Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy na KT610A

Jap 10 Lip 2003 20:00 2389 16
  • #2 10 Lip 2003 22:54
    Jarol
    Poziom 11  

Witam, aile ten tranzystorek wyciąga? A masz schemat końcówki na tym? Jak masz to wrzuć może też sobie zrobie, ale wyprowadzeń niestety też nieznam :( .Pozdrawiam

0
  • #3 10 Lip 2003 23:34
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Jeżeli znajdziesz miernikiem bazę tego tranzystora ,to po drugiej stronie jest kolektor ,a dwa boczne wyprowadzenia to emiter. Tranzystorek świetnie się nadaje do pracy jako pierwszy stopień za separatorem. Można go wykorzystywać w zakresie mocy od 0,5 do 1,5 Wat.

0
  • #4 11 Lip 2003 21:13
    Jap
    Poziom 28  

A właśnie jest taki Zonk,że miernikiem nic nie dało się pomierzyć!Tranzystorek jest nówka - kupiony od ruskiego na giełdzie elektronicznej toteż musi być OK. 2 nóżki naprzeciwko siebie są zwarte - to chyba emiter. Jedna jest specyficznie ścięta. Co to może być?

Schemacik wrzóce później. Muszę go zeskanować. Nie jest to rewelacja, ale niby ma wycisnąć 2 W w paśmie 2m. Pracuje to w transwerterze 144/28MHz.

0
  • #5 11 Lip 2003 22:00
    Daris
    Poziom 20  

Dobra ta nóżka z ostrym końcem to emiter,po bokach 2 bazy i
    korektor na przeciwko emitera.

0
  • #6 12 Lip 2003 02:02
    yaurent

Ucięty skośnie koniec to kolektor ,po drugiej stronie baza (napisałem wcześniej emiter ,ale byłem już śpiący :D ) ,a po bokach dwa wyprowadzenia emitera. Jeżeli chcesz sprawdzić ,kto ma rację to weź miernik i na zakresie łącza diodowego dołącz końcówkę + do domniemanej bazy ,a drugą (- ,masa) do pozostałych wyprowadzeń -przy takim połączeniu miernik powinien wskazać kilkaset ohm ,a po zamianie końcówek miernika -nieskończoność.

0
  • #7 12 Lip 2003 05:45
    zyraf
    Poziom 26  

yaurent napisał:
    Ucięty skośnie koniec to kolektor ,po drugiej stronie emiter ,a po bokach dwa wyprowadzenia emitera. Jeżeli chcesz sprawdzić ,kto ma rację to weź miernik i na zakresie łącza diodowego dołącz końcówkę + do domniemanej bazy ,a drugą (- ,masa) do pozostałych wyprowadzeń -przy takim połączeniu miernik powinien wskazać kilkaset ohm ,a po zamianie końcówek miernika -nieskończoność.

yaurent tutaj chyba ci sie nieco pomylilo bo wynika ze tranzystorek ma 3 emitery i jeden kolektor. chyba spac ci sie juz chcialo i sie pomyliles :) . jesli to ma 2 bazy to chyba beda to nuzki pod katem 90* do tej scietej.
    jeszcze zaraz lookne w takiej ksiazce zobacze jak tam jest...
    pozdrawiam

0
  • #8 12 Lip 2003 09:40
    olcha0098
    Poziom 28  

Rzućcie jakieś typy tych KT - mam ich troche w domy z różnych końcówek mocy to poszukam.

0
  • #10 12 Lip 2003 12:49
    yaurent

Jap napisał:
    :( Oj teraz to mam niezły mętlik :?
    Ale w czym ten problem ? Nawet jeżeli któryś z nas się pomylił ,to omomierz wyjaśni sprawę. Specjalnie wylutowałem z jakiejś starszej płytki tego nieszczęsnego KT610A (lub to co uważam ,że nim jest) i sprawdziłem omomierzem -bez problemu znajduję bazę (tak jak wcześniej podałem). Jeżeli Twój miernik mierzy złącze diodowe ,to nie ma żadnego problemu ,żeby sprawdzić ... :idea:

0
  • #11 12 Lip 2003 14:39
    olcha0098
    Poziom 28  

Chyba zaraz mu poszukam w swoim ruskim katalogu.

0
  • #12 12 Lip 2003 19:24
    bol
    Poziom 19  

Jap, KT610A ,npn, 26V, 0,3A,
    Wyprowadzenia: ucięty skośnie to kolektor, naprzeciw baza,pozostałe dwa to emitery.
    Jest więc tak jak napisał yaurent,kiedy się wyspał.
    Pozdrawiam. bol

0
  • #13 12 Lip 2003 21:21
    olcha0098
    Poziom 28  

A w moim katalogu nie podali jak są wyprowadzenia :) W razie czego znalazłem na jakąś dobrą dopałke KT925A i B.

0
  • #14 12 Lip 2003 22:08
    yaurent

Pozdrawiam wszystkich "złośliwców" (a propo spania) :P :twisted:
    Też jestem zdania ,że szkoda takiego KT610A męczyć w końcówce na 144MHz -są do tego lepsze tranzystorki : KT925A ,934A ,922A a nawet zwykła KT904. Proponował bym bardziej wykorzystać go na jakieś wyższe pasma: 433 ,nadajniki TV ,a także w wysokopoziomowych głowicach czy w układach wzmacniaczy wcz ze sprzężeniem zwrotnym -świetnie się do tego nadaje ...

0
  • #15 13 Lip 2003 11:01
    Jap
    Poziom 28  

yaurent - masz świętą rację.Wcześniej sprawdzałem dziada na zakresie 200kOhm i o dziwo wszystkie kombinacje podłączeń (oprócz 2 kolektorów) wskazywały nieskończoność. Układ zmontowałem ale nie miałem czasu przetestować. :?

Masz rację, że można zastosować lepsze tranzystory w końcówce mocy ale to jest oryginalny projekt SP5AHT - Janeczka toteż postanowiłem go wykonać bez modyfikacji. Technika w.cz. to trudna zabawa jeśli nie posiada się odpowiednich mierników i ..... doświadczenia. Dziękuję wszystkim za pomoc.:D

0
  • #17 16 Wrz 2003 14:30
    northwind
    Poziom 15  

Ten Diodak to ma dopiero łep;) Moim zdaniem to był sputnik

0
  Szukaj w 5mln produktów