Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny + voltomierz/amperomierz na uC

Konsul 07 Paź 2006 17:30 1811 3
  • #1 07 Paź 2006 17:30
    Konsul
    Poziom 23  

Mam zamiar zrobić ten oto zasilacz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...jny&sid=61cb28f0331004b0491677de23f6bca2..

Na zamieszczonym schemacie niema jednak voltomierza oraz amperomierza. Pomysł jest taki żeby zrealizować je za pomocą uC. Jeśli chodzi o pomiar napięcia to nie widzę problemu. Podłącze dzielnik napięcia do wyjścia i będzie ok. Niestety nie wiem jak zrealizować amperomierz. W opisie układu napisano, że należy mierzyć napięcie na R7. Wszystko byłoby ok tylko, że jak podłącze masę przetwornika ADC do masy zasilacza to napięcie na R7 będzie względem niej ujemne i nie bardzo widzę jak mam je zmierzyć.

Zamierzam zrobić zasilacz symetryczny. Wydaje mi się, że 4 segmenty wyświetlacza wystarczą na jeden, więc na dwa trzeba 8 a taka ilość pasuje doskonale do układu max7219, który posiadam. Zastanawiam się tylko jaki uC wybrać. Do tej pory bawiłem się atmegą8. Interesuje mnie coś podobnego co zaprogramuję programatorem od atmegi i spełni postawione wymagania czyli: 4xprzetwornik ADC (prąd i napięcie, na każdym zasilaczu), 2xprzycisk (przełączanie prąd/napięcie), no i odpowiednia ilość pinów, która pozwoli sterować wyświetlaczami segmentowymi przez maxy.

No i ostatnia sprawa to to, że układ będe robił jako projekt na przedmiot dotyczący projektowania płytek drukowanych o ile zaakceptuje go prowadzący. W związku z tym zastanawiam się, czy nie jest on zbyt prosty. Prowadzący wstępnie powiedział żeby były ze 4 scalaki, no i powinny być głównie elementy smd a płytka dwustronna. Czy nie będzie przegięciem stosowanie dwustronnej płytki z elementami smd w takim zasilaczu? Część rezystorów i tranzystory mocy z założenia nie mogą być smd ze względu na moc, która się na nich wydziela.

No i drugie pytanie to czy przy projektowaniu płytki do takiego zasilacza napotkam jakieś problemy bo przecież tego dotyczy projekt i chyba dobrze by było gdyby nie wszystko było banalne (narazie widzę tylko problem dużych prądów/grubości ścieżek).

0 3
  • #3 07 Paź 2006 18:43
    Konsul
    Poziom 23  

Ale mi nie chodzi jedynie o pomiar prądu i napięcia a poza tym mam konkretny układ.
    Chyba zrezygnuję z zasilacza symetrycznego i zrobię zwykły. Zawsze można dorobić drugi taki sam a odpada kilka problemów no i max pozwoli na jednoczesne wyświetlanie zarówno prądu jak i napięcia.
    Co do pomiaru to narazie wymyśliłem coś takiego jak poniżej. Pozwoli mi to obliczyć napięcie na R7=>prąd a napięcie otrzymam po odjęciu Uadc1-Uadc0. Czy takie rozwiązanie jest poprawne i eleganckie? Niestety wymaga ono oddzielnego zasilania dla uC ale to chyba nie będzie aż taki problem. Najwyżej dam oddzielny transformatorek. Prosiłbym też o odpowiedź na moje pozostałe pytania.

0
  • #4 08 Paź 2006 14:52
    zolciak
    Poziom 14  

A nie lepiej dać wzmacniacz odwracający do pomiaru prądu? Zasilanie wtedy będziesz mógł wziąść z układu.

0