Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera podczerwieni odporna na "blokadę"

SQ9MEM 05 Paź 2006 23:57 1270 1
 • #1 05 Paź 2006 23:57
  SQ9MEM
  Poziom 28  

  Poszukuję projektu bariery podczerwieni, która nie ma służyć jako zabezpieczenie, lecz jako odblokowywanie drzwi z jednej strony tzn. ktoś podchodzi do drzwi i zwora elektromagnetyczna (nie elektrozaczep) się automatycznie oblokowuje. Nie mogę zastosować PIR'a, ponieważ w rejonie drzwi jest dość duży ruch, a chodzi o to, żeby po położeniu ręki na klamce następowało odblokowanie (żadnych czujników mechanicznych naciśnięcia klamki zastosować nie mogę ze względu na to, że są to drzwi przeciwpożarowe i nie wolno w nich wiercić). Jedynym sensownym rozwiązaniem jest więc jedynie bariera podczerwieni, której promień przebiego w okolicach klamki. Ważną cechą układu musi być to, żeby był "głupoodporny", tzn. żeby wyłączał przekaźnik po kilku sekundach od zasłonięcia bariery pomimo jej dalszego zasłonięcia, ponieważ kreatywni pracownicy zaraz by zalepili albo zasłonili układ i drzwi były cały czas otwarte. Macie jakieś pomysły albo gotowe schematy ? Może sam opis brzmi trochę skomplikowanie, ale chodzi o najwzyklejszą barierę podczerwieni z wyjsciem wyłączanym po upływie określonego czasu mimo dalszego zasłonięcia promienia.

  0 1
 • #2 06 Paź 2006 01:50
  Jectiv
  Poziom 17  

  Myślę że najlepszym rozwiązaniem była by jednak czujka PIR tylko zamontowana blisko drzwi. Pole widzenia czujki trzeba skierować na drzwi, czujkę umieścić w bliskiej odległości w połowie wysokości drzwi. Poza tym można zakleić wiązki patrzące nie tam gdzie trzeba.
  Jest to gotowe rozwiązanie bez żadnych przeróbek. Czas działania wyjścia czujki PIR jest wystarczający do otwarcia drzwi, a zaklejenie nie powoduje żadnej reakcji.

  Pozdrowienia

  0