Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitor do obróbki grafiki z jaką matrycą.

rikokodo 06 Oct 2006 09:44 2885 2
 • #1
  rikokodo
  Level 14  
  Witam wszystkich!

  Chcę kupić monitor do obróbki grafiki. Zależy mi bardzo na dobrym odzwierciedleniu kolorów jaką matrycę powinien zawierać monitor. Chcę na to wydać ok 1000 zł lub 1 lub 2 stówki więcej. Czy są w tych przedziałach cenowych monitory LCD godne uwagi. Jakie parametry powinien mieć taki monitor.
  Za każdą odpowiedz z góry dziękuję.
 • Helpful post
  #2
  Zombek
  Level 16  
  Witam

  Problem nie jest łatwy do rozwiązania i będzie to na pewno kompromis pomiędzy jakością a ceną. Nie napisałeś jakiego typu grafiką się zajmujesz.
  Jeśli nie jest to animacją to odpadnie problem z czasem reakcji matrycy. Na pewno musi być to monitor o przekątnej minimum 19 cali. Zwróć też uwagę na warunki gwarancji związanej z wymianą monitora w przypadku pojawienia się martwych pikseli. Część producentów wymienia monitor jeśli pojawi się choćby jeden taki piksel. W czasach kiedy królowały monitory CRT najlepsze produkowywały takie firmy jak Iiyama, Eizo. Oczywiście nie wszystkie modele wygrywały testy. Inni znani producenci też mieli udane modele. Samsung jest czołowym producentem matryc LCD, więc można założyć, że jego monitory są wysokiej jakości. Na obecną chwile raczej nie ma jeszcze monitorów LCD które posiadają wierność kolorów porównywalną z monitorami CRT, ale maja inne zalety np nie męczą oczu, co nie jest bez znaczenia. Skoro masz ograniczony budżet nie kupował bym monitora z wodotryskami typu głośniki itp z dwu przyczyn. Za wodotryski dopłacasz więc musisz kupić monitor z niższej półki jeśli chodzi o jakość. Druga sprawa to awaryjność, która rośnie wraz z ilością elementów w urządzeniu. Ważny jest kontrast. Im wyższy tym lepsze oddanie czerni. Przejdź sie do jakiegoś dużego salonu najlepiej ze swoimi grafikami i porównaj obraz na wystawionych monitorach, to będziesz juz miał jakieś rozeznanie.

  Parę linków z pomocnymi informacjami:

  :arrow: http://www.lcd4you.pl/rodzaje_matryc.php to sklep więc masz od razu rozeznanie w cenach,a oferta jest naprawdę duża. Nie jest to reklama :!:

  :arrow: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=560 dużo pomocnych wiadomości.

  :arrow: http://www.ceneo.pl/monitory%20LCD.html mini poradnik kupującego LCD.

  :arrow: http://www.frazpc.pl/artykuly/382/Samsung/930B/LCD/do/wszystkiego
  test jednego z monitorów i opis programu do testowania LCD

  No to by było na tyle. Jak zakupisz podziel się informacjami co kupiłeś i dlaczego.

  Pozdrawiam