Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr cyfrowy z dużą ilością skoków. Szukam schematu.

kablarz 08 Paź 2006 15:11 5950 12
  • #1 08 Paź 2006 15:11
    kablarz
    Poziom 11  

Witam szukam schematu potencjometru cyfrowego z doza ilością skoków może ktoś mi cos podpowie chciałbym go zastosować w zasilaczu regulowanym 0-30V

0 12
  • #2 08 Paź 2006 16:50
    tronix_1
    Poziom 15  

Cze poruszyles bardzo szeroki temat ,mozna to zrobic na wiele sposobow najbardziej skomplikowanym rozwiazaniem bylo by uzycie proceora np atmega 8 ,(to tylko zalezy od stopnia twojego zaawansowania),mozna to tez wykonac na licznikach dziesietnych 4017 ,jak rowniez na ukladzie PT 2253A .Sciąg sobie schematy aplikacyjne tych ukladow (np z: www.elenota.pl) zapoznaj sie z nimi ,a wtedy wystarczy tylko tworczo pomyslec . Jak narazie to tylko wstepne podpowiedzi . Prosze podac wiecej danych to pomysle nad tym wtedy bede mogl cos ciekawgo powiedziec i przeslac AVE. :D

0
  • #3 08 Paź 2006 17:19
    kablarz
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o moje doświadczenie z mikrokontrolerami to nie mam żadnego na atmedze8 zrobiłem multimetr według opisu zamieszczonego na stronie http://www.elfly.pl/multimetr/multimetr.htm bardzo fajna konstrukcja i bardzo fajnie mi to działa zasilacz oparłem na opisie kitu j101 sporo było tu na forum o nim całkiem przyzwoicie sie zachowuje i myślałem dołożyć właśnie do tego potencjometr cyfrowy z krokiem 0,1V więc musiał by być co najmniej np 10kΩ/300 widziałem gotowe kity zasilaczy ze sterowaniem cyfrowym ale górne napięcie to 24V no i mala satysfakcja z takiego układu i niewiadoma jak sie to zachowa hm może mi pan cos podpowie albo cos zasugeruje ewentualnie powie gdzie szukać jakiegoś gotowego rozwiązania

0
  • #4 08 Paź 2006 17:34
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Firma „Dallas Semiconductor” już od dawna produkuje potencjometry cyfrowe, dość powszechnie używane w sprzęcie audio i nie tylko, dostępne na naszym rynku. Jeśli chcesz to przejrzyj noty katalogowe tych układów na stronie producenta.
    http://www.maxim-ic.com/DigitalPotentiometers.cfm
    Pozdrawiam.

0
  • #5 08 Paź 2006 17:56
    kablarz
    Poziom 11  

I tu wychodzi mój słaby punkt nie znam angielskiego. Może cos po polsku:)

0
  • #6 09 Paź 2006 17:13
    HMD
    Poziom 18  

Witam, osobiscie do zasilacza nie dawal bym pojedynczego potencjometru cyfrowego z tego prostego powodu, ze nie wazne ile zakrespow bedzie miec zawsze napiecie na wyjsciu bediz estopniowo zmieniane :/ tak wiec nie uzyskasz dowolnych wartosci :|
    Rozwiazaniem tego problemu moze okazac sie podzial calego zakresu napiecia wyjsciowego na podzakresy i laczenie cyfrowki ze zwyklymi rezystorkami rownolegle badz szeregowo, co w efekcie spowoduje zwiekszenie np. z 256 podzakresow do 2560, a tym samym napiecie wyjsciowe zamiast regolacji co 117mV bedzie 11,7mV a idac dalej stosujac procesor 8b i 256 rezystorkow (podzakresow) mamy regolacje co 0,457mV a to juz niezly wynik :D
    Takim 256 stopniowym potencjometrem jest chocby DS1803 tylko sterowany on jest poprzez I2C tak wiec trzeba zaprzegnac procesorek, kolejnym i bardzo sympatycznym potencjometrem jest np. X9C103 lecz jest on tylko 99 stopniowy ale nie wymaga procesorka.

0
  • #7 09 Paź 2006 17:55
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

HMD napisał:

Rozwiazaniem tego problemu moze okazac sie podzial calego zakresu napiecia wyjsciowego na podzakresy i laczenie cyfrowki ze zwyklymi rezystorkami rownolegle badz szeregowo, co w efekcie spowoduje zwiekszenie np. z 256 podzakresow do 2560, a tym samym napiecie wyjsciowe zamiast regolacji co 117mV bedzie 11,7mV a idac dalej stosujac procesor 8b i 256 rezystorkow (podzakresow) mamy regolacje co 0,457mV a to juz niezly wynik :D

Chętnie zobaczę taką konstrukcję ;)
    Przetwornik DAC rozwiąże problemy z regulacją napięcia/prądu w zasilaczu.
    Dla regulacji 0.1V 10 bitowy przetwornik będzie odpowiedni, choć i 8 bitowy by wystarczył (30V/2^8=0,11V)

0
  • #8 09 Paź 2006 19:45
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Napięcie referencyjne dla zasilacza nie musi się zmieniać bardzo szybko, wystarczy zastosować PWM z filtrem aktywnym a procesor zasilać precyzyjnym napięciem. ATMegi mają definiowaną rozdzielczość od 2 do 16 bitów, więc przy 16 bitach nie zauważysz schodków, będzie dużo dokładniej niż jesteś w stanie wykorzystać.

0
  • #9 09 Paź 2006 23:41
    kablarz
    Poziom 11  

a czy moglibyście tak trochę jaśniej żebym mógł to wykonać będę wdzięczny:)

0
  • #10 11 Paź 2006 21:42
    _jta_
    Specjalista elektronik

A chcesz z procesorem, czy bez? Bez procesora to raczej należałoby użyć DAC-a, i to takiego, który ma
    N wejść (N może być 8, 10, 12...) i w zależności od tego, co na nie się poda, daje odpowiednie napięcie
    (podajesz liczbę w układzie dwójkowym, dostajesz napięcie równe tej liczbia X jakaś stała); bardziej
    skomplikowane (ale pewnie tańsze od DAC-a) to licznik + komparator (cyfrowy) - licznik liczy w kółko,
    jego stan, i nastawienie napięcia dajesz na komparator - powiedzmy licznik 2^12, nastawienie 1000,
    wtedy przez 1000 zliczeń masz '1', przez 3096 '0', uśredniasz to i dostajesz Vcc*1000/4096.
    Nastawianie napięcia przełącznikami. Niewygoda, że nastawiasz w systemie dwójkowym
    - ale można też dać np. liczniki modulo 10, i nastawiać dziesiętnie.

Z procesorem możesz zrobić jak z licznikiem, albo użyć procesora z DAC-em. I niezależnie
    od wersji zrobić tak, że masz nawet tylko 1 klawisz, i odpowiednią sekwencją naciśnięć
    programujesz napięcie, które chcesz mieć z tego zasilacza.

0
  • #11 14 Gru 2006 22:33
    ukas
    Poziom 12  

Witam!

Ja proponuje zastanowić się nad ukłądem:

Potencjometr cyfrowy z dużą ilością skoków. Szukam schematu.

Chciałbym zastąpić potencjometr układem pozwalającym na sterowanie za pomocą PWM.

Ktoś może coś takiego już poczynił?

Za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam
    Łukasz
    [/img]

0
  • #12 15 Gru 2006 21:02
    tronix_1
    Poziom 15  

Wszelkie odpowiedzi na twoje pytanie znajduja sie w 5 wydaniu nowego elektronika Pazdziernik/Listopad 2006 W razie "W" pisz na e maila. AVE
    Tytul artykulu to zasilacz stabilizowany z regolacja elektroniczna (zestaw 427-K) (A koszt zlozenia takiego cuda to okolo 70-80zl. AVE

0
  • #13 26 Gru 2006 18:48
    eryk100
    Poziom 12  

Interesuje mnie właśnie wykonanie potencjometru cyfrowego przy użyciu procesora ATMEGA. Projekt jak na razie przewiduje że ATMEGA będzie mi mierzyła m.in. napięcie na Aku i prąd ładowania Aku oraz temperaturę i czas ładowania. Czy ktoś z was potrafiłby mi opisać lub wytłumaczyć jak należy to wykonać? Może jakiś schemat blokowy na początek? Chce go wykorzystać do regulacji wartości zadanej napięcia i prądu w prostowniku akumulatorów. Niestety nie udało mi sie nic znaleźć w necie, a na układ który opisał kolega TRONIX_1 nie natrafiłem (mam tu na myśli schemat układu lub jakikolwiek jego opis).
    Potencjometr cyfrowy będzie dostarczał sygnał na wejście nie inwertujące wzmacniacza operacyjnego.

0