Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik do gabloty obrotowej

08 Oct 2006 10:49 1893 5
  • Level 10  
    Witam wszystkich serdecznie. Mam pewien problem. Dostałem do zrobienia projekt gabloty obrotowej do ekspozycji biżuterii, zegarków itd. o wymiarach 30x30x200cm. Na konstrukcję samego "akwarium" mam pomysł, ale zupełnie nie mam pojęcia jakiego użyć silnika, jakiej przekładni (tak by wszystko pasowało), aby obroty były w granicach 1-5 obr/min może troszkę więcej - w każdym razie by były one bardzo niskie. Proszę w związku z tym o Waszą pomoc...
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 27  
    Tak jak napisałeś - najważniejsza rzecz przekładnia - dobierasz przekładnię do silnika, albo silnik do przekładni. Jeśli będziesz miał silnik 1500 obr/min to potrzebujesz przekładni 1:300 - 1:1500.

Można spróbować z silnikiem krokowym - i dodać regulację prędkości obrotowej.
    Silnik powinien być z małym kątem.
    Jeśli już silnik krokowy to można gablotę rozwiązać w inny sposób - aby nie kręciła się cały czas tylko np. przekręcała się na jedną ekspozycję - czekała 20 sek - i kolejna ekspozycja..
    Pozdrawiam..
    august
  • Level 10  
    Naq stronie www.elfa.se/pl znalazłem silnik prądu stałego od razu z przekładnią zębatą o obrotach 5obr/min przy przekładni 392:1, o momencie obrotowym 200mNm przy poborze pradu 45mA z 12 V i (druga wersja) 75 mA z 6V. Wygląda na idealny, ale problem w tym że mam wykonać obliczenia. Powiedzmy, że mam jakąś masę tej gabloty. W jaki sposb mam sprawdzić, czy to w ogóle ruszy i jak to policzyć?
  • Helpful post
    Level 19  
    Zarówno silnik krokowy (w miarę dostępny) jak też podany silnik prądu stałego nie zapewnią obrotu podanej gabloty.Za duża masa.
  • Level 26  
    histeria wrote:
    Zarówno silnik krokowy (w miarę dostępny) jak też podany silnik prądu stałego nie zapewnią obrotu podanej gabloty.Za duża masa.

Rzuć jakimś wzorem matematycznym.
  • Helpful post
    Level 15  
    To nie masę ma obracać tylko pokonywać moment obciążający ( iloczyn masy i odległości tej masy od osi) a ELFA ma tylko ładne obrazki w katalogach ceny za to 2 krotnie wyższe. Silnik krokowy to prostsze rozwiązanie łatwiej go sterować.