Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 prąd spoczynkowy

Wolfgang15 07 Paź 2006 22:05 7821 28
  • #1 07 Paź 2006 22:05
    Wolfgang15
    Poziom 15  

Działał wzmacniacz poprawnie przez dłuższy czas. Ostatnio kupiłem nowe elektrolity bo zaczęły sie zniekształcenia przy głośniejszym graniu. Po wymianie wszystko było ok. Jak skręcałem zobaczyłem straszny stan potencjometrów montażowych były czarne i osmolone. Wymieniłem je. I tu zaczyna sie mój problem. Po złożeniu wzmacniacza włączyłem go nie ustawiając tych potencjometrów we właściwej pozycji. Od tej chwili pali sie główny bezpiecznik po 2 sekundach pracy a podczas nich słychać buczenie. W czym szukać problemu.

0 28
  • #3 08 Paź 2006 14:33
    Wolfgang15
    Poziom 15  

Jest przebicie na tranzystorach jutro je wymienie. Mam jeszcze pytanie związku z prądem spoczynkowym,jak to ustawić- potrzebuje instrukcji na ten temat.

0
  • #4 08 Paź 2006 14:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Jeśli uszkodziły sie tranzystory końcówe to zapewne też i sterujące, sprawdź też tranzystor odpowiedzialny za regulacje samego prądu spocznkowego (taki mały przymocowany do radiatora).

Prąd spoczynkowy ustawia sie skręcając potencjometr głośności na 0, następnie mamy dwa wyjścia:
    1. Włączamy amperomierz w szereg z zasilaniem końcówki i potencjometrem prąd na ok. 30mA.

2. Mierzymy spadek napięcia na rezystorach emiterowych tranzystorów mocy i z prawa oma wyliczamy prąd płynący przez tranzystory końcowe.
    Należy ustawić takie napięcie, by prąd wynosił 30mA - trzeba sobie wyliczyć jaka powinna być wartość tego napięcia.

Regulacje prądu spoczynkowego przeprowadzamy bez podłączonych kolumn.

Pozdrawiam

0
  • #5 08 Paź 2006 15:01
    PZ IX
    Poziom 32  

wyjmujesz bezpieka z zasilania (oczywiscie po stronie wtornej), podlaczasz tam amperomierz i ustawiasz prąd
    potencjometrow montazowych na ok. 100mA.
    albo mozna tez na sluch - zalaczyc zrodlo, kolumne (ale odlacz gwizdki :!: ), ustawic pot. montazowy na minimum, odpalic wzmacha (oczywiscie z bezpiekami), muze, dac spory power, az bedzie charczalo (tak 1/2 galki na cd, bas i sopran na zero)) i regulować potkiem montazowym prad az przestanie znieksztalcac.

0
  • #6 08 Paź 2006 15:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

:arrow: PZ IX

Twoją metodą to autor po raz drugi spali końcówki mocy.

100mA to zdecydowanie za duży prąd dla tego wzmacniacza, jeśli dobrze pamiętam to tam pracują tranzystory BD585 / BD286.

Zauważ że wzmacniacz nie będzie chrczał ponieważ prądu nie da sie ustawić na 0 !!, będą zniekształcenia ale nie wiem czy autor nieniejszego wątka będzie w stanie to wychwycić na ucho.

Pozdrawiam[/url]

0
  • #7 08 Paź 2006 16:56
    PZ IX
    Poziom 32  

oj ;/ 100mA jest dla mosfetow. przepraszam za błąd.

0
  • #8 21 Paź 2006 12:52
    Wolfgang15
    Poziom 15  

wymienilem tranzystory na końcówce, oraz bd 135, 139, 140 na plytce. Nic to nie pomogło, nadal jest zwarcie bo grzeje sie trafo, ale nie wywala żadnych bezpieczników. I jest problem tylko z jednym kanalem, drugi dziala dobrze.

ps jak podlacze glosnik to buczy na tym kanale

0
  • #9 21 Paź 2006 16:39
    dybas
    Poziom 37  

Potencjometry R423, R424 ustaw na środek, sprawdź(wymień) T403÷T406.
    Zmierz i porównaj przejścia na końcówce mocy przed uruchomieniem.
    Prąd spoczynkowy najłatwiej ustawić mierząc napięcie stałe między punktami
    P401-P403, oraz P402-P404 w warunkach bez obciążenia. Powinno być 25 mV

0
  • #10 21 Paź 2006 16:56
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

dybas napisał:
    Jest to zly pomiar pradu i lepiej jest sie wlaczyc miliamperomierzem w dodatnia szyne zasilania koncowke mocy i ustawic prad ok.25-30mA!Chyba lepiej tak niz ustawiac na zakresie 20V wtedy wiadomo ze ustawienie napiecia 25mV na takim zakresie jest malo wiarygodne!

0
  • #11 21 Paź 2006 19:51
    jersey69
    Poziom 34  

Witam !

Widzę ,że temat się rozwija , szkoda tylko że w złym kierunku . Jest to skutek powielania błędnych opinii , że w każdym wzmacniaczu wystarczy wyjąć bezpiecznik , wpiąć amperomierz i już można regulować prąd spoczynkowy. Więc zanim ktoś uwali sobie ukochaną Toscę parę słów wyjaśnienia :

Kolega Dybas ma całkowitą rację : prąd spoczynkowy (25-30mA) ustalamy (metodą pomiaru spadku napięcia na rezystorach wyrównawczych) dla tranzystorów mocy , a nie jak proponuje Kolega Marian dla całego układu . Pomiar prądu na szynie zasilania to pomiar prądu pobieranego przez całą końcówkę mocy i wbrew pozorom nie jest to to samo , co prąd spoczynkowy tranzystorów końcowych . W prawidłowych warunkach prąd końcówki AWS303 powinien wynosić ok.70mA na każdej szynie i taką regulację wykonuje się w przypadku , gdy znamy dokładnie jego wartość (np. z dokumentacji serwisowej) .

pozdrawiam

0
  • #12 22 Paź 2006 14:26
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Kolego nie wprowadzaj zamieszania!Poczytaj wlasnie w dokumentcji jak ustawia sie prad spoczynkowy a potem udzielaj wskazowek!

0
  • #13 22 Paź 2006 18:32
    jersey69
    Poziom 34  

No i popatrz : nie dość że sam wprowadzasz innych w błąd , to jeszcze się odszczekujesz . Niczego nie muszę czytać , bo robiłem to w Toscach wiele razy , stąd też jestem pewny tego co piszę . I pewnie się zdziwisz , ale nawet skręcenie do minimalnej wartości prądu spoczynkowego nie umożliwia sprowadzenia prądu w gałęzi 27V do tak niskiej wartości , jak 30mA . Tak więc pisanie , że taką regulację zaleca producent w instrukcji jest zwyczajną bzdurą . Za to w jakimś konkretnym celu zaprojektowano punkty kontrolne 401-404 . [/youtube]

0
  • #14 22 Paź 2006 18:58
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie chce sie powtarzac ale chyba bede musial:Pomiar napiec o takich malych wartosciach jest nie dokladny w zwyklych miernikach uniwersalnych dlatego ze zazwyczaj jest tam minimalny zakres napiecia DC20V wiec mierzyc na tym zakresie 25mV to chyba lekka przesada!To juz lepiej peerek ustawic na oko i na to samo wyjdzie.Chyba ze ktos ma oscyloskop.

0
  • #15 22 Paź 2006 19:41
    jersey69
    Poziom 34  

Nie musisz się powtarzać , tyle , że w toku dyskusji autor wątku nic nie wspominał o tendetnym mierniku z takim zakresem . Zakładam , że jeśli ktoś zabiera się do takich regulacji , to posiada choćby przyzwoitą cyfrówkę .

0
  • #16 22 Paź 2006 19:47
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

A skad mozesz wiedziec kto co ma?Najczesciej w tym dziale sa mlodzi ludzie ktorzy jeszcze nie pracuja i stac ich jedynie na miernik za 20zl.

0
  • #17 22 Paź 2006 20:23
    PZ IX
    Poziom 32  

dobra już nie kłóćcie się :!: ja się uczę, że spoczynkowy ustawia się na bezpieku.
    :arrow: Wolfgang - przy regulacji ustaw na oko tego cholernego peerka - trochę bardziej w lewo niż był i będzie ok

0
  • #18 22 Paź 2006 21:40
    jersey69
    Poziom 34  

Wszystkim , którzy mają wątpliwości proponuję doświadczenie : ustawcie sobie 30mA na szynie +27V , a następnie pomierzcie spadki napięć na oporach emiterowych i wyliczcie prąd spoczynkowy pary końcowej . Wyjdzie Wam ok.15mA . Jeśli uważacie , że to wystarczy , to ja nie mam więcej pytań . I faktycznie szkoda czasu na sprzeczki .

0
  • #19 23 Paź 2006 00:42
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Marian gdzie Ty widziałeś miernik za 20 zł z zakresem min. 20V.

Ja znalazłem nawet tańszy http://www.allegro.pl/item133563617_multimetr_cyfr_master_m830b_f_vat_gwarancja_.html

Ma standartowe zakresy:
    20mV
    200mV
    20V
    200V

To są podstawowe zakresy spotykane w każdym mierniku !!

W wielu dokumentacjach jest napisane że ustawia sie prąd spoczynkowy włączając miernik w gałąź zasilania ale wtedy podana wartość jest nieco wyższa niż prąd spoczynkowy tranzystorów mocy - niewierzysz ??, sprawdź.

Myśle ze to by było na tyle w kwestji ustawiania prądu.

Pozdrawiam

0
  • #20 23 Paź 2006 15:41
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Artur K :arrow: No i co mi po takich zakresach w takim mierniczku?To jest pic na wode ale jak ktos chce to niech mierzy w taki sposob i na takim mierniku.

0
  • #21 23 Paź 2006 18:13
    Q-mac
    Poziom 23  

Akurat kolega jersey69 ma całkowitą racje co do pomiaru prądu spoczynkowego. Nie trzeba być geniuszem, żeby sie domyślić że toska ma dwa kanały zasilane z jednego zasilacza. Wiec analogicznie prąd spoczynkowy mierzony na bezpieczniku będzie sumą pradów spoczynkowych obu kanałów. A w kwesti mieników, jeśli miernik ma małą dokładnośc w pomiarach milivoltów to na pewno będzie dokładny w miliamperach. Ale jeśli pomyli się nawet o 20% to tosce się nic nie stanie. Prosiłbym o nie wypowiadanie się przez ludzi, którzy "niby umieją" a nauczyli się wspaniałej wiedzy na elektrodzie czytając posty innych ludzi i wdrażając je w inny temat, całkiem bezsensu. Bo o ile pomiar prądu spoczynkowy w np. Al-35 na dodatniej gałęzi zasilania bedzie poprawny to w tosce jest kompletną bzdurą.

0
  • #22 23 Paź 2006 18:33
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Takie najtańsze mierniki mają z reguły dokładność pomiaru ok. 2.5% wiec jeśli miernik pokaże np. 20mV, to czy tak naprawde jest tam 20 czy 22 czy 18mV to żadna różnica, przynajmniej w tym przypadku.

Poza tym te mierniki w większosci są oparte na kości ILC7106 lub jej modyfikacjach, a dokładnosc pomiaru tak naprawde zależy od rezystorów użytych w dzielnikach napięć.
    Miałem kilka takich sprzętów i wiem że nie ma tragedii.
    Bez problemu da sie nimi wykonać sensowne pomiary.

Pozdrawiam

0
  • #23 23 Paź 2006 18:41
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

To jesli nie jest to takie wazne czy 15mV czy 25mV to po co tyle pisania na temat regulacji pradu spoczynkowego?Ustawmy peerek w polowie jego rezystancji i tez bedzie dobrze! Q-mac :arrow: Nie wiem do kogo "pijesz" w swoim poscie ale jesli do mnie to dam Ci tez rade-Naucz sie poprawnie pisac a potem pouczaj innych!

0
  • #24 24 Paź 2006 15:05
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Marian nikt tu nie mówi o róznicy 10mV.
    Mi chodziło o różnice rzędu 2-3mV i zapewniam Cie że taka nie robi praktycznie żadnej różnicy.

Nie pamiętam jakie sa rezystory emitrowe w tosce ale jesli by przyjąć, że ich rezystancja sumaryczna jest równa ok. 1Ω (2x0.47om) to można łatwo sie domyślić ze ustawienie napiecia 25mV, da nam prąd 25mA, a czy będzie to 25mA czy 22mA, czy 27mA to naprawde nie ma znaczenia. Można nawet ustawić 30mA i będzie to wartość prawidłowa.
    Naprawde błąd pomiaru rzędu 2% nie robi żadnej różnicy w tym przypadku.
    Zresztą prąd spoczynkowy i tak będzie sie zmieniał o te kilka mA, w zależności czy wzmacniacz jest wygrzany, czy zimny. Zapewne bedzie sie też zmienial z upływem czasu.

Pozdrawiam

0
  • #25 24 Paź 2006 19:55
    Wolfgang15
    Poziom 15  

temat uwazam za zamkniety. Problem został rozwiązany poprzez wymiane T403 i T405 oraz wymiane nowego peerka na nowszy :) .

W kwestji miernikow nie bede sie wypowiadał. Posiadam miernik analogowy średniej klasy.

0
  • #26 22 Sty 2007 10:36
    gargamel2005
    Poziom 10  

dybas napisał:
    Potencjometry R423, R424 ustaw na środek, sprawdź(wymień) T403÷T406.
    Zmierz i porównaj przejścia na końcówce mocy przed uruchomieniem.

ja mam 60 mV i nie da rady mniej bo potencjometr juz jest na minimum nie za duzo troche ??

0
  • #27 22 Sty 2007 16:58
    Adam-T
    Poziom 38  

Za dużo. W prawidłowo działającym wzmacniaczu prąd spoczynkowy 20-25mA uzyskuje się przy ustawieniu potencjometu mniej więcej w połowie. Wniosek: coś masz uszkodzone.

Pozdrawiam
    Adam

0
  • #28 30 Sty 2007 22:53
    gargamel2005
    Poziom 10  

potencjometry sa na minimum a radiator lodowaty prawie. Sam wzmacniacz gra jak szalony i nie wygląda na to żeby było cos popsute może to wina miernika :|

0
  • #29 09 Lut 2007 20:09
    p4x
    Poziom 13  

Witam. U mnie w tosce też buczalo nawet gdy byla bez obciążenia i miala glosnosc na 0, buczenie na stalym poziomie. Wymienilem tranzystory koncowki mocy. Po zmierzeniu napiecia na punktach pomiatorych P401 P403 bylo 9mV. Ustawilem prek troche bardziej w prawo tak do 15mV i sie zakompciło. Co moglo być tego przyczyną? przecierz 15 mV to nawet jeszcze za malo?

0