  
    witam
    za te pieniądze powinien dorzucić wykresy z charakterografu i wszystko było by jasne
    pzdr
    serwis
    Level 37  
    W/g mnie to za ładny napis jak na oryginał :D.
    I pewnie jak byś "pociągnął" palcem, to napisu by już nie było.

Zreszta już widać na zdjęciach ponizej, że napisy ledwie się trzymaja kupy, a na dodatek jeszcze krzywo wystemplowane. :D

I jeszcze jedna uwaga; nie spotkalem nigdzie na oryginalnych wyrobach Motoroli malowanego znaczka- przeważnie jest to mikrodruk laserowy.

A co do ceny- to faceta chyba porąbalo :D
    hbs1
    Level 10  
    Ja mam w jednym swoim lincolnie wstawiony zamiast końcówki rosyjski KT931 ma małe wzmocnienie ale za to jest mocny i nie do ubicia 12 nawet do 15 W SSB a koszt jego jest bardzo rzędu 20 zł. Nie trzeba nic modernizować,tylko go umocować sprytnie na tylnej ściance (radiator) i podłączenia poprowadzić najlepiej srebrzanką.
    mpx-fm
    Level 19  
    za 20 zeta tomoze kupisz na wolumenie , ale nie na allegro , na allegrotozwykle sa po 60
    ale jedyne z radzieckich ktore idealnie chodza w Lincolnie to KT967A(przeznaczony do zasilania z 12Volt)
    i KP 904 (Mosfet na wyzsze napiecia , w Lincolnie dziala bardzzo dobrze , (ale wymaga conajmnieej ze 24 Volt , a najlepiej ze 28-30, no i zasilic bramke, napiecia na bramce nie podam -trzeba dobrac indywidualni, z powodu rozbieznosci w parametrach)
    a wogule modulator AM w lincolnie jest zle zaprojektowany, najlepiej go calkiem przezrobic - wykorzystujac jakis wzmacniacz mocy m.cz audio - z jego wyjscia zasilanie koncowek mocy-oczywiscie pomijajac kondensator separujacy, i godzac sie na nizsza moc , jako ze napiecie wyjsciowe z wzamcniaczy audio oscyluje wokol poloowy napiecia zasilania, no chyba zeby dorobic przetwornice zasialjaca wspomniany wzmacniacz mocy m.cz napieciem 24volt lub wiecej!!!
    sq6ade
    Level 40  
    mpx-fm wrote:

...a wogule modulator AM w lincolnie jest zle zaprojektowany..

Możesz rozwinąć ten temat? Co tam jest źle zrobione?
    velsper
    Level 29  
    Co do tego MRF-a z Allegro

Kolega ma identycznego (z wyglądu) w Jacksonie, więc to nie koniecznie musi być malowanka, bo chodzi już parę lat i nic się z nim nie dzieje.
    Raz był wymieniany - już wtedy były problemy z jego dostaniem. Udało się wtedy dostać go w jakimś serwisie Presidenta (chyba w Częstochowie) za 120zł+przesyłka (ale też nie bardzo byli skłonni wysłać samego MRF477, tylko chcieli aby im radio wysłać - jakoś udało się wynegocjować sam tranzystor).

Było to z 5-6 lat temu i nawet nie wiem, czy ten serwis jeszcze istnieje.

W każdym razie zarówno ten co siedział tam oryginalnie i ten co wysłali nie różniły się wyglądem od tego z aukcji.

2SC1969 próbowaliśmy podstawić, ale wiem że były jakieś problemy (jakie dokładnie to już nie mogę sobie przypomnieć).
    tatronic
    Level 24  
    sq6ade wrote:
    mpx-fm wrote:

...a wogule modulator AM w lincolnie jest zle zaprojektowany..

Możesz rozwinąć ten temat? Co tam jest źle zrobione?

Dokladnie mozesz rozwinac temat.Bo jest to bardzo interesujace co piszesz, zwlaszcza z zastosowaniem wzmacniacza mocy(dodatkowego) jako modulatora.Moim zdnaiem konstrukcja zastosowana w lincolnie jest dobra.Pozdrawiam Arek
    mpx-fm
    Level 19  
    nie modulowane sa kolektory stopni koncowych mocy, a nawet stopni poprzedzajacych
    w ten sposob nieda sie uzyskac w pelni liniowej modulacji AM
    modulacja odbywa sie jedynie w mieszaczu
    iwogóle to nieciekawie to wyglada na oscyloskopie przy zmodulowaniu sinusem.

w stacjnarnym korzystaniu z Lincolna polecam skorzystac z OPA549 w jego normalnej katalogowej aplikacji ,wyprowadzic dodatkowy kabelek do zasilacza, zasilić go 24-30V(zakres napiec zasilajacych jest bardzo szeroki,dokladniej 8-60V, nalezy tylko uwazac by nieprzekroczyc dopuszczalnej mocy strat) ,
    tak by na wyjsciu bylo 12-15V , choc i przy 12V tez bedzie dzialał (ewentualnie wiecej , zaleznie czy korzystamy z MRF477 , czy jakiegos innego mocniejszego z lepszym chlodzeniem)
    z jego wyjscia zasilac tranzystory koncowe mocy,czyli 2sc2166 i MRF

przy AM,FM,SSB mozna,a raczej koniecznie nalezy przelaczyc go w stan MUTE

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa549.pdf
    tatronic
    Level 24  
    mpx-fm wrote:
    nie modulowane sa kolektory stopni koncowych mocy, a nawet stopni poprzedzajacych
    w ten sposob nieda sie uzyskac w pelni liniowej modulacji AM
    modulacja odbywa sie jedynie w mieszaczu
    iwogóle to nieciekawie to wyglada na oscyloskopie przy zmodulowaniu sinusem.

w

Co to znaczy nieciekawie wyglada?U mnie po podlaczeniu oscyloskopu przebieg jak najbardziej wzorowy.A tak na maiginesie to zobnacz sobie np. jak wyglada koncowka mocy w trx firmowych(kenwood,icom itd) - czy tam zastosowany jest transformator modulacyjny?Pozdrawiam Arek