Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie parametrów obwodu wejściowego

MNCHH 06 Paź 2006 18:11 1392 2
 • #1 06 Paź 2006 18:11
  MNCHH
  Poziom 17  

  Witam
  Potrzebuję pomocy w obliczeniu zadania, którego schemat jest w załączniku. Parametrami znanymi są: Maksymalne napięcie wejściowe VDD = 12V, Maksymalny prąd wejściowy Ii = 3,5A. Zastosowany jest również stabilizator napięcia LM317, który na wyjściu ma mieć napięcie Uwy = 4V, a jego parametry są następujące: maksymalny prąd 0,1A, prąd spoczynkowy 3,5mA, Udo przy Imax = 1,8V, Iadj = 50uA oraz Pmax = 0,6W. Jak matematycznie wyznaczyć wartośc bezpiecznika na wejściu aby ograniczyć prąd wejściowy, podawany na wejście LMa. Prąd ten ograniczony musi być ze względu na ograniczoną moc LMa. Wartości elementów nie są wymagane. Muszę to zrobić ogólnie na wzorach. Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.[/tex]

  0 2
 • #2 06 Paź 2006 18:55
  Dysydent
  Poziom 12  

  Witam,
  żaden bezpiecznik topikowy nie zabezpieczy tego typu stabilizatora.
  Poza tym, to jest to zupełnie zbędne, ponieważ ten typ stabilizatora ma pełne zabezpieczenie przed przeciążeniem w całym obszarze pracy, pod warunkiem nie przekroczenia maksymalnego napięcia wejściowego (Uwe≤40V).
  Jedyny sens zastosowania owego bezpiecznika, to zabezpieczenie źródła zasilania przed przeciążeniem w przypadku uszkodzenia się stabilizatora LM317.
  W takim przypadku wystarczy zastosować bezwłoczny bezpiecznik rurkowy (20mm) na prąd nominalny, najbliższy większy od maksymalnego poboru prądu ze stabilizatora.
  Podane przez Ciebie dane owego stabilizatora, jakoś mi nie pasują do tego co czytam w DataSheet. W jakiej obudowie jest ten stabilizator?
  Pozdrawiam

  0
 • #3 07 Paź 2006 09:42
  MNCHH
  Poziom 17  

  Witam
  jest taka strona internetowa http://elektro.w.interia.pl/dokument/staball/index.html
  na której przedstawione są te parametry. Jest on w obudowie TO92. Nie sprawdzałem z innymi pdf-ami. A może znasz lepszy stabilizator LDO, dający na wyjściu 4V?
  Czyli uważasz że maksymalny prąd wejściowy nie zaszkodzi układowi LMa? A co z tym bezpiecznikiem bezzwłocznym? Możesz coś więcej o tym napisać? Nie mam tyle miejsca żeby go zastosować.
  Pozdrawiam

  0
  Szukaj w 5mln produktów