Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stablinosć generatorów kwarcowych...

08 Paź 2006 16:09 2115 4
  • Poziom 10  
    witam,

poszukuje wiadomosci na temat pomiarów stablinosci generatorów kwarcowych. czyli jak sie je mierzy itd. jesli ktos ma jakies linki, cos w jakiejs postaci elektronicznej lub sam moze na ten temat zabrac glos to bardzo prosze o pomoc - z gory dziekuje bardzo.

pozdrawiam
    Michal
  • Specjalista elektryk
    Ja kiedyś badałem stabilność temperaturową. Nagrzewałem generator z termometrem za pomocą suszarki do włosów i mierzyłem częstotliwość. A w drugą stronę, to wsadziłem całość do zamrażarki. Uważaj tylko na rodzinę, bo może się zdziwić, jak zobaczy przewody wystające z chłodziarki ;) Takie pomiary mi wystarczyły, aby stwierdzić, czy dany generator nadaje się do określonego celu.
  • Poziom 43  
    Witam,
    waloos napisał:
    witam,

poszukuje wiadomosci na temat pomiarów stablinosci generatorów kwarcowych. czyli jak sie je mierzy itd. jesli ktos ma jakies linki, cos w jakiejs postaci elektronicznej lub sam moze na ten temat zabrac glos to bardzo prosze o pomoc - z gory dziekuje bardzo.

Chcąc to mierzyć, to trzeba mieć czym.
    Niestabilność najprostszego generatora kwarcowego jest rzędu kilku ppm (części na milion), wobec tego by można było mierzyć niestabilność takiego generatora należy mieć dostęp do aparatury, która ma swą własną niestabilość (w czasie i od temperatury) przynajmniej o dwa (trzy) rzędy mniejszą.
    Nie napisałeś na jakiej częstotliwości pracuje ten generator, wobec tego trudno mi jest coś więcej na temat napisać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Ogólnie stabilność generatorów jest dwojaka - a mianowicie stabilność czasowa i temperaturowa no i ewentualnie stabilność na wahania (zmiany) napięcia zasilającego. Pomiary stabilności wymagają posiadania odpowiedniego narzędzia czyli częstoścomierza cyfrowego i to o odpowiedniej klasie dokładności (taki np. częstościomierz Hewlett Packarda to kosztował tyle co dobry mercedes) z wyjściem IEE pod komputer (wtedy można rejestrować stabilność czasową i sporządzić wykres odchyłki częstotliwości. Natomiast jeżeli chodzi o pomiar stabilności temperaturowej to w warunkach domowych faktycznie jak napisał Kolega wyżej wystarczy suszarka do włosów , a jeżeli chodzi o temperatury poniżej zera, to żeby oszczędzić rodzinie widoku dziwnych elementów w zamrażarce to ja stosuję zamrażacz w sprayu Freeze - firmy Kontakt Chemie :)
    Profesonalny pomiar niestety jest przeprowadzany w komorze klimatycznej gdzie takie parametry jak temperatura, wilgotność , zasolenie etc. są ściśle określone i stabilizowane (ale na takie coś to mogą sobie pozwolić producenci sprzętu elektronicznego - np. RADMOR taką komorę posiadał do testowania radiotelefonów i innego sprzętu morskiego).
  • Poziom 10  
    dzieki wielkie za pomoca bardzo sie przydala.
    znalazlem tez jedna ciekawa strone http://www.pink.art.pl/radio/tubes/generator.html na i znalazlem troszke w jednej ksiazce takze jestem juz uswiadomiony :)

ciekawy sposob na badanie generatorów suszarka vs. zamrazarka - moze sobie sprawdze i w ten sposob :)

pzdr